lipiec 2015

Spotkanie w sprawie szpitala

Na wniosek pracowników Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. w Tarnowskich Górach, w środę 5 sierpnia o godzinie 9.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach zorganizowane zostanie otwarte spotkanie dotyczące funkcjonowania szpitala, kierunków jego rozwoju i współpracy z samorządem powiatowym. W spotkaniu ze strony szpitala uczestniczyć będą przedstawiciele kadry medycznej i administracji.

Międzynarodowy Plener Artystyczny

W niedzielę 2 sierpnia rozpoczął się Międzynarodowy Plener Artystyczny Powiat Tarnogórski-Kalety Zielona 2015, w którym bierze udział ponad dwudziestu artystów. Część z nich przyjechała z Niemiec, pozostali to mieszkańcy kilku polskich miejscowości, z powiatu tarnogórskiego – ale nie tylko.
Artyści, którzy uczestniczą w tegorocznym plenerze, to:
Beata Hetmańczyk (Polska, Tarnowskie Góry),
Roch Ogiński (Polska, Radzionków ),
Leon Kozok (Polska, Krupski Młyn),
Mirosław Ogiński (Polska, Radzionków),
Mieczysław Filipiak (Polska, Tarnowskie Góry),

Tworzyć z pasją

Czy wiecie że glina jest rówieśniczką węgla, bo tak jak on, powstała w epoce karbonu, 345 milionów lat temu? W środę 29 lipca opowiadał o tym, na zajęciach inaugurujących warsztaty artystyczne "Tworzyć z pasją", Jerzy Szleger - artysta ceramik, autor wystroju kościoła pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach i siedziby Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Warsztaty, dofinansowane przez Powiat Tarnogórski, zorganizowała Spółdzielnia Socjalna "Familia". - Będzie to cykl ośmiu zajęć, zakończony dwiema wystawami.

Syreny dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego

Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach informuje, że 1 sierpnia 2015 roku, o godzinie 17.00, na terenie całego powiatu tarnogórskiego zostanie przeprowadzony trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, upamiętniający równocześnie 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu.

Strażacki jubileusz

Strażacy z miejscowości Ossy w gminie Ożarowice zaprosili starostę tarnogórskiego Józefa Burdziaka na uroczystość z okazji 90-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Jubileuszowe obchody odbędą się w sobotę 1 sierpnia.

Inwentaryzacja stanu lasu

Minister Środowiska informuje, ze zgodnie z art. 13 a ust. 2 Ustawy o lasach w bieżącym roku w lasach wszystkich kategorii własności, w tym także w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa, na terenie całego kraju, rozpoczyna się wykonanie – w cyklu 5-letnim (lata 2015 – 2019) – opracowania pod nazwą Wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu w kraju w latach 2015-2019.

Spacer z przewodnikiem

"Historia w mieście ukryta" to wakacyjny cykl sobotnich turystyczno-edukacyjnych spacerów, zorganizowany przez Stowarzyszenie Góry Kultury, powiatowe Centrum Kultury Śląskiej, a także Tarnogórskie Centrum Kultury i Pałac w Rybnej. Jutro (25 lipca) drugi spacer, tym razem po tarnogórskich kościołach, po których oprowadzi uczestników Marek Panuś. Zbiórka o godzinie 11.00 przy TCK.

Nadchodzą silne burze gradowe!

Dziś (23 lipca) po południu i wieczorem na terenie województwa śląskiego mogą wystąpić silne burze gradowe. Lepiej w tym czasie nie wychodzić z domu!
Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczy dzisiejszego dnia, od godziny 12:00 do godz. 22:00. Prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywami wiatru do 90 km/h. Spodziewać się można także opadów gradu.
Jak najlepiej zabezpieczyć się przed burzą?
Pamiętajmy, o tym aby:
* usunąć z balkonów, tarasów, parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr

Z inspiracji ziemi gwarków

Arystokratyczne przestrzenie pałacu w Nakle Śląskim zapełniły się bogatą kolekcją eksponatów ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W piątek 24 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy "Z inspiracji ziemi gwarków" obejmującej 60 lat działalności SMZT.
Wystawa malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii i wydawnictw została otwarta o 18.00 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, które jest samorządową instytucją kultury Powiatu Tarnogórskiego, zlokalizowaną w zabytkowym pałacu Donnersmarcków.

Czas na partnerstwo gospodarcze

Publikujemy rozmowę z Józefem Burdziakiem, starostą tarnogórskim, która ukaże się w najbliższym numerze informatora wydawanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach:

Trzy dni upału

Kolejna fala upałów czeka nas od wtorkowego popołudnia (od godz. 14.00) aż do czwartkowego wieczora. Prognozowane temperatury: we wtorek temperatura maksymalna w dzień od 28°C do 30°C, w środę i czwartek od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C.

Nie przegap szansy!

Wszystkich zainteresowanych nauką w Liceum Plastycznym w Tarnowskich Górach informujemy, że termin dodatkowych egzaminów wstępnych został wyznaczony na 24 sierpnia 2015 r., na godzinę 9.00.

Na egzaminy wstępne należy przynieść:
• blok techniczny format A3
• dowolne farby
• pędzle
• naczynie na wodę
• klamerki do przypinania pracy
• do wyboru: ołówki, węgiel, sepia lub tusz
• nóż stołowy lub narzędzia do modelowania w glinie
• odzież ochronną.
Ponadto można przynieść teczkę składającą się z 20 prac.

Wkrótce remont oczyszczalni

Na remont oczyszczalni ścieków przy Domu Pomocy Społecznej w Miedarach Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przeznaczył w tym roku 30 tysięcy złotych. Na przełomie lipca i sierpnia Wydział Inwestycji i Gospodarki Mieniem uruchomi procedurę wyłonienia wykonawcy, któremu zleci prace remontowe. Starosta Józef Burdziak przewiduje, że ich zakończenie nastąpi jesienią tego roku.

Wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonych do dzierżawy

Na podstawie art. 35 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2014 roku, poz. 518 ze zm.) Starosta Tarnogórski wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonych do dzierżawy.

Wykaz obejmuje następujące nieruchomości:
- działka nr 2262/1 obręb Żyglin,
- działka nr 1670/1 obręb Żyglin.

Prezes jest kobietą

Izabela Paprotna – dyrektor Centrum Biznesowego banku BGŻ SA w Katowicach – wygrała konkurs na prezesa Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego SA w Tarnowskich Górach. Jej doświadczenie zawodowe i strategia rozwoju szpitala najbardziej przekonały członków Rady Nadzorczej, którzy przeprowadzili dziś (17.07) rozmowy kwalifikacyjne z siedmioma kandydatami.

Szybciej i wygodniej

Mamy dobrą wiadomość dla kierowców i właścicieli samochodów: w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach wprowadzono możliwość dokonywania opłat za czynności administracyjne związane z rejestracją pojazdów i wydawaniem praw jazdy za pomocą kart płatniczych. Opłata w systemie info.car odbywa się na miejscu, na sali obsługi w Wydziale Komunikacji. Nie trzeba już chodzić do banku ani na pocztę, aby dokonać opłaty gotówką.

Święto Policji

W czwartek 16 lipca w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim starosta tarnogórski Józef Burdziak i przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego Adam Chmiel przekazali funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji gratulacje, życzenia i upominki z okazji ich święta.

Z Miedar do Los Angeles

Andrzej Lika - mieszkaniec prowadzonego przez Powiat Tarnogórski Domu Pomocy Społecznej w Miedarach, zawodnik klubu „Sokoły”, 20 lipca wyjechał na XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Los Angeles.

Zostało siedmiu kandydatów

Siedmiu kandydatów na stanowisko prezesa Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S. A. im. Bronisława Hagera zaprosiła Rada Nadzorcza na rozmowy kwalifikacyjne. Jak już informowaliśmy, dokumenty aplikacyjne złożyło dziewięć osób. Dwie kandydatury odpadły, z powodu braków formalnych w złożonej do konkursu dokumentacji.
Rozmowy kwalifikacyjne rozpoczną się jutro rano (17 lipca). Niewykluczone, że już jutro, a najpóźniej w poniedziałek, Rada Nadzorcza wybierze nowego prezesa szpitala.

Wracają upały!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że od piątkowego popołudnia do sobotniego wieczora możemy się spodziewać kolejnej fali upałów. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 30 do 33 stopni Celsjusza, a minimalna w nocy - od 17 do 20 stopni.

Odwiedziny u Borowiaków

Pochód Borowiaków, Kiermasz Borowiecki, Festiwal Muzyki Myśliwskiej, Turniej Strzelecki o Miecze Grunwaldzkie – to wydarzenia, w których uczestniczyli w Tucholi przedstawiciele powiatu tarnogórskiego: starosta Józef Burdziak, wicestarosta Marian Szukalski i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Gryc. Tym razem była to wizyta kurtuazyjna, odświętna, zorganizowana z okazji Dni Borów Tucholskich, ale towarzyszyły jej również rozmowy o charakterze roboczym, dotyczące podobieństw i różnic w funkcjonowaniu obydwu powiatów – tarnogórskiego i tucholskiego - których partnerstwo trwa już 13 lat.

Dziewięciu kandydatów na prezesa

Dziś (14.07.2015) o godzinie 15.00 zakończyło się przyjmowanie dokumentów aplikacyjnych w konkursie na prezesa Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. Bronisława Hagera w Tarnowskich Górach. Dokumenty złożyło dziewięciu kandydatów.
Jutro (15.07.2015) Rada Nadzorcza szpitala, w której kompetencjach leży wybór prezesa, zbierze się o godzinie 10.00 aby otworzyć koperty, przeanalizować dokumenty i ocenić je pod względem formalnym. Osoby spełniające kryteria formalne konkursu w ciągu najbliższych dwóch dni będą zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne.

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży - lokal mieszkalny nr 5 położony w Radzionkowie przy ul. Sikorskiego 7B/II

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego informuje, że na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami
(tekst jednolity Dz. U. 2015 poz. 782 z późn. zm.) został wywieszony na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 oraz umieszczony na stronie internetowej www.powiat.tarnogorski.pl, na okres od 14 lipca 2015 roku do 4 sierpnia 2015 roku wykaz nieruchomości będących własnością Powiatu Tarnogórskiego przeznaczonych do sprzedaży, obejmujący lokal mieszkalny nr 5 o pow. użytkowej 41,35 m2, położony w Radzionkowie przy

Ładniej, cieplej i bezpieczniej

142 nowe, szczelne, estetyczne plastikowe okna zostały zamontowane w segmencie „C” Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach, prowadzonym przez Powiat Tarnogórski. Jakość wykonanych prac sprawdzili 9 lipca starosta Józef Burdziak, wicestarosta Marian Szukalski, członek zarządu Andrzej Elwart oraz przedstawiciele Wydziału Inwestycji i Gospodarki Mieniem. Po budynku i jego otoczeniu oprowadziła ich Izabela Szeliga, dyrektor DPS „Przyjaźń”.

Trzy tysiące na kirkut

Trzy tysiące złotych z budżetu powiatu tarnogórskiego otrzyma Tarnogórska Fundacja Kultury i Sztuki na prace porządkowe i renowacyjne na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach. – Taką decyzję podjął Zarząd Powiatu – wyjaśnia Józef Burdziak, starosta tarnogórski. – Być może pod koniec roku uda się przeznaczyć na ten cel kolejne dwa tysiące złotych.

Wakacyjne życzenia

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim życzy wszystkim,
by czas urlopów był pełen niezapomnianych wrażeń, udanego i bezpiecznego wypoczynku. Wielu fantastycznych przygód i spotkań z interesującymi ludźmi. Wróćcie radośni i gotowi do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań.
Przewodnicząca Gabriela Kowalska

Ogłoszenie o trzecim przetargu na sprzedaż działki położonej w Nakle Śląskim przy ul. Sportowców oraz o piątym przetargu na sprzedaż działki położonej w Nakle Śląskim przy ul. Powstańców

ZARZĄD POWIATU TARNOGÓRSKIEGO informuje o przeznaczeniu do sprzedaży, w trybie przetargu pisemnego nieograniczonego, dwóch nieruchomości będących własnością Powiatu Tarnogórskiego:

1.położonej w Nakle Śląskim przy ul. Sportowców stanowiącej zabudowaną budynkiem garażowym, działkę gruntu nr 274/14 o pow. 0,0184 ha oznaczoną jako Bi – inne tereny zabudowane, zapisaną w księdze wieczystej GL1T/00056937/3 Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.
Cena wywoławcza 18 000,00 zł

Ogłoszenie o drugim przetargu na sprzedaż działki gruntu położonej w Nakle Śląskim przy ul. Cmentarnej

ZARZĄD POWIATU TARNOGÓRSKIEGO informuje o przeznaczeniu do sprzedaży nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego, położonej w Nakle Śląskim przy ul. Cmentarnej, stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu nr 337/1 o pow. 1,1339 ha oznaczoną w całości jako PsIV - pastwiska trwałe, zapisaną w księdze wieczystej nr GL1T/00058530/4 Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach.

Cena wywoławcza 550 000,00 zł netto + 23%VAT.

Wadium w pieniądzu, w wysokości 27 500,00 zł lub w obligacjach Skarbu Państwa dopuszczonych do obrotu publicznego, o sumie nominałów 27 500,00 zł.

Dekada żywej współpracy

O żywotności partnerstwa można mówić wtedy, gdy obie strony interesują się wzajemnie swoją kulturą, językiem
i obyczajami - podkreślili starosta tarnogórski Józef Burdziak i starosta powiatu Erlangen-Höchstadt Alexander Tritthart podczas spotkania z okazji 10-lecia partnerstwa obydwu powiatów.
- Wspólna Europa jest dla nas rozwiązaniem a nie problemem – dodał zaproszony na uroczystość wicekonsul Polski w Monachium Przemysław Gembiak. Spotkanie jubileuszowe odbyło się 25 czerwca na zamku Atzelsberg. Wolę dalszej wieloletniej współpracy obaj starostwie

Puchary dla szkaciorzy

Skat to gra nazywana "śląskim brydżem”. Nie mogło jej zabraknąć na Dniach Miasteczka Śląskiego. W sobotę 4 lipca w hali sportowej rozegrano II Otwarte Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Śląska w Skata Sportowego. - Miałem przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu
na zaproszenie burmistrza Miasteczka Śląskiego, Krzysztofa Nowaka. Przypadł mi zaszczyt wręczenia pucharów zwycięzcom – wspomina Józef Burdziak, starosta tarnogórski.

O zdrowiu i bezpieczeństwie

Założenia planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2016 rok oraz nowe możliwości Regionalnego Systemu Ostrzegania były tematami ostatniego Konwentu Starostów Województwa Śląskiego, w którym uczestniczył starosta tarnogórski Józef Burdziak. Gospodarzem konwentu był starosta pszczyński Paweł Sadza, zorganizowany on został 29 czerwca w „Ekocentrum” w Goczałkowicach–Zdroju, a na spotkanie ze starostami zaproszono dyrektora śląskiego oddziału NFZ Ewę Momot oraz ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego (na zdjęciu).

Bezpieczne wakacje

Wzorem lat ubiegłych, na terenie całego województwa śląskiego trwa akcja „Bezpieczne wakacje 2015”.
Na jej potrzeby wojewoda uruchomił całodobową interwencyjną linię telefoniczną o numerze (32) 20-77-077, na którą można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie wakacji.

Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego został zamieszczony baner:
http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzbizk/bezpieczne_wakacje_ferie.html

Ostrzeżenie Meteorologiczne

Zjawisko/stopień zagrożenia - Upał/2
Obszar - województwo śląskie
Ważność (cz. urz.) - od godz. 13:00 dnia 04.07.2015 do godz. 20:00 dnia 08.07.2015
Przebieg - Prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30°C do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 21°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) - powyżej 95%

Godzina i data wydania godz. 07:12 dnia 03.07.2015

Wyniki konkursu ofert

26 czerwca 2015 roku Zarząd Powiatu Tarnogórskiego przyjął uchwałę nr 54/206/2015 w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2015 w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

Zestawienie projektów objętych dofinansowaniem zamieszczono w załączniku.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen