grudzień 2014

Szczęśliwego Nowego Roku!

Wszystkim Mieszkańcom Powiatu Tarnogórskiego życzymy szczęśliwego Nowego 2015 Roku. Niech obdarza Państwa zdrowiem, szczęściem i miłością, spełni oczekiwania, plany i marzenia. Niech wniesie w Państwa życie radość, optymizm i zadowolenie.

Józef Burdziak Starosta Tarnogórski
Marian Szukalski Wicestarosta
Andrzej Elwart Członek Zarządu Powiatu
Adam Chmiel Przewodniczący Rady Powiatu

Uwaga, silne mrozy!

W związku z wydanym przez IMiGW Kraków ostrzeżeniem meteorologicznym dotyczącym prognozowanego dzisiaj w godzinach popołudniowych silnego ochłodzenia, do około – 20 °C, zaleca się zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, a w szczególności:
• dostosowanie ubioru do panujących warunków atmosferycznych,
• unikanie przebywania na dworze, jeżeli nie jest to konieczne,
• wyłączanie kuchenek gazowych oraz grzejników elektrycznych przed wyjściem z domu czy położeniem się spać,
• ostrożność w podejmowaniu wypraw turystycznych, zwłaszcza w terenach górskich.

Uniwersytet Trzeciego Wieku i śląskie tradycje

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w swojej działalności statutowej ma zapisane, między innymi, podejmowanie działań zmierzających do utrzymania, nawiązywania i zacieśniania więzi i kontaktów między mieszkańcami regionu, upowszechnianie wiedzy o Śląsku i Ziemi Tarnogórskiej oraz współdziałanie z przedszkolami i szkołami. Te zadania statutowe przybierają realny wymiar przez różne działania, z których bez wątpienia szczególnie wyjątkowym jest prowadzenie lekcji regionalizmu dla przedszkolaków.

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży położonej w Świerklańcu przy ul. Wiosennej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego informuje, iż na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. 2014, poz. 518 z późn. zm.) został wywieszony na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 oraz umieszczony na stronie internetowej www.powiat.tarnogorski.pl, na okres od 23 grudnia 2014 roku do 12 stycznia 2015 roku wykaz nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego przeznaczonej do sprzedaży, położonej w Świerklańcu przy ul.

Ogłoszenie o drugim przetargu na sprzedaż działki gruntu położonej w Nakle Śląskim przy ul. Powstańców

ZARZĄD POWIATU TARNOGÓRSKIEGO

informuje o przeznaczeniu do sprzedaży, w drodze drugiego przetargu pisemnego nieograniczonego, nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego położonej w Nakle Śląskim przy ul. Powstańców, stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu nr 346/8 o pow. 0,1717 ha oznaczoną w całości jako B – tereny mieszkaniowe, zapisaną w księdze wieczystej nr GL1T/00058530/4 Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.

Cena wywoławcza 160 000,00 zł netto + 23%VAT

Jasełka i choinka

Przedświąteczne odwiedziny w tarnogórskim DPS Przyjaźń to już tradycja wśród uczniów Zespołu Szkół budowlano - Architektonicznych w Tarnowskich Górach. Od początku grudnia uczniowie klasy I, II a , II b oraz III a technikum pod kierunkiem nauczycieli mgr Marii Matykiewicz oraz mgr Anny Sopuch przygotowywali się do odwiedzin w zaprzyjaźnionym Domu Pomocy Społecznej. 18 grudnia o godz. 11 zaprezentowali występ kolędowo - jasełkowy mieszkańcom DPS Przyjaźń w Tarnowskich Górach. Poza występem obdarowali podopiecznych DPS-u własnoręcznie wykonana kartką i stroikiem.

Kolędy i betlejemskie światełko

Świąteczny chór pracowników Starostwa Powiatowego wystąpił w piątek na tarnogórskim Rynku w ramach wieczoru zatytułowanego "Tarnogórzanie śpiewają kolędy". Pod Ratuszem zaprezentowały się także m.in. zespoły działające przy tarnogórskich świetlicach, chór pracowników Urzędu Miasta, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz harcerze. Co ostatni przynieśli mieszkańcom oraz władzom miasta i powiatu Betlejemskie Światełko Pokoju. Życzenia mieszkańcom miasta i powiatu złożył starosta Józef Burdziak.

W Wigilię nieczynne

Informujemy, że w Wigilię – 24 grudnia br. Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach będzie nieczynne. Natomiast we wtorek 23 grudnia Starostwo Powiatowe czynne będzie w godzinach od 7.30 do 15.30.

Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości lokalowej w Nakle Śląskim przy ulicy Powstańców 2c

Zarząd Powiatu w Tarnowskich Górach ogłasza pierwszy przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości lokalowej położonej w Nakle Śląskim przy ulicy Powstańców 2c/5.

Ogłoszenie o przetargu na dzierżawę nieruchomości położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Kościelnej 34

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza pierwszy przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę nieruchomości położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Kościelnej 34, stanowiacej własność Powiatu Tarnogórskiego.

Ogłoszenie o przetargu na dzierżawę nieruchomości położonej w Miedarach przy ul. Zamkowej 7

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza pierwszy przetarg pisemny nieograniczony na dzierżawę nieruchomości położonej w Miedarach przy ul. Zamkowej 7, stanowiącej własność Powiatu Tarnogórskiego.

Uwaga na „kieszonkowców” – policja radzi

Czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz roztargnienie związane z przygotowaniem do tych świąt sprzyja działalności przestępczej. Szczególnie w takich okresach policjanci odnotowują zwiększoną liczbę kradzieży tzw. „kieszonek”. „Kieszonkowcy” najczęściej dokonują kradzieży na zatłoczonych przystankach, w pojazdach komunikacji miejskiej, w rejonach miejskich targowisk, a nawet w rejonach cmentarzy i kościołów.

Wesołych Świąt!

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie…” Matka Teresa z Kalkuty

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia moc najserdeczniejszych życzeń, spełnienia marzeń, radości, wszelkiego dobra oraz obfitości łask płynących z Narodzenia Chrystusa Mieszkańcom Powiatu Tarnogórskiego składają

w imieniu Zarządu Powiatu
Józef Burdziak
Starosta Tarnogórski

w imieniu Rady Powiatu
Adam Chmiel
Przewodniczący Rady Powiatu

Wyszyńskiego po remoncie

Ponad milion złotych kosztowała zakończona niedawno przebudowa ulicy Wyszyńskiego w Tarnowskich Górach. Inwestycja sfinansowana została z budżetu powiatu tarnogórskiego oraz ze środków pochodzących z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Prace obejmowały wymianę nawierzchni asfaltowej, poszerzenie istniejących miejsc postojowych wzdłuż ulicy oraz wykonanie nowej nawierzchni chodnika po stronie parku i zatoki autobusowej w okolicach cmentarza. Dokładny koszt zadania to 1 100 567,84 zł, z czego 484 923,17 pochodziło z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Opłatek, ciepły posiłek i prezenty od śnieżynek

18 grudnia najbardziej potrzebujący mieszkańcy naszego powiatu mogli podzielić się opłatkiem i zjeść ciepły posiłek. Spotkanie wigilijne dla potrzebujących zorganizowały jak co roku: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Caritas Parafii Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach. Zebranym przy wigilijnym stole, w Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Tarnowskich Górach, życzenia złożyli: ksiądz prałat Eugeniusz Bienek, starosta Józef Burdziak, przewodniczący Rady Powiatu: Adam Chmiel, radna Krystyna Trzęsiok i były radny Paweł Mrachacz.

Młodzież z kolędą i życzeniami u starosty

Ze świątecznymi życzeniami odwiedzili dziś starostę Józefa Burdziaka i wicestarostę Mariana Szukalskiego uczniowie i opiekunowie Powiatowej Reprezentacji Młodzieży. Tradycyjnie nie zabrakło kolęd, wigilijnej poezji i słodkich piernikowych prezentów upieczonych przez uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich.

Wigilijne spotkanie samorządowców

Na dorocznym spotkaniu opłatkowym zebrali się 17 grudnia w Starostwie Powiatowym członkowie Zarządu Powiatu Tarnogórskiego, radni Rady Powiatu, przedstawiciele władz gmin, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu i reprezentanci służb mundurowych. Gości powitali: starosta Józef Burdziak i przewodniczący Rady Powiatu Adam Chmiel, którzy skierowali do zebranych życzenia świąteczne i noworoczne. Opłatki poświęcił ksiądz Sebastian Mendrok, proboszcz Parafii Ewangelicko - Augsburskiej. Spotkanie uświetnił występ zespołu „Szansa” z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. H.

Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju zagościło już w tym roku w wielu miejscach, w miniony weekend odebrane przez naszych harcerzy w Częstochowie, dotarło do Tarnowskich Gór. Przez ostatnie dni harcerze pilnowali światła, aby móc je przekazać wszystkim Tarnogórzanom oraz władzom. Światło przybyłe z Betlejem będzie na wszystkich was czekać 19 grudnia od godz. 17:30 przed tarnogórskim ratuszem.

Protokół z przeprowadzonych konsultacji społecznych

Protokół z przeprowadzonych konsultacji dotyczących projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zmiany Statutu Powiatu Tarnogórskiego.

Policja i straż – nowoczesne i skuteczne

Na ostatnim już w tym roku posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podsumowano działania policji i straży pożarnej prowadzone z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego powiatu oraz omówiono stan przygotowania do Akcji „Zima”.

O pracy policji w mijającym roku opowiedział komendant Powiatowej Komendy Policji w Tarnowskich Górach Andrzej Wystalski.

Świąteczne spotkanie u „Serdecznych”

Tradycyjnie już w Centrum Bankietowo – Konferencyjnym „Koral” w Miasteczku Śląskim odbyło się spotkanie opłatkowe tarnogórskiego stowarzyszenia „Serdeczni”. Jak co roku wigilia była okazją do uhonorowania osób pomagających stowarzyszeniu. Kwiaty i pamiątkowe dyplomy z rąk prezes Gabrieli Kowalskiej odebrali Mieczysław Dumieński – prezes Fundacji na Rzecz Dzieci Miasteczko Śląskie oraz Jan Jelonek – prezes firmy „Koral”. W poczet honorowych członków stowarzyszenia „Serdeczni” przyjęci zostali: była starosta Lucyna Ekkert i ojciec kamilianin Rafał Szamsza.

Sesja Rady Powiatu

Biuro Rady Powiatu informuje, że najbliższa sesja Rady Powiatu odbędzie się 17 grudnia 2014 roku. Początek o godz. 9.00. Obrady odbędą się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego przy uli. Karłuszowiec 5.

Program sesji

Projekty uchwał

Zagłosuj na Piotra Polka w plebiscycie!

Wywodzący się z terenu Powiatu Tarnogórskiego, a konkretnie z Kalet, aktor Piotr Polk został nominowany w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2015 w kategorii AKTOR. Wszystkich mieszkańców Powiatu Tarnogórskiego będących miłośnikami talentu Pana Piotra (znanego m.in. z roli podinspektora Oresta Możejko w popularnym serialu "Ojciec Mateusz") zachęcamy do oddania głosu. Zagłosować można wysyłając sms o treści TK.B3 na numer 7265.
Więcej informacji na facebookowym profilu Piotra Polka: https://www.facebook.com/pages/Piotr-Polk/172242756145893

V Powiatowy Konkurs Ekologiczny

Drodzy nauczyciele i uczniowie szkół gimnazjalnych, pragniemy zachęcić Was do udziału w V Powiatowym Konkursie Ekologicznym – 2015. Celem konkursu jest rozwinięcie zainteresowania młodzieży ekologią, własnym środowiskiem, różnorodnością metod pozyskiwania energii i jej wykorzystania oraz kształtowanie współodpowiedzialności za swoje środowisko. Organizatorem konkursu jak co roku jest Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Hasło tegorocznego konkursu: „Z ekologią w tle”.

Proponujemy opracowanie następujących tematów:
1. Pompy ciepła
2. Ogniwa DSSC

Ludzie z pasją o szczęściu

„ O szczęściu i …” to temat wykładu – cyklicznego spotkania dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z wybitnymi osobowościami naszego miasta i regionu. Tegoroczne spotkanie o szczęściu, które odbyło się 8 grudnia miało tytuł „Ludzie z pasją o szczęściu ...” i było okazją do rozmowy z pisarką Bogumiłą Rostkowską, laureatką konkursu TVN „Master Chef” Marią Ożgą oraz prezesem najstarszego tarnogórskiego stowarzyszenia - SMZT – Markiem Kandzią.

W „Chemiku” Święto Patronki

11 grudnia 2014 w „Chemiku” był Dniem Patronki szkoły Marii Skłodowskiej - Curie. Uroczystość była okazją do pochwalenia się zrealizowanymi w tym roku projektami i osiągnięciami. Z uwagi na zdobyty przez szkołę w Rankingu Perspektyw tytuł „Złote Technikum” tegoroczne święto szkoły odbyło się pod hasłem „Z sukcesem w tle”.

Robert Kozłowski – laureat konkursu „Archiwum Sztuki Mówionej” organizowanego przez Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej w Gliwicach opowiedział o swojej przygodzie dziennikarskiej i wizycie w Berlinie. Gratulacje odebrała jego opiekunka Karina Burda.

Oświadczenie Starosty Józefa Burdziaka

Oświadczenie Starosty Józefa Burdziaka dotyczące Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. NZOZ Szpital im. dr. B. Hagera w Tarnowskich Górach.

W związku z napiętą sytuacją związaną z wejściem w spór zbiorowy pracowników ochrony zdrowia Szpitala Powiatowego im. dr. B. Hagera w Tarnowskich Górach pragnę oświadczyć, że będą podejmowane bardzo stanowcze działania ze strony nowego Zarządu Powiatu w Tarnowskich Górach, aby powstały spór zakończyć polubownie, nie wykorzystując do końca narzędzi przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Przedszkolaki uczą się o Śląsku

Śląsk jako mała ojczyzna, tradycje regionalne, strój i język to temat bardzo poważnego spotkania słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowskich Górach z dziećmi w Przedszkolu nr 40 w Zabrzu – Grzybowicach. 9 grudnia panie Helena Domańska i Teresa Majzner odwiedziły przedszkolaków zabrzańskich, żeby opowiedzieć im o małej ojczyźnie. „Misie”, „Krasnoludki” oraz „Biedronki” słuchały z wielkim zainteresowaniem opowieści o regionie, w którym żyją, chętnie podejmując rozmowę i dzieląc się własnymi obserwacjami świata.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - konkurs ofert

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaprasza organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, m.in. stowarzyszenia oraz jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną, związki stowarzyszeń, fundacje, kółka rolnicze, cechy rzemieślnicze, izby rzemieślnicze, izby gospodarcze, wspólnoty mieszkaniowe; podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 pkt. 1-4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r.

Konsultacje projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zmiany Statutu Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zmiany Statutu Powiatu Tarnogórskiego.

Z Kartą Dużej Rodziny tańsze paszporty

Od 1 stycznia 2015 r. członkowie rodzin wielodzietnych legitymujący się ważną Kartą Dużej Rodziny będą uprawnieni do ulgi w opłatach za paszporty. Ulga będzie obejmować zniżkę w wysokości 75 proc. dla dzieci z rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Dodatkowo przepisy przewidują wprowadzenie nowej zniżki dla rodziców w wysokości 50 proc. Uprawnienie tych osób do zniżki będzie przysługiwało po okazaniu ważnej Karty Dużej Rodziny.

Świąteczni policjanci odwiedzili dzieci w szpitalu

Jak co roku w okresie przedświątecznym, policjanci wydziału prewencji tarnogórskiej Komendy Powiatowej Policji, odwiedzili dzieci leczące się w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym im. B. Hagera w Tarnowskich Górach. To wspólna akcja tarnogórskiej policji oraz Stacji Opieki „Caritas”. Dzięki wizycie policjantów hospitalizowane dzieci mogły na chwilę zapomnieć o chorobie i cieszyć się wyjątkowym wydarzeniem.

Dzięki Inkubatorowi Przedsiębiorczości zrealizowali marzenia

Stracili pracę lub byli zagrożeni zwolnieniem. Mimo to wzięli sprawy w swoje ręce, zgłosili się do realizowanego przez tarnogórski Inkubator Przedsiębiorczości projektu „Własna firma – Twoją szansą” i dzięki pozyskanej dotacji założyli swoje własne przedsiębiorstwa. O doświadczeniach w prowadzeniu działalności gospodarczej opowiedzieli dziś na konferencji, poświęconej promocji dobrych praktyk w zakresie wspierania przedsiębiorczości, która odbyła się w Centrum Kultury Śląskiej.

Informacja o wyniku przetargu

Informacja o wyniku przetargu przeprowadzonego w dniu 2 grudnia 2014 roku na sprzedaż prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa położonej w Miasteczku Śląskim przy ulicy Makowej 6 oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 1669/1 karta mapy 1 dod. 1 obręb Żyglin, dla której w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach prowadzona jest księga wieczysta KW Nr GL1T/ 00088003/0.

Uwaga, silny wiatr

Według prognozy IMGW w ciągu następnych trzech dni spodziewać się należy silnego wiatru z kierunku południowo-zachodniego, początkowo na północy kraju, a od nocy z czwartku na piątek do soboty w pozostałej części. Najsilniej wiać będzie w piątek na Wybrzeżu i w górach, gdzie porywy wiatru osiągną do 100-110 km/h, a w głębi kraju 85 km/h. Zjawisko skutkować może uszkodzeniami napowietrznych sieci energetycznych oraz budynków i infrastruktury, a także utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych.

OCENA ZAGROŻENIA

Pozwolenie na budowę sieci kanalizacji w Tąpkowicach w ciągu ulic: Jana Pawła II, gen. Maczka.

Starosta Tarnogórski zawiadamia, że na wniosek Gminy Ożarowice wydano w dniu 20.11.2014 r. decyzję administracyjną numer 1749/14 udzielającą pozwolenia na budowę sieci kanalizacji w Tąpkowicach w ciągu ulic: Jana Pawła II, gen. Maczka.
Więcej na stronach BIP:

Hej kolęda, kolęda!

Świąteczny chór pracowników Starostwa Powiatowego, jak co roku o tej porze, rozpoczął próby do występu jasełkowego pod nazwą „Tarnogórzanie śpiewają kolędy”. Zespół tradycyjnie zaprezentuje się pod dyrekcją Jacka Pieczyka. Koncert „Tarnogórzanie śpiewają kolędy” odbędzie się na tarnogórskim Rynku w piątek 19 grudnia. Wystąpią zespoły działające przy tarnogórskich świetlicach, chóry złożone z pracowników Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz harcerze. Wspólne śpiewanie kolęd odbywa się w Tarnowskich Górach od 2007 roku.

Bezpłatna ślizgawka dla dzieci i młodzieży z Tarnowskich Gór

Przy tarnogórskim Parku Wodnym działa już ślizgawka. Lodowisko czynne jest codziennie: od godziny 10.00 do 22.00, przerwa na czyszczenie lodowiska trwa od godziny 15.00 do 16.00. Młodzi tarnogórzanie mogą korzystać z lodowiska i wypożyczalni łyżew za darmo w godzinach od 16.00 do 17.00 i od 19.00 do 20.00 w dni robocze oraz w weekendy i święta w godzinach: 10.00 - 11.00, 16.00 – 17.00, 19.00 – 20.00. Na bezpłatne ślizganie „załapać” mogą się dzieci i młodzież ucząca się do lat 19. Warunkiem jest zameldowanie w Tarnowskich Górach.

Złote medale z czeskiej Karviny

W sobotę 6 grudnia w czeskiej Karvinie odbył się Mikulasky Turnaj Karvina w Judo. W turnieju startowała dwójka zawodników UKS Judo „Ahinsa” Agata Binek i Łukasz Szołtysik. Agata i Łukasz wygrali swoje kategorie wagowe zdobywając I miejsca i złote medale. Atrakcją zawodów były nagrody (miecze samurajskie) oraz dyplomy ze swoim zdjęciem, które zrobiono na miejscu i wklejono w dyplom. W zawodach wzięło udział prawie 200 zawodników. Agata w drodze do finału pokonała Petrę Molnarovą i Iris Leitmanovą, a Łukasz Jana Cernnavę, Filipa Durcaka, Jirzego Parlova i Matyasa Horka.

Sedlaczek po remoncie

Zakończył się trwający ponad 3 lata remont restauracji i winiarni Sedlaczek w Tarnowskich Górach. Budynek Sedlaczka był w przeszłości jednym z najważniejszych obiektów w mieście. Tu znajdowała się m.in. siedziba Starostwa Bytomskiego, tu przyjmowano najznamienitszych gości (m.in. króla Jana III Sobieskiego). Kamienica na początku XIX w. została przejęta przez Jana Sedlaczka, który przeniósł tu swoją winiarnię. Teraz właścicielami są Leokadia i Henryk Wójcikowie, którzy poza winiarnią, prowadzą również restaurację i salę bankietową.

O partnerskiej współpracy

Manfred Bachmayer, prezes Towarzystwa Przyjaciół Powiatów Erlangen Höchstadt – Tarnowskie Góry gościł dziś w powiecie tarnogórskim. W Starostwie Powiatowym spotkał się ze starostą Józefem Burdziakiem, wicestarostą Marianem Szukalskim i członkiem Zarządu Powiatu Andrzejem Elwartem. Celem wizyty było nakreślenie kierunków partnerskiej współpracy w nowej kadencji samorządu oraz omówienie szczegółów kolejnego – już trzeciego – polsko – niemieckiego rajdu rowerowego.

Barbórka w Mechaniku

4 grudnia dla Śląska oznaczał niegdyś święto całej branży górniczej, której patronuje Święta Barbara. W chwili obecnej, kiedy górnictwo odchodzi do lamusa, pamiętamy jakie było ważne, potrzebne i jak bardzo wpłynęło na rozwój naszego regionu. Uroczystości barbórkowe na które w tym roku zaprosił gości tarnogórski „Mechanik” były okazją do pochylenia się nad tradycjami śląskimi, które tworzą ten region i pozwalają uczyć miłości do małej ojczyzny.

Dzień Wolontariusza

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poświęcają swój czas i energię pomagając innym. Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1985 roku i od tego czasu obchodzone jest zawsze 5 grudnia. Wszystkim wolontariuszom, z okazji ich święta, składamy serdeczne życzenia oraz słowa uznania za życzliwość, poświęcenie oraz gotowość niesienia pomocy, radości i nadziei osobom potrzebującym wsparcia.

Nowe radiowozy w powiecie

W tym tygodniu Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach podinsp. Andrzej Wystalski uroczyście przekazał kluczyki do nowych radiowozów. Samochody trafiły do wydziału ruchu drogowego, wydziału do walki z przestępczością gospodarczą oraz do komisariatu w Radzionkowie i Pyrzowicach.

Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj. Zastrzeż je!

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl

Światowy Dzień Niepełnosprawnych

Z okazji obchodzonego 3 grudnia Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych wielu radości w codziennym życiu, życzliwości, wyrozumiałości wszystkich ludzi, zdrowia, sił w przezwyciężaniu życiowych trudności, aby otaczający świat był przyjazny, ciepły oraz niech każdy dzień pozwoli zapomnieć o troskach dnia codziennego życzy

w imieniu Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych
Przewodnicząca
Gabriela Kowalska

Gołoledź w Czechach

Czeskie Koleje apelują do polskich podróżnych. Połączenia kolejowe z Czechami są praktycznie przerwane. W związku z trwającą gołoledzią w całych Czechach zatrzymany został niemal w całości ruch kolejowy. Dlatego kierownictwo Czeskich Kolei zaapelowało do polskich podróżnych, aby w najbliższych co najmniej kilkunastu godzinach zrezygnowali z podróży pociągami przez Czechy. Dotyczy to między innymi połączenia w obie strony na trasie Warszawa - Wiedeń ekspresem Chopin. W całych Czechach służby drogowe i energetyczne walczą od wczorajszego wieczora ze skutkami gołoledzi.

800 100 022 – pomoc bezdomnym

Tarnogórska policja apeluje o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze, bezdomne i będące pod wpływem alkoholu. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, tel. alarmowe 997 lub 112.

Zapraszamy na Barbórkę

4 grudnia o godz. 10.00 zapraszamy na Mszę Świętą z okazji Barbórki, która odprawiona zostanie w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Po mszy w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach odbędzie się uroczysta akademia.

Medale dla zawodników Ahinsy

29 listopada w hali MOSiR w Olkuszu odbył się Puchar Polski Młodzieżowców i Juniorów/ek w Ju-jitsu. UKS Judo „AHINSA” reprezentowany był przez 3 zawodniczki. W grupie młodzieży startowały Izabela Glück i Irena Woś. W grupie juniorek – Weronika Rumak, nie mógł startować w tej grupie Jakub Binek (Mistrz Polski Juniorów), bowiem walczył w tym czasie w Mistrzostwach Polski reprezentacji województw w Luboniu, gdzie wygrał wszystkie walki, ale słabiej spisali się koledzy i reprezentacja zajęła III miejsce.

Inkubator Przedsiębiorczości szkoli

Jeśli masz pomysł na biznes, ale nie wiesz jak rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej, to koniecznie zainteresuj się propozycją Inkubatora Przedsiębiorczości. 8 grudnia odbędzie się tu bezpłatne szkolenie dla osób zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej. Szkolenie przeprowadzone zostanie w sali konferencyjno-szkoleniowej Inkubatora Przedsiębiorczości Sp. z o.o. przy ulicy Sienkiewicza 49, w godz. 10:30 - 14:00. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o kontakt i zapisy:

MON wspiera Uniwersytet Trzeciego Wieku

Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej zrealizowało projekt w ramach zadania publicznego pt. „Militarne tradycje szlacheckiej Rzeczypospolitej”. Projekt, którego adresatami byli słuchacze UTW, młodzież szkół powiatu tarnogórskiego oraz wszyscy zainteresowani mieszkańcy powiatu, miał na celu pobudzić zainteresowania historią państwa polskiego, a szczególnie tradycją Wojska Polskiego.


na sprzedaz
kolejka

BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen