sierpień 2010

DOŻYNKI POWIATOWE 2010

29 sierpnia w świerklanieckim parku świętowano „Dożynki Powiatowe 2010”. Uroczystości rozpoczęła msza święta, w intencji rolników i ich rodzin, w kościele p.w. Dobrego Pasterza. Po mszy barwny korowód dożynkowy przeszedł po scenę, gdzie odbyły się tradycyjne obrzędy związane z świętem plonów. Chleb z tegorocznych zbiorów wręczali gościom starostowie dożynek: Bernadeta Kubacka z Połomii i Marek Minkus z Kamieńca. Przodujących rolników udekorowano Odznakami Honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa” i „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Wręczono również nagrody w konkursie wieńców i koron dożynkowych. Pierwsze miejsce zajęła korona z Nowej Wsi Tworoskiej, drugie – Świętoszowice, trzecie aexequo: Laryszów i Ziemięcice. Wyróżnienia trafiły do: Tąpkowic, Ożarowic, Pniowca, Księżego Lasu, Wojski i Miedar. Nagrodzono również laureatów Ogólnopolskich Zawodów Gołębi Pocztowych „Lot o Puchar Starosty Tarnogórskiego”.  Na dożynkowej scenie zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich w terenu Powiatu Tarnogórskiego, a potem kolejno: zespół „Mały Śląsk”, Kapela Góralska „Beskid”, orkiestra „TG Band”, zespół taneczny „Rock Time”, kabaret „Słuchajcie”, duet Basia i Marcin, Kasia Wylężek. Gwiazdą wieczoru była Iwona Węgrowska z zespołem.

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do wynajęcia

Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2004r., nr 261, poz 2603, z późn.zm), Zarząd Powiatu podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do wynajęcia, stanowiących własność Powiatu Tarnogórskiego. wykaz.pdf

Informacja

Sezam Pełen Rocka

Ogłoszenie

Zarząd Powiatu w Tarnowskich Górach na podstawie art. 36 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami podaje do publicznej wiadomości wykaz nr 9/2010 nieruchomości do sprzedaży: wykaz nieruchomości (141.78 KB) 

Sprawozdanie z realizacji Planu Gospodarki Odpadami Powiatu Tarnogórskiego za 2007 i 2008 rok

 Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r. Nr 39 poz. 251 z późn. zm.) z realizacji powiatowego planu gospodarki odpadami przygotowuje się sprawozdania, obejmujące okres dwóch lat kalendarzowych.Uchwałą z dnia 15 czerwca 2009 r. Nr 209/1037/2009 Zarząd Powiatu w Tarnowskich Górach przekazał Radzie Powiatu w Tarnowskich Górach (na posiedzeniu Sesji Rady Powiatu w Tarnowskich Górach w dniu 30.06.2009 r.) oraz Zarządowi Województwa Śląskiego kolejne Sprawozdanie z realizacji Planu Gospodarki Odpadami Powiatu Tarnogórskiego na lata 2004-2015 obejmujące okres sprawozdawczy: 2007 i 2008 r. (SPPGO). 

NOWE OKNA W RADZIONKOWSKIEJ SZKOLE

W ramach wakacyjnych remontów, prowadzonych w powiatowych placówkach oświatowych, w budynku Zespołu Szkół Techniczno – Humanistycznych w Radzionkowie wymieniono 96 okien. W szkole zamontowano także nowe zewnętrzne aluminiowe drzwi (3 sztuki). Przedsięwzięcie kosztowało 127 368,90 zł brutto. Wykonawcą zadania była firma Ekomax z Wręczycy Wielkiej.

RONDO IMIENIA NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”

21 sierpnia uczczono w Tarnowskich Górach 30. rocznicę pierwszego strajku na Górnym Śląsku, który miał miejsce w 1980 roku w fabryce Fazos. Z tej okazji złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie. W ramach uroczystości nadano rondu, znajdującemu się u zbiegu ulic Wyszyńskiego, Gliwickiej i Legionów, imię NSZZ „Solidarność”. Przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz parlamentarzyści złożyli również kwiaty pod tablicą NSZZ „Solidarność” przy Dzwonnicy Gwarków oraz wzięli udział w rocznicowej mszy świętej w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

STRATEGIA ROZWOJU KULTURY W POWIECIE

Już dzisiaj, 23 sierpnia, startuje cykl sesji strategicznych z mieszkańcami powiatu, na których będzie okazja do dyskusji na temat stanu kultury w powiecie obecnie, jej szansach i zagrożeniach, a także planach na przyszłość. Będzie można wypełnić specjalnie przygotowaną ankietę dotyczącą kultury. - Przeprowadzone badanie ankietowe ma pozwolić na dokładną analizę udziału mieszkańców naszego powiatu w wydarzeniach kulturalnych oraz rozpoznanie ich potrzeb w zakresie lokalnej oferty kulturalnej - mówi prezes Piotr Budzisz kierujący Agencją Rozwoju Lokalnego AGROTUR S.A., która na zlecenie Starostwa opracowuje niniejszy dokument - Wyniki badania pozwolą nam opracować „Strategię Rozwoju Kultury w Powiecie Tarnogórskim na lata 2010-2020” - dodaje. Elektroniczna wersja ankiety dostępna jest pod adresem www.kultura.tarnogorski.pl - mimo, że jest dostępna w sieci od kilku dni, to już cieszy się bardzo dużą popularnością. Jej wypełnienie zajmuje tylko kilka minut, a jak przekonują inicjatorzy opracowania strategii jest ona bardzo ważnym elementem przy jej tworzeniu.

MIĘDZYNARODOWY PLENER MALARSKI

Od dziś  do 3 września potrwa Międzynarodowy Plener Malarski „Powiat Tarnogórski 2010”. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu pod nazwą „Wszystkie drogi prowadzą do nas – promocja turystyczna Powiatu Tarnogórskiego”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Koszt całkowity projektu to 500 tys. zł, dofinansowanie wynosi 425 tys. zł. W jedenastodniowym plenerze udział weźmie 18 artystów z kraju i zagranicy. Artyści zwiedzą Powiat Tarnogórski i szereg jego atrakcji, w tym: zamki i pałace, kopalnię zabytkową, muzeum chleba. W tym czasie powstaną prace inspirowane urokiem ziemi tarnogórskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 września w kopule na tarnogórskim Rynku. Prace oglądać będzie można od godziny 10.00 do 18.00. Uroczyste zakończenie pleneru planowane jest w „Klubie 22”. Przewidziano występ kabaretowy duetu „Wołodia i Włodzimierz”, czyli Wołodji Łotockiego z Tarnopola na Ukrainie (skrzypce) i Włodzimerza Brzezińskiego z Wałbrzycha (gitara). Wstęp na imprezę jest wolny. Efektem pleneru będzie 15 wystaw poplenerowych w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Projekt realizowany będzie do końca 2011 roku.

Ogłoszenie Starosty Tarnogórskiego

Starosta Tarnogórski zawiadamia, że na wniosek Gminy Krupski Młyn, ul. Krasickiego 9, wydano decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na rozbudowę oczyszczalni ścieków BOS-200 w Krupskim Młynie przy  ul. Tarnogórskiej na działce nr 295/22.

Ogłoszenie Starosty Tarnogórskiego

Starosta Tarnogórski zawiadamia, że na wniosek Gminy Tarnowskie Góry, wydano decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę - na rozbudowę kanalizacji sanitarnej w zlewni „Repty i Leśna” – zadanie 4 -  Opatowice, w rejonie ulic: Starowapiennej, Jana Pastuszki, Wiejskiej, Sielanka, Juliana Tuwima, Słomianka, Polarnej, Zalesie, Wiśniowej, Górnośląskiej, Bolesława Skarżyńskiego, Starotarnowickiej,

OBCHODY 90. ROCZNICY WYBUCHU II POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

19 sierpnia 2010 roku odbędą się obchody 90. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego. Obchody organizowane przez Stowarzyszenie Powstania Śląskie ’90 rozpoczną się o godzinie 10.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. O godzinie 11.00 na ul. Mariackiej w Katowicach zostaną otwarte wystawy plenerowe, których tematyką będzie II Powstanie Śląskie. O godzinie 12.00 w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego nastąpi przekazanie archiwów Powstań Śląskich z Centralnego Archiwum Wojskowego do Archiwum Państwowego w Katowicach. W ciągu dnia na katowickim rynku oraz w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego obecne będą grupy historyczne w roli straży powstańczych. Ubrani w stroje z epoki, z replikami broni rozdawać będą ulotki informacyjne. Pojawi się również budka strażnicza, w której chętni będą mogli otrzymać paszport podobny do tych z 1920 roku.

Informacja

W dniach od 1 września do 31 października 2010r. zostanie przeprowadzony Powszechny Spis Rolny wg stanu na dzień 30 czerwca 2010, godz. 24.00   Szczegóły: www.spis.gov.pl

Ogłoszenie

Zarząd Powiatu w Tarnowskich Górach podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości  przeznaczonych do sprzedaży wykaz nieruchomości  (125.99 KB)

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

W 5 Tarnogórskim Batalionie Chemicznym im. gen. bryg. Leona Berbeckiego 13 sierpnia odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Na placu apelowym odbyła się uroczystość mianowania na wyższy stopień wojskowy i udekorowania odznaczeniami wyróżniających się żołnierzy. Odznaczenia wręczali: dowódca jednostki ppłk. Andrzej Żmuda, Józef Korpak – starosta tarnogórski, Arkadiusz Czech – burmistrz Tarnowskich Gór oraz ks. Jan Golonka, były kapelan jednostki. Goście mogli się także zapoznać ze sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu batalionu. W Klubie Żołnierskim pokazano film obrazujący udział żołnierzy 5 Tarnogórskiego Batalionu Chemicznego w likwidacji skutków powodzi. 5 Batalion Chemiczny stanie się wkrótce pułkiem, czyli jednostką o znacznie wyższej randze.

ŚWIEŻE MLEKO OD KROWY W ŚRODKU OSIEDLA

W Tarnowskich Górach stanął drugi w Polsce mlekomat. Można w nim kupić świeże mleko prosto od krowy! Przedsięwzięcie to pomysł właścicieli gospodarstwa mlecznego z Połomii – Bernadety i Grzegorza Kubackich. Mleko jest schładzane zaraz po udoju i dowożone do automatu. Pochodzi od krów z gospodarstwa w Połomii. Jest niepasteryzowane i nie poddane żadnej obróbce, dzięki czemu zachowuje w pełni wartości odżywcze i smak. W gospodarstwie w Połomii hoduje się 80 krów, które dają 1700 litrów mleka dziennie. Gospodarstwo jest pod stałą kontrolą powiatowego lekarza weterynarii. Mlekomat znajduje się przy ulicy Łotewskiej na Osiedlu Przyjaźń w Tarnowskich Górach. Litr wiejskiego mleka kosztuje 3 złote. Butelka 1 zł, ale można przynieść własną.

POWIAT TARNOGÓRSKI W KONKURSIE „MODERNIZACJA ROKU 2009"

12 sierpnia w Tarnowskich Górach gościła Komisja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2009”. Członkowie komisji obejrzeli zgłoszoną przez Powiat Tarnogórski inwestycję pod nazwą „Przebudowa skrzyżowania ulic Gliwickiej – Wyszyńskiego – Legionów w Tarnowskich Górach”. W finałowym - drugim etapie konkursu – o tytuł „Modernizacji Roku 2009” ubiega się 78 obiektów z całego kraju. Kapituła konkursu ocenia: poziom rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych obiektów i budowli, poziom zachowania architektury budynków, budowli i innych elementów zabytkowych, nowoczesność stosowanej technologii, stosowanie nowej techniki w realizacji i w procesach technologicznych, jakość stosowanych materiałów (trwałość, estetykę), poziom nowoczesności, efektywności procesów technologicznych, uzyskane efekty ekologiczne (dotyczy obiektów ochrony środowiska), dostosowanie obiektów dla osób niepełnosprawnych.

WERNISAŻ PRAC AGNIESZKI DEMBOŃCZYK

19 sierpnia Autorska Galeria Twórców Lokalnych, mieszcząca się w Restauracji „Kałamarz”, zaprasza na wernisaż wystawy prac Agnieszki Dembończyk. Artystka ma wykształcenie medyczne, jest instruktorem higieny. Malarstwo to jej hobby i wielka pasja. Jest amatorką i samoukiem. Maluje obrazy, świeczki i kubeczki porcelanowe, robi kartki okolicznościowe, stroiki, ozdoby, szopki bożonarodzeniowe oraz wyszywa obrazy. Brała udział w licznych konkursach plastycznych, gdzie wielokrotnie zajmowała pierwsze miejsca, kilka dalszych miejsc i wyróżnienia. Ma na swoim koncie udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych m. in. w Zbrosławicach, Tarnowskich Górach, Nakle, Gliwicach Radzionkowie i Świętochłowicach. Maluje akrylem i farbą olejną krajobrazy, a przede wszystkim kwiaty, które najbardziej lubi. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. Restauracja „Kałamarz” mieści się przy ulicy Gliwickiej 7 w Tarnowskich Górach.

GWAREK W FINALE PUCHARU STAROSTY

Do sporej sensacji doszło w środę 11 sierpnia 2010 r. na stadionie Gwarka w Tarnowskich Górach, gdzie miejscowa drużyna grająca w Lidze Okręgowej pokonała po rzutach karnych I Ligowy Ruch Radzionków 3:3 (2:3) karne 6:5 i awansowała do finału Pucharu Starosty gdzie zmierzy się z Tarnowiczanką Stare Tarnowice. Mecz finałowy odbędzie się 8 września na stadionie „Górnika” w Zabrzu.

WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ DO NAS

1 sierpnia rozpoczęła się kampania billboardowa w ramach projektu „Wszystkie drogi prowadzą do nas – promocja turystyczna Powiatu Tarnogórskiego”, która potrwa łącznie 7 miesięcy. Odbywać się ona będzie w 3 etapach. Pierwszy z nich rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do 30 października 2010 roku. Etap drugi zaplanowany został na okres 1.05.11 – 30.06.11, natomiast trzeci rozpocznie się 1 lipca 2011 roku i będzie trwał do 30 sierpnia 2011 roku. Szacuje się, że billboardy rozmieszczone w różnych miejscach Polski południowej obejrzy łącznie ponad 29 milionów osób. Billboardy będą eksponowane w województwach śląskim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim.

OGŁOSZENIE

Zarząd Powiatu w Tarnowskich Górach ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w 2010 roku z zakresu rehabilitacji społecznej i integracji osób niepełnosprawnych w sferze organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.

Ogłoszenie

Zarząd Dróg Powiatowych w Tarnowskich Górach ogłasza III przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż kostki brukowej granitowej o wymiarach 15/17 cm pochodzącej z rozbiórki w ilości 381 ton.treść ogłoszenia (608.98 KB) 

Ogłoszenie Starosty Tarnogórskiego

Na podstawie art. 11d ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008r. nr 193, poz. 1194 z późn. zm.) Starosta Tarnogórski podaje do publicznej wiadomości, że na wniosek Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej dla zadania: „Budowa fragmentu ulicy B. Prusa w Tarnowskich Górach

Ogłoszenie

Informacja

INFORMACJA Uprzejmie informuję, iż w dniu 04 sierpnia 2010 roku z powodu awarii miejskiej sieci energetycznej w Wydziałach Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach znajdujących się w budynku przy ul. Sienkiewicza 16 obsługa klientów będzie ograniczona do spraw niewymagających korzystania z systemów informatycznych.Za utrudnienia przepraszamy.

PODZIĘKOWANIA ZA UDZIAŁ W AKCJI POWODZIOWEJ

2 sierpnia 2010 roku na zamku w Chudowie obyło się uroczyste wręczenie podziękowań za udział w akcji powodziowej. Oddziały straży pożarnej, policji oraz górnicy otrzymali podziękowania od wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka oraz Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marka Rączki. Na uroczystości zjawił się również Prezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Katowicach senator RP gen. bryg. Zbigniew Meres. Najbardziej zasłużeni wśród strażaków, górników oraz policjantów zostali uhonorowani medalami. Powiat tarnogórski reprezentował wicestarosta Artur Maligłówka.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen