kwiecień 2011

PRZYJAZNY POKÓJ

28 kwietnia w Powiatowej Komendzie Policji w Tarnowskich Górach otwarto uroczyście specjalne pomieszczenie do przesłuchań dzieci pokrzywdzonych przestępstwem, czyli tak zwany „niebieski pokój”. To jeden z pierwszych na Śląsku policyjnych „pokoi przyjaznych dziecku”. Przedsięwzięcie zrealizowali wspólnie: policjanci oraz uczniowie Zespołu Szkół Artystyczno - Projektowych w Tarnowskich Górach o specjalizacji dekorowanie wnętrz: Agnieszka Ślosarczyk, Aleksandra Szymkowska, Adrian Jędralczyk i Mateusz Lukasik. Projekt, a następnie adaptacja wyznaczonego pomieszczenia to ich praca dyplomowa. Promotorem pracy dyplomowej uczniów była Aleksandra Kamińska.

DZIEŃ PAPIESKI

Z okazji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II poseł Tomasz Głogowski wraz z Zakonem Ojców Kamilianów serdecznie zaprasza na Dzień Papieski. W programie uroczystości znajdzie się m.in. transmisja mszy beatyfikacyjnej na telebimie, złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz artystyczny blok słowno - muzyczny, w którym zaprezentują się: chór "Kolejarz", Orkiestra Parafialna Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, chrześcijańskie zespoły młodzieżowe: "Tea Band" i "Katolika Front". Wstęp wolny. Ilość miejsc siedzących jest ograniczona, organizatorzy proszą o zabranie siedzeń turystycznych. Uroczystości odbywać będą się na placu przy kościele pw. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych (ul. Różana 2).

SESJA RADY POWIATU

27 kwietnia w Starostwie Powiatowym odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu. Radni wysłuchali sprawozdania dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Ewy Brachaczek z realizacji „Programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy w powiecie tarnogórskim za rok 2010”. Przyjęto także informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tarnogórskiego za rok ubiegły. Radni podjęli również szereg uchwał. Wyrazili zgodę na zbycie mienia zbędnego do realizacji zadań własnych powiatu, czyli działek położonych w Nakle Śląskim. Podwyższono także bonifikaty stosowane przy sprzedaży lokali mieszkalnych należących do powiatu. W uzasadnieniu do uchwały podano, iż „pozwoli to na bardziej skuteczne realizowanie procedury sprzedaży lokali mieszkalnych oraz zrealizowanie dochodów budżetowych powiatu tarnogórskiego przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków ponoszonych na utrzymanie”.

„KSIĄŻKA JEST SZTUKĄâ€ – WYNIKI KONKURSU

Rozstrzygnięto konkurs zatytułowany „Książka jest sztuką”. W najmłodszej grupie wiekowej I miejsce zdobyła Karolina Ficek (Szkoła Podstawowa nr 9 w Tarnowskich Górach). II miejsce zajęła Alicja Pluta (Szkoła Podstawowa nr 9 w Tarnowskich Górach), III miejsce - Aleksandra Tomczyk (Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzionkowie). W drugiej grupie wiekowej I miejsce przypadło Szymonowi Kusiowi (Gimnazjum w Bytomiu), II miejsce zajął Marcin Zajonc (Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzionkowie), III miejsce - Weronika Franke (Szkoła Podstawowa nr 1 w Tarnowskich Górach). W trzeciej grupie jury najwyżej oceniło pracę Marcjanny Wysockiej, II miejsce zdobyła Magda Czernachowska, III miejsce - Grażyna Mrowiec, III miejsce - Monika Blondzik. Wyróżnienie otrzymała Agata Imach. Wszystkie laureatki konkursu w powyższej grupie wiekowej są uczennicami Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych w Tarnowskich Górach. W grupie czwartej przyznano wyróżnienie, które trafiło do Barbary Mróz. Gratulujemy laureatom konkursu!

Protokół z konsultacji

Protokół z konsultacji w sprawie projektu uchwały Rady Powiatu w Tarnowskich Górach w sprawie zwolnienia z opłat komunikacyjnych tj. od wydania nowych praw jazdy oraz dowodów rejestracyjnych osób, których nieruchomości położone są w miejscowości Nakło ŚląskieProtokół z konsultacji (1.54 MB) 

ŻYCZENIA

MAMMOBUS W TARNOWSKICH GÓRACH

Centrum Onkologii w Gliwicach wraz Urzędem Miasta Tarnowskie Góry oraz Domem Kultury „Jubilat” w Tarnowskich Górach, organizują akcję bezpłatnych badań mammograficznych. Badania będzie można wykonać w nowoczesnym mammobusie (z cyfrowym aparatem). Z darmowej profilaktyki mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 lat (rocznik 1942 – 1961), które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych badań mammograficznych. Wymaganym dokumentem jest dowód tożsamości z numerem PESEL, karta chipowa oraz jeśli to możliwe zdjęcie z poprzedniej mammografii.

Wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonych do sprzedaży

Na podstawie art. 35 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U z 2010 roku Nr 102, poz. 651 ze zm.) Starosta Tarnogórski wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonych do sprzedaży.wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonych do sprzedaży 

KOMUNIKAT WOJEWÓDZKIEJ STACJI SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNEJ

W związku z koniecznością aktualizacji załącznika nr 13 do „Wojewódzkiego planu działań na wypadek wystąpienia epidemii” - Wykaz Zakładów dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji wytypowanych do działań w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego, epidemii lub innych zdarzeń nieprzewidywalnych”, uprzejmie proszę zainteresowanych, o uzupełnienie ankiety weryfikacyjnej. Wypełnioną i podpisaną ankietę należy przesłać drogą pocztową na adres WSSE w Katowicach, z dopiskiem na kopercie „Weryfikacja załącznika” oraz w wersji elektronicznej na adres ep-sekr@wsse.katowice.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 16.05.2011r. O wynikach przeprowadzonej rekrutacji, firmy które będą zakwalifikowane, zostaną indywidualnie poinformowane. Więcej informacji na stronie: http://www.bip.wsse.katowice.pl/ w zakładce komunikaty.

KOMUNIKAT

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje, że w dniach od 1 do 10 maja na terenie całego województwa śląskiego odbędzie się wykładanie z samolotów szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów wolno żyjących. Szczepienie będzie prowadzone z samolotów lecących w linii prostej na wysokości 200 metrów. Zrzuty szczepionki obejmą całość województwa śląskiego z przeznaczeniem około 20 dawek na 1 kilometr kw.

WIELKANOCNE ŚNIADANIE

20 kwietnia w sali bankietowej Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Tarnowskich Górach najbardziej potrzebujące osoby z terenu Powiatu Tarnogórskiego spotkały się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym, przygotowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz „Caritas” parafii w Opatowicach. Dla najmłodszych uczestników śniadania przygotowano paczki na „zajączka”, ufundowane przez radnych Rady Powiatu oraz członków Zarządu Powiatu w Tarnowskich Górach. Życzenia zebranym złożyła starosta Lucyna Ekkert, przewodniczący Rady Powiatu – Adam Chmiel, Katarzyna Klakla, przewodnicząca Komisji ds. Ochrony Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych oraz radny Paweł Mrachacz. Pokarmy poświęcił ks. Eugeniusz Bienek, proboszcz parafii Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Tarnowskich Górach.

PRIORYTETOWE PRZEDSIĘWZIĘCIA

19 kwietnia odbyły się w Starostwie Powiatowym konsultacje samorządowe dotyczące listy przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na rok 2012. W spotkaniu uczestniczyli prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie oraz starostowie powiatów: gliwickiego i lublinieckiego. Powiat tarnogórski na spotkaniu reprezentował wicestarosta Andrzej Pilot. Gośćmi spotkania byli także: Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Aleksandra Banasiak – członek Zarządu Województwa Śląskiego.

MISTRZOSTWA EUROPY KARATE KYOKUSHIN / SHINKYOKUSHIN

W dniach 15 - 16 kwietnia w Wilnie odbyły się Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin / Shinkyokushin. W zawodach, w których wystartowała rekordowa ilość 325 zawodników z 26 krajów, reprezentanci Polski wywalczyli siedem medali. W stojących na znakomitym poziomie Mistrzostwach Seniorów Mateusz Garbacz (Kielce) wywalczył brązowy medal w kumite (walka) w kategorii do 70 kg, a Aleksandra Radziewicz (Opole) taki sam krążek w konkurencji Kata (formy) Kobiet. Na miejscach 5-8 zostali sklasyfikowani Marcin Uroda (-70 kg, Opole), Maciej Mazur (-90 kg, Warszawa) i Patryk Wojnar (Tarnowskie Góry) wśród mężczyzn oraz Joanna Popczyk (-55 kg, Opole) i Julita Burczyńska (Warszawa) wśród kobiet. Pojedynki z udziałem największych gwiazd Mistrzostw Donatasa Imbrasa (Litwa), Valeri Dymitrova (Bułgaria) i Mariusa Ilasa (Rumunia) oklaskiwało prawie 5 tysięcy widzów. Bardzo dobrze zaprezentowały się na tych Mistrzostwach Polskie Juniorki, które zdobyły dwa srebrne i dwa brązowe medale. Wicemistrzynią Europy w kumite Juniorek do 60 kg została Marta Lubos (Tarnowskie Góry), a Anna Kolasińska (Opole) zdobyła srebro w Kata Juniorek. Brązowe krążki wywalczyły Diana Pachulska w kategorii do 65 kg (Lidzbark Warmiński) i Aleksandra Czerwiecka (Suwałki) w kategorii powyżej 65 kg. Jedyny medal wśród juniorów, brąz w kategorii do 60 kg wywalczył Damian Jaśkiewicz (Tarnowskie Góry). W składach sędziowskich Mistrzostw znalazło się pięciu Polaków – Ewa Pawlikowska, Jacek Baranowski, Remigiusz Karpiński, Marek Krejpcio i kierownik polskiej ekipy Bogdan Lubos.

NOWY JORK… STAN UMYSŁU?

Cały świat skumulowany na skrawku ziemi. Raptem pięć boroughs. Borough to dzielnica. Pięć dzielnic: Manhattan, Bronx, Queens, Brooklyn, Staten Island. Nowy Jork... stan umysłu? - to tytuł wystawy fotograficznej, którą w kwietniu i maju oglądać można w Galerii ArtPark, mieszczącej się w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Autorem nowojorskich zdjęć jest Adam Morawiec – tarnogórzanin, podróżnik, fotograf. Z aparatem fotograficznym odwiedził wiele krajów, m.in.: Etiopię, Iran, Kaukaz, Bliski Wschód, Maroko, Amerykę Środkową, Meksyk. Wystawę przygotował Wydział Kultury, Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

WIELKANOCNE SPOTKANIE W KALETACH

18 kwietnia odbyło się spotkanie wielkanocne, zorganizowane przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne w Kaletach. Stowarzyszenie co roku zaprasza na poczęstunek osoby będące w trudnej sytuacji materialnej, a szczególnie osoby samotne, mieszkające w parafiach: Kalety – Jędrysek, Miotek i Drutarnia.. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicestarosta Andrzej Pilot i burmistrz miasta Klaudiusz Kandzia, którzy złożyli mieszkańcom Kalet życzenia wielkanocne. Organizacja spotkania była możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu ze strony Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

NOWE WŁADZE ZBROSŁAWICKIEGO ZWIĄZKU OSP

16 kwietnia w Zbrosławicach odbyło się walne zgromadzenie Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Na spotkaniu wybrano nowe władze organizacji, a na funkcję prezesa powołano Ryszarda Pykę. Dotychczasowy szef gminnych strażaków – Paweł Kowolik podziękował za współpracę członkom poprzedniego zarządu. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicestarosta Andrzej Pilot, poseł Tomasz Głogowski, wójt Zbrosławic Wiesław Olszewski oraz Ryszard Świderski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach. W skład Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Zbrosławicach wchodzi 9 jednostek.

PODSUMOWANIE FORUM

15 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach odbyło się uroczyste zakończenie VI Tarnogórskiego Forum Oświatowego. W spotkaniu uczestniczyli: starosta Lucyna Ekkert, wicestarosta Andrzej Pilot, członek Zarządu Powiatu – Aleksandra Król – Skowron, przedstawiciele Rady Powiatu oraz burmistrz Kalet – Klaudiusz Kandzia. Reprezentanci władz wręczyli nagrody laureatom konkursów: ortograficznego, matematycznego, chemicznego i ekologicznego oraz na najciekawsze stoisko wystawowe Targów Edukacyjnych 2011. Uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży szkół ponadgimnazjalnych,

TARGI PRACY

869 ofert zatrudnienia przygotowano dla odwiedzających Targi Pracy, które dziś odbyły się w Tarnogórskim Centrum Kultury. Organizatorem targów był Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach. Oferty zatrudnienia na targach zaprezentowało 58 podmiotów, m.in.: osiem powiatowych urzędów pracy, WUP, biuro karier, instytucje współpracujące na rynku pracy (w tym: ZUS i Inkubator Przedsiębiorczości), OHP, agencje zatrudnienia i zakłady pracy. Targi pracy otworzyła starosta Lucyna Ekkert, która przyjęła honorowy patronat nad tym wydarzeniem. Targi odwiedziło około tysiąc osób.

100 LAT „JUTRZENKI”

14 kwietnia 100 lat istnienia świętował nakielski mieszany chór „Jutrzenka”. Gratulacje i życzenia złożyli chórzystom: starosta Lucyna Ekkert oraz wicestarosta Andrzej Pilot. Chór liczy 53 członków. Dyrygentem zespołu jest Ewa Zug. „Jutrzenka” od wielu lat bierze udział w różnorodnych konkursach, festiwalach, koncertach, prezentując wysoki poziom artystyczny repertuaru, o czym świadczą liczne nagrody, wyróżnienia i dowody uznania. Do artystycznych sukcesów zespołu zaliczyć można między innymi udział chóru w koncercie uświetniającym jubileusz kompozytorski znanego w kraju i za granicą Wojciecha Kilara, nagrody: w zawodach śpiewaczych Okręgu Tarnogórskiego, w VI Turnieju o Kaganek Tarnogórskich Gwarków. Zespół przebywał także na zagranicznym tourne, które wiodło przez Strasburg, Paryż do Poitiers. Chórzyści „Jutrzenki” od wielu lat przyjaźnią się z zespołami niemieckimi, czeskim oraz holenderskim, co owocuje licznymi koncertami zagranicznymi.

PODSUMOWANIE FORUM

15 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach odbyło się uroczyste zakończenie VI Tarnogórskiego Forum Oświatowego. W spotkaniu uczestniczyli: starosta Lucyna Ekkert, wicestarosta Andrzej Pilot, członek Zarządu Powiatu – Aleksandra Król – Skowron, przedstawiciele Rady Powiatu oraz burmistrz Kalet – Klaudiusz Kandzia. Reprezentanci władz wręczyli nagrody laureatom konkursów: ortograficznego, matematycznego, chemicznego i ekologicznego oraz na najciekawsze stoisko wystawowe Targów Edukacyjnych 2011. Uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży szkół ponadgimnazjalnych,

PLAKATY NA WYSTAWIE

14 kwietnia w Kałamarzu przy ulicy Górniczej 7 odbył się wernisaż wystawy prac uczniów Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych w Tarnowskich Górach. Zaprezentowane prace to plakaty wykonane w ramach zajęć z przedmiotów projektowych prowadzonych przez Mateusza Jankowskiego i Ewę Jaworską. Ten zbiór to w przeważającej części plakaty typograficzne. Autorami prac są uczniowie dobrze rozwijających się od paru lat nowych kierunków szkoły, technika cyfrowych procesów graficznych oraz dekoratora wnętrz. Wystawę w ramach Autorskiej Galerii Lokalnych Twórców zorganizował Wydział Kultury Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach. Władze powiatu w trakcie wernisażu reprezentowała Aleksandra Król – Skowron – członek Zarządu Powiatu. Wystawę można oglądać do połowy maja.

INFORMACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Informacje dla osób niepełnosprawnych w/s możliwości ubiegania się o środki finansowe na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej.

INFORMACJA

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach zaprasza na na Targi Pracy które odbędą się w dniu 15 kwietnia 2011 r. w godz. od 10:00 do 12:00 w Tarnogórskim Centrum Kultury ul. Sobieskiego 7, 42-600 Tarnowskie Góry.Targi pracy (91.53 KB) 

NA TARGACH W BRNIE

Przedstawiciele Powiatu Tarnogórskiego oraz gmin: Kalety i Tworóg prezentowali ofertę Międzygminnej Strefy Aktywności Gospodarczej podczas Targów Inwestycyjnych URBIS INVEST w Brnie (Międzynarodowe Targi Możliwości Inwestycyjnych, Przedsiębiorczości i Rozwoju Regionalnego), które trwały od 12 do 16 kwietnia 2011. Łącznie jednostki samorządowe z terenu naszego powiatu reprezentowało 8 osób, Łukasz Nolewajka (Wydział Strategii i Funduszy Zewnętrznych), Jarosław Wasążnik (Wydział Strategii i Funduszy Zewnętrznych Powiatu), Justyna Czernecka (Wydział Gospodarki Mieniem), Beata Dzielicka (Wydział Gospodarki Nieruchomościami), Dariusz Szewczyk (Gmina Kalety), Michał Szewczyk (Gmina Kalety), Anna Jaksik (Gmina Tworóg) oraz Ewa Stawicka (Gmina Tworóg).

POKÓJ PRZYJAZNY DZIECKU

Tylko w nielicznych komendach policji w naszym kraju znajdują się pomieszczenia do przesłuchań dzieci pokrzywdzonych przestępstwem, czyli tak zwane „niebieskie pokoje”. Jeden z pierwszych na Śląsku policyjnych „pokoi przyjaznych dziecku” powstaje obecnie w tarnogórskiej komendzie. Przedsięwzięcie realizują wspólnie: policjanci oraz uczniowie Zespołu Szkół Artystyczno - Projektowych w Tarnowskich Górach. Oficjalne otwarcie pomieszczenia odbędzie się 28 kwietnia.

TARGI PRACY

15 kwietnia w Tarnogórskim Centrum Kultury (ul. Sobieskiego 7) odbędą się Targi Pracy. Spotkanie będzie okazją do porozmawiania z pracodawcami oraz skorzystania z porad ekspertów publicznych służb zatrudnienia i prawa pracy. Honorowy patronat nad targami objęła Lucyna Ekkert – starosta tarnogórski. Targi potrwają od godz. 10.00 do 12.00.

1% DLA ŚLĄSKA

Znacie ich z prasy, radia, telewizji i internetu. Choć na co dzień mawiają, że stoją po dwóch stronach barykady, dziś 14 kwietnia połączy ich jedna idea. Spotkają się w bytomskiej Hali na Skarpie (ul. Frycza-Modrzewskiego 5a) o godz. 18.30 by rozegrać mecz siatkówki promujący ideę pozostawienia 1 procenta podatku na Śląsku. - Naprzeciw siebie staną zarówno siatkarscy wyjadacze i ludzie, którzy grali ostatnio w siatkówkę w szkole średniej – mówi Bartłomiej Wnuk, redaktor naczelny "Panoramy Silesia", kapitan drużyny Dziennikarzy. - Mamy w składzie dwóch policjantów i najroślejszego zawodnika na boisku. Zwyciężymy! - zapowiada Rafał Jankowski, oficer prasowy policji i kapitan drużyny Rzeczników prasowych. Podczas meczu będą także obecni przedstawiciele organizacji pożytku publicznego z Województwa Śląskiego. - Wspierajmy lokalne fundacje, stowarzyszenia i wykorzystajmy szansę zatrzymania części wypracowanych przez nas środków finansowych na terenie Województwa Śląskiego – apelują razem Dziennikarze i Rzecznicy Prasowi. Listę organizacji pożytku publicznego z terenu powiatu tarnogórskiego, na rzecz których można jeszcze wpłacić 1% podatku, znaleźć można w zakładce Organizacje Pozarządowe.

Mieczysław Muławski

STRAŻ PRZYCHODZI CI Z POMOCĄ

12 kwietnia wręczono w Starostwie Powiatowym nagrody laureatom etapu powiatowego XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Powódź, pożar, dniem czy nocą – straż przychodzi ci z pomocą”. W ramach eliminacji gminnych na konkurs wpłynęły 93 prace. Jury wyłoniło po trzy najlepsze prace w każdej grupie konkursowej oraz przyznało wyróżnienia. Dyplomy oraz gratulacje laureatom konkursu przekazała Aleksandra Król – Skowron – członek Zarządu Powiatu.

Z WIZYTĄ U POSŁA

12 kwietnia w biurze poselskim Tomasza Głogowskiego gościł Robert Smoliński, dyrektor Kancelarii Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. W trakcie spotkania, w którym uczestniczyła starosta Lucyna Ekkert, rozmawiano m.in. o problemach, z jakimi boryka się powiat tarnogórski, w tym o sprawach dotyczących służby zdrowia oraz sytuacji Domu Pomocy Społecznej w Miedarach. Dyskutowano również o promocji powiatu i wykorzystaniu środków Unii Europejskiej. Mówiono m.in. o wystawie poplenerowej „Międzynarodowego Pleneru Malarskiego - Powiat Tarnogórski 2010”, która od 29 kwietnia do 2 maja prezentowana będzie w naszym partnerskim powiecie Erlangen – Höchstadt. Wystawa ta 4 maja trafi do Brukseli, gdzie pokazana zostanie w Wydziale Konsularnym Ambasady RP. Potrwa do 21 czerwca, kiedy to planowany jest uroczysty finisaż.

ATRAKCJE POWIATU W JANKOWICACH RYBNICKICH

Wystawa poplenerowa „Międzynarodowego Pleneru Malarskiego - Powiat Tarnogórski 2010” po powrocie z Wrocławia kontynuuje podróż po południowej Polsce - tym razem trafiła do Jankowic Rybnickich. Wernisaż odbył się w piątek 8 kwietnia w Galerii Malarstwa Twórców Nieprofesjonalnych „JAN”, a swoją obecnością uświetnili go zastępca wójta gminy Świerklany Antoni Polok oraz dyrektorzy pobliskich Domów Kultury. Oprócz wystawy licznie zgromadzona publiczność miała okazje wysłuchać koncertu skrzypcowego w wykonaniu uczennic miejscowej Szkoły Muzycznej w Rybniku. Wystawę składającą się z ponad 60 prac (akwarele, obrazy, ceramiki) wykonanych podczas dwunastodniowego pleneru będzie można podziwiać do 27 kwietnia.

GEOINFORMACJA W PRAKTYCE

Przewodniczący Rady Powiatu Adam Chmiel uczestniczył 7 kwietnia, wraz z innymi przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju, w konferencji „Zainspiruj się! Infrastruktura informacji przestrzennej w jednostkach samorządowych”. Tematem przewodnim spotkania, które odbyło się w Warszawie, była problematyka zastosowań geoinformacji w realizacji zadań gmin. Zaprezentowano najlepsze praktyki w zakresie wdrażania systemów informacji przestrzennej w polskich samorządach. Podczas konferencji wręczone zostały nagrody i wyróżnienia gminom, które zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie projektu „Geoinformacja w praktyce - Akademia INSPIRE”. Zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii gmin wiejskich został Tworóg.

WYSTAWA PLAKATÓW TARNOGÓRSKIEJ SZKOŁY PROJEKTOWANIA

Do połowy maja w Kałamarzu przy ulicy Górniczej 7, można oglądać wystawę prac uczniów Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych w Tarnowskich Górach. Pokazywane prace to plakaty wykonane w ramach zajęć z przedmiotów projektowych prowadzonych przez Mateusza Jankowskiego i Ewę Jaworską. Ten zbiór to w przeważającej części plakaty typograficzne. Autorami prac są uczniowie dobrze rozwijających się od paru lat nowych kierunków szkoły, technika cyfrowych procesów graficznych oraz dekoratora wnętrz. Wystawa, dzięki pomocy i współpracy Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, odbędzie się w Autorskiej Galerii Lokalnych Twórców w Kałamarzu. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy oraz na wernisaż, który odbędzie się 14 kwietnia 2011 roku o godzinie 17.00.

ROCZNICA SMOLEŃSKA

Msza święta w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła 10 kwietnia w Tarnowskich Górach obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Z tejże okazji w Parku Miejskim odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej, który poświęcił ksiądz prałat Jan Frysz. W trakcie uroczystości odczytano nazwiska ofiar katastrofy i rozsypano ziemię z Katynia i Smoleńska. W obchodach uczestniczyli żołnierze, mieszkańcy Powiatu oraz przedstawiciele władz samorządowych. Oddano salwy honorowe, złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

ŻYWA HISTORIA TARNOWSKICH GÓR

Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach otrzymał wyróżnienie w etapie rejonowym II Wojewódzkiego Konkursu – „Edukacja Regionalna w szkole”, za realizowany od kilku lat projekt „Żywa Historia Tarnowskich Gór”. Pomysł polegający na pokazaniu detali architektonicznych znajdujących się na miejskich obiektach powstał już w 2007 roku. Plonem projektu była wystawa zdjęć grupy uczniów i autorki projektu mgr Anny Sopuch, prezentowana najpierw w „budowlance”, a następnie w Starostwie Powiatowym, Tarnogórskim Centrum Kultury oraz w Galerii „Barwy Śląska”.

Protokół konsultacji

Protokół z konsultacji, których przedmiotem był projekt uchwały Rady Powiatu w Tarnowskich Górach w sprawie zmiany Uchwały Nr XIII/148/2007 Rady Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 28 sierpnia 2007 roku z późn. zm. w sprawie określenia zasad gospodarowania składnikami majątkowymi powiatowego zasobu nieruchomości.protokół konsultacji (31.26 KB)

URODZINY GÓRNOŚLĄSKIEGO CENTRUM REHABILITACJI

7 i 8 kwietnia Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” świętuje półwiecze istnienia. Uroczyści rocznicowe, będące okazją do podsumowania i zaprezentowania dorobku tej unikalnej w skali kraju instytucji, rozpoczęła msza święta w kaplicy pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. W ramach części oficjalnej uroczystości odbyło się m.in. wręczenie odznaczeń państwowych dla pracowników oraz statuetek partnerom i sponsorom centrum. Na zakończenie wystąpił „Kwartet Śląski". Życzenia wszystkim pracownikom GCR, na ręce dyrektora dr. Krystiana Oleszczyka, przekazała starosta Lucyna Ekkert. W uroczystości uczestniczył także wicestarosta Andrzej Pilot.

CIEKAWOSTKI NIE TYLKO MATEMATYCZNE

5 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, w ramach Powiatowego Forum Edukacyjnego, odbył się III Powiatowy Konkurs Matematyczny „Ciekawostki nie tylko matematyczne”. Organizatorem konkursu jest doradca metodyczny przedmiotów matematyczno – przyrodniczych Gabriela Grajoszek. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki jako nauki szczególnie ciekawej i mającej szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia.

KONKURS

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2011 w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.Termin składania ofert upływa w dniu 29 kwietnia 2011 roku.Dodatkowych informacji udziela Wydział Kultury, Promocji i Sportu, Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach ul. Sienkiewicza 16 pok. 101, tel. 032 381-87-54.Uchwała nr 34/162/2011 Zarządu Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 04 kwietnia 2011 roku.

KONKURS

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2011 w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Termin składania ofert upływa w dniu 29 kwietnia 2011 roku. Dodatkowych informacji udziela Wydział Kultury, Promocji i Sportu, Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach ul. Sienkiewicza 16 pok. 101, tel. 032 381-87-54. Uchwała nr 34/162/2011 Zarządu Powiatu w Tarnowskich Górach z dnia 04 kwietnia 2011 roku.

VI TARNOGÓRSKIE FORUM OŚWIATOWE

Zakończyły się Targi Edukacyjne odbywające się w ramach VI Tarnogórskiego Forum Oświatowego. Przez dwa dni zwiedziło je około 900 gimnazjalistów. Tradycyjnie już odbył się konkurs na Najciekawsze stoisko wystawowe Targów Edukacyjnych. Stoiska oceniali: starosta Lucyna Ekkert, członek Zarządu Powiatu Marian Szukalski, przewodnicząca Komisji ds. Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gerda Ochman oraz Elżbieta Susek – naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego. Pierwsze miejsce zajęło stoisko przygotowane przez I LO im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach (53 punkty), drugie - oferta promocyjna Zespołu Szkół Techniczno - Usługowych w Tarnowskich Górach (51 punktów), a trzecie -  Zespół Szkół Artystyczno - Projektowych w Tarnowskich Górach (48 punktów). 

III MISTRZOSTWA

Mistrzostwa Śląska Radnych   W dniach 6-7 lutego 2010 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim odbyły się III Mistrzostwa Śląska Radnych w Halowej Piłce Nożnej pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego.   Turniej wygrała drużyna z Brennej, która w finale pokonała Powiat Kłobucki. Trzecie miejsce zdobyła drużyna gospodarzy Powiat Tarnogórski, a a czwarte Wielowieś. Tytuły najlepszego zawodnika mistrzostw oraz najlepszego strzelca (7 bramek) zebrał zawodnik reprezentacji Brennej – Krzysztof Majeran. Najlepszym bramkarzem okazał się Jerzy Pilch, również zawodnik reprezentacji Brennej.  Sponsorem mistrzostw były firmy: Veolia i Ham. Patronem medialnym mistrzostw był: Tygodnik „Gwarek”.  Drużyny, biorące udział w III Mistrzostwach Śląska w Halowej Piłce Nożnej:Powiat TarnogórskiPowiat Erlangen - HöchstadtBytomPowiat KłobuckiTworógWielowieśBrennaPiekary Śląskie TychyMedaliści:1. Brenna2. Powiat Kłobucki3. Powiat Tarnogórski 

KSIĄŻKA JEST SZTUKĄ

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zbrosławicach zapraszają na ogłoszenie wyników V edycji konkursu „Książka jest sztuką”, które odbędzie się 14 kwietnia (czwartek) o godzinie 15.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Zamkowa 5 – Czytelnia Czasopism). Nagrody dla uczestników konkursu ufundowały: Starostwo Powiatowe i tarnogórski Urząd Miejski.

UCZEŃ â€žSTASZICA” WYGRAŁ OLIMPIADĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Pascal Głowicki, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Tarnowskich Gór, wygrał zakończoną w niedzielę w Poznaniu 34. Olimpiadę Języka Niemieckiego. W olimpiadzie wystartowało ponad 25 tys. uczestników z 1018 szkół (licea, technika i licea zawodowe) z całej Polski. W finałowym, trzecim etapie wzięły udział 53 osoby. Finał rozpoczął się w miniony piątek. W pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test pisemny, składający się z zadań sprawdzających rozumienie i interpretację tekstu czytanego. W sobotę przyszła kolej na etap ustny, podczas którego każdy z uczestników odpowiadał przed trzema komisjami – z praktycznej znajomości języka, z literatury oraz ze znajomości realiów państw niemieckojęzycznych (historia, geografia, polityka, kultura).

BIURO PORAD OBYWATELSKICH

Starostwo Powiatowezaprasza mieszkańców Powiatu Tarnogórskiego do odwiedzeniaBiura Porad Obywatelskich.Bezpłatne porady prawne udzielane są mieszkańcom Powiatu Tarnogórskiegow siedzibie Starostwa Powiatowego przy ulicy Sienkiewicza 16,w pokoju nr 2, tel. 32 381-87-65 (czynny w godzinach urzędowania biura).Zapisy pod numerem telefonu: 32 381-87-50 (czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7.30 - 15.30, we wtorki od 7.30 do 17.00, w piątki od 7.30 do 14.00)W kwietniu biuro czynne będzie w poniedziałki w godz. 8.00 – 14.30.

EDUKACJA REGIONALNA W SZKOLE

Drużyna uczniów klas trzecich Technikum nr 5 Wieloprofilowego Zespołu Szkół w Tarnowskich Górach w składzie: Jolanta Gad, Anna Sośnica – technik handlowiec, Karolina Nowak – Liceum Profilowane, Agata Szybiak – technik informatyk, Kamil Gritta – technik pojazdów samochodowych, zdobyła II miejsce w etapie rejonowym II Wojewódzkiego Konkursu – Edukacja Regionalna w szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu...” – Jan Paweł II.

MSAG NA TARGACH W TORUNIU

Przedstawiciele Powiatu Tarnogórskiego oraz gmin: Kalety i Tworóg prezentowali ofertę Międzygminnej Strefy Aktywności Gospodarczej podczas Kujawsko – Pomorskich Targów Inwestycyjnych INVEST-TOR w Toruniu, które trwały od 26 do 27 marca 2011. Impreza ta była doskonałą okazją do zaprezentowania oferty i idei MSAG wśród szerszego grona odbiorców. Udział w targach to jeden z elementów ogólnopolskiej promocji przedsięwzięcia, którym jest powołanie Strefy. Dzięki temu doświadczeniu nawiązano kontakty z zainteresowanymi podmiotami, a także uzyskano wskazówki, które udoskonalą działania promocyjne i uczestnictwo w pozostałych zaplanowanych targach.

WYKŁADY TRZECIEGO WIEKU

Dziedzictwo kulturowe Śląska to temat, który jest na stałe wpisany w program wykładów i działań Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku. 28 marca słuchacze UTW wysłuchali wykładu Beaty Kiszel – kustosza Muzeum w Tarnowskich Górach „Śląski strój ludowy”. Był to kolejny wykład z historii kultury Śląska, jego bogatej etnografii. Etnografii rozumianej jako dyscyplina nauki, pomagającej określić swoje miejsce w świecie wielu kultur. Tym razem słuchacze poznawali historię stroju śląskiego i tradycji wyznaczających tradycyjny ludowy ubiór mieszkańców Śląska.

IX POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Kolejne powiatowe „ortograficzne randez- vous” za nami. 4 kwietnia na IX Powiatowym Dyktandzie Ortograficznym o złote pióro Starosty Tarnogórskiego i Burmistrza Tarnowskich Gór wyłoniono mistrzów i wicemistrzów ortografii na rok szkolny 2010/2011. Powiatowy Konkurs Ortograficzny to projekt edukacyjny integrujący działania nauczycieli różnych typów szkół powiatu tarnogórskiego, zmierzające do podnoszenia poziomu kultury języka młodzieży i dorosłych poprzez zabawę. Zamierzeniem organizatorów jest budzenie szacunku do rodzimych tradycji i kultury także w sferze języka.

JESTEŚMY LIDERAMI PROMOCJI

1 kwietnia br. roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia Katowice S.A. po raz pierwszy rozstrzygnięto prestiżowy Plebiscyt „EURO-GMINA EURO-PARTNER 2009/2010” województwa śląskiego. Projekt ten zorganizowany został pod Patronatem Ministra Gospodarki Wicepremiera Waldemara Pawlaka, Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, Marszałka Województwa Adama Matusiewicza, Radia Katowice oraz TVP Katowice.

INFORMACJA

Serdecznie zapraszamy na: VI TARNOGÓRSKIE FORUM OŚWIATOWE,które odbędzie się w terminie: od 4 – 15 kwietnia br. W jego ramach znajdzie się wiele atrakcji i inspirujących zajęć.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen