styczeń 2016

Starosta przekazał obraz na aukcję charytatywną

Starosta tarnogórski Józef Burdziak, na zaproszenie organizatorów, objął patronatem honorowym zorganizowany 30 stycznia 2016 r. Wiedeński Bal Charytatywny, który odbył się w restauracji Appassionata w Radzionkowie. Starosta przekazał jako dar na aukcję charytatywną obraz Andrzeja Hamery pt. „Brynek”.
II edycja Wiedeńskiego Balu odbyła się się z udziałem austriackich muzyków klasycznych. Formacja Damen, która wystąpiła na balu, to pięć pięknych i utalentowanych instrumentalistek z gościnnym udziałem światowej sławy mezzosopranistki Kateriny Hebelkovej.

Derby Artystyczne Śląsk & Małopolska

Centrum Art-Plus w Krakowie przygotowuje III edycję międzyregionalnego programu "Derby Artystyczne' 2016 - Śląsk & Małopolska i województwa ościenne". Organizatorzy zapraszają twórców - artystów malarzy, grafików i plastyków do udziału w tegorocznej edycji Programu i jego wystawach. Zgłoszenie udziału w Derbach' 2016, podobnie jak w roku 2015 obejmuje zaprezentowanie dwóch prac na dwóch głównych wystawach międzyregionalnych Programu - jednej organizowanej na Śląsku, drugiej w Małopolsce - realizowanych pt. "Świat Kobiety" & "Kolory regionu".

Sprawdzaj czym oddychasz!

W związku z występującymi na obszarze województwa śląskiego wysokimi i bardzo wysokimi poziomami stężeń pyłu zawieszonego, przypominamy, że informacja o jakości powietrza dostępna jest całodobowo na stronach internetowych Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Katowicach: www.katowice.wios.gov.pl, w zakładce „Śląski Monitoring Powietrza”.
Tam można sprawdzić aktualne dane z najbliższej okolicy naszego miejsca zamieszkania lub pobytu.

Sesja Rady Powiatu

2 lutego (wtorek) o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 rozpocznie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.
Szczegółowy porządek obrad można znaleźć pod adresem: http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2039&parcat=327&t=more&grupa=156a77...
Projekty uchwał na najbliższą sesję znajdują się pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

"Tłusty czwartek" w CKŚ

Serdecznie zapraszamy do spędzenia wieczoru w "Tłusty czwartek" – 4 lutego 2016 r., o godz. 19.00 – w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przy muzyce Krzysztofa "Krisa" Głucha w ramach jego autorskiego projektu "Oscillate".
Krzysztof Głuch wystąpi z zespołem, którego styl nie jest przyporządkowany do jednego gatunku, swobodnie oscylując pomiędzy jazzem elektrycznym, bluesem, soulem i popem.
Ten koncert jest kontynuacją ustanowionej w zeszłym roku w Centrum tradycji spędzania "Tłustego czwartku" przy muzyce i pączku.

Wernisaż wystawy Michała Ogińskiego

Wernisaż wystawy Michała Ogińskiego "Malarstwo" odbył się się 20 stycznia w Galerii Kałamarz, przy ul. Górniczej 7 w Tarnowskich Górach. Muzyczną atrakcją wieczoru był koncert Szymona Bryzka, który zagrał najpopularniejsze utwory amerykańskich bluesowych i folkowych songwriterów z domieszką polskiego bluesa. W programie koncertu znalazły się utwory Dylana, Hendrixa, Nalepy w w akustycznym wydaniu.
Organizatorami wystawy są Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Artystów Śląskich "Staś" i Restauracja Kałamarz.

Nagrody Starosty wręczone

21 stycznia w Starostwie Powiatowym odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Starosty Tarnogórskiego.

"Osiemnastka" Radzionkowa

20 stycznia w Centrum Kultury „Karolinka” odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Radzionków z okazji 18-lecia odzyskania praw miejskich. Samorząd powiatowy reprezentowali: Adam Chmiel – przewodniczący Rady Powiatu Tarnogórskiego oraz doradca starosty tarnogórskiego Agnieszka Pilarek-Słabikowska, która odczytała i przekazała na ręce burmistrza Radzionkowa Gabriela Tobora list gratulacyjny starosty Józefa Burdziaka następującej treści:

„Szanowny Panie Burmistrzu

Wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonej do sprzedaży

Na podstawie art. 35 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 roku, poz. 1774 ze zm.) Starosta Tarnogórski wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonej do sprzedaży.

Wykaz obejmuje nieruchomość położoną w Tarnowskich Górach oznaczoną jako działka nr 1418/135 karta mapy 2 obręb Lasowice.

W "Chemiku" Dzień Patrona

20 stycznia 2016 roku w tarnogórskim „Chemiku” był Dniem Patrona. W Święcie Szkoły uczestniczył starosta tarnogórski Józef Burdziak. Akademię rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących Ryszard Mitręga, który przywitał uczniów, nauczycieli i gości i przedstawił sylwetkę patronki szkoły, Marii Skłodowskiej-Curie.
Następnie głos zabrał starosta Józef Burdziak, który gratulując szkole sukcesów i życząc jej dalszego rozwoju, powiedział:

Wygraj wyjazd do Brukseli

Serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu, w imieniu Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej, do udziału w VII Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim "Prawda i kłamstwo o Katyniu".
Konkurs zajmuje stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń historycznych województwa śląskiego i stanowi źródło inspiracji do poszukiwania i odkrywania prawdy o bestialskim mordzie dokonanym na polskich żołnierzach w 1940 roku.

Bezpieczne ferie 2016

Wprawdzie w województwie śląskim ferie zimowe rozpoczną się dopiero 15 lutego i potrwają do do 28 lutego, ale w naszym regionie już wypoczywają uczniowie z województw, w których ferie rozpoczęły się 18 stycznia. Ze względu na to wojewoda śląski uruchomił już akcję "Bezpieczne ferie 2016", która potrwa do 29 lutego.
Na potrzeby akcji uruchomiony został telefon interwencyjny o numerze 32/20-77-077, na który przyjmowane są zgłoszenia o wszelkich nieprawidłowościach w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży.

Rusza konkurs recytatorski "Mały OKR 2016"

Etap powiatowy konkursu recytatorskiego "Mały OKR 2016" odbędzie się 1 marca 2016 roku w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Gliwickiej 36 w Tarnowskich Górach. Karty zgłoszeniowe będą przyjmowane w PMDK do 12 lutego.
"Mały OKR" to konkurs o zasięgu regionalnym, adresowany do uczniów szkół podstawowych (recytacja) i gimnazjów (recytacja, "wywiedzione ze słowa", poezja śpiewana.
Warunkiem udziału jest przygotowanie repertuaru odpowiadającego założeniom wybranej kategorii wiekowej.

UIdany początek roku zawodników AHINSY

Zawodnicy judo z powiatu tarnogórskiego mają za sobą dwa udane starty od początku roku. W sobotę i niedzielę (9 -10.01.2016) w Bielsku Białej, gdzie odbyły się Mistrzostwa Śląska w Judo, młodzików, juniorów młodszych i juniorów, a zawodnicy trenujący w UKS Judo „AHINSA” zdobyli :
4 złote medale - Jakub Binek (junior młodszy waga 55kg), Agata Binek ( młodziczka waga 52 kg), Martyna Nolewajka (juniorka młodsza waga do 70 kg), Małgorzata Woś (młodziczka waga 48 kg) i 1 srebrny medal - Łukasz Szołtysik (młodzik waga 38 kg ).

Zabawa karnawałowa w stylu lat 20.

Dom Pomocy Społecznej w Nakle Śląskim oraz Centrum Kultury Śląskiej zorganizowały wspólnie 14 stycznia zabawę karnawałową w stylu lat 20. ubiegłego stulecia. Wraz z podopiecznymi nakielskiego DPS-u, ich opiekunami i gośćmi z innych Domów Pomocy Społecznej, w pałacowych wnętrzach bawili się dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Klaudia Zyśk, wójt Świerklańca Marek Cyl i dyrektor CKŚ Stanisław Zając.

Sukces Technikum nr 1 w "Chemiku"

W Ogólnopolskim Rankingu Techników "PERSPEKTYWY 2016" Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach zdobyło zaszczytny tytuł Złotej Szkoły 2016.
Pierwsze miejsce w powiecie tarnogórskim, piąte miejsce w województwie śląskim i 48. miejsce w Polsce dla Technikum nr 1 w naszym "Chemiku" - takim wynikiem może się poszczycić szkoła.

Sprawdź czym oddychasz!

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił portal, na którym każdy znajdzie rzetelne i aktualne dane o jakości powietrza w swojej okolicy. Wyniki prowadzonego przez Inspekcję Ochrony Środowiska monitoringu jakości powietrza podawane są w sześciostopniowej skali, w której stan powietrza jest oceniany jako bardzo dobry, dobry, umiarkowany, dostateczny, zły lub bardzo zły. Do każdego z tych stopni przyporządkowany jest opis, zawierający informacje o wpływie jakości powietrza na stan zdrowia oraz wskazówki, jak się zachowywać, aby zminimalizować zagrożenia zdrowotne.

Ogłoszenie o drugim przetargu na sprzedaż nieruchomości położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Mickiewicza 29

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza drugi przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż, nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego, położonej w Tarnowskich Górach przy ul.Mickiewicza 29 (jednostka ewidencyjna: Tarnowskie Góry, obręb: Tarnowskie Góry, karta mapy: 1), obejmującej działkę gruntu nr 5661/88 o powierzchni 0,3925 ha, oznaczoną w całości jako Bi – inne tereny zabudowane, dla której w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach prowadzona jest księga wieczysta nr GL1T/00053397/4, zabudowaną nieużytkowanym budynkiem 4-kondygnacyjnym, podpiwniczonym o całkowitej powierzchni wy

Malarstwo Michała Ogińskiego i koncert Szymona Bryzka

Wernisaż wystawy Michała Ogińskiego "Malarstwo" odbędzie się 20 stycznia (środa) o godz. 18.00 w Galerii Kałamarz, przy ul. Górniczej 7 w Tarnowskich Górach. Muzyczną atrakcją wieczoru będzie koncert Szymona Bryzka, który zagra najpopularniejsze utwory amerykańskich bluesowych i folkowych songwriterów z domieszką polskiego bluesa. W programie utwory Dylana, Hendrixa, Nalepy w w akustycznym wydaniu.
Organizatorami imprezy są: Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Artystów Śląskich "Staś" i Restauracja Kałamarz. Wstęp wolny.

Nagrody Starosty Tarnogórskiego przyznane!

21 stycznia zostaną wręczone Nagrody Starosty Tarnogórskiego. Otrzymają je: Henryk Biały – członek Tarnogórskiego Oddziału PTTK (kategoria: nauka i edukacja), Towarzystwo Przyjaciół Erlangen-Höchstadt – Tarnowskie Góry (kategoria: kultura) oraz Uczniowski Klub Hokeja na Trawie „Ósemka” Tarnowskie Góry (kategoria: sport).

Zmiany w Powiatowej Radzie Rynku Pracy

13 stycznia w Starostwie Powiatowym odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Starosta Józef Burdziak dokonał zmian w jej składzie, odwołując Aleksandrę Król-Skowron i powołując radną Krystynę Trzęsiok jako reprezentanta Powiatu Tarnogórskiego.

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu w Tarnowskich Górach

Protokół z konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu w Tarnowskich Górach w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Tarnogórskiego na rok 2016

Baza stowarzyszeń

Baza organizacji pozarządowych zawiera dane teleadresowe podmiotów mających siedzibę na terenie powiatu tarnogórskiego. W przypadku zmiany danych prosimy o przesłanie na adres promocja@tarnogorski.pl

Incidental&Accidental - nowa wystawa w pałacu w Nakle

W dniach 23 stycznia – 31 marca 2016 r. w Centrum Kultury Śląskiej gościć będzie niezwykła wystawa fotograficzna – „Incidental & Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem” . Oto bowiem po raz pierwszy od około 35 lat pokażą wspólnie swoje prace członkowie działającego w latach 70. wrocławskiego seminarium FOTO MEDIUM ART: Leszek Szurkowski oraz Ryszard Tabaka. Na wystawę został przygotowany piękny katalog.
Wernisaż odbędzie się 23 stycznia o godz. 18.00, a uświetni go koncert Kwartetu Śląskiego.

Wieczór kolędowy w "Jordanie"

Uczestnicy zajęć muzycznych nauki gry na keyboardzie i pianinie wraz z nauczycielką p. Kasią Lisowską serdecznie zapraszają na koncert kolęd w najbliższy czwartek 14.01 o godzinie 17:00 do Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury "Jordan" przy ul. Gliwickiej 36.
Młodzi muzycy zaprezentują aranżacje instrumentalne najpiękniejszych polskich kolęd i zaproszą do wspólnego śpiewu. Nie zabraknie również świątecznych utworów z innych krajów oraz piosenek zimowych:)
Wstęp wolny. Zapraszamy!

W Bakcylu drzemią wróżki

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury "Jordan" przy ul. Gliwickiej 36 w Tarnowskich Górach zaprasza na cykl warsztatów artystycznych adresowanych do par międzypokoleniowych - dorosły z dzieckiem (od lat 6 do 100).
Każde spotkanie będzie okazją do wspólnych przeżyć estetycznych, tropienia inspiracji, zabawy z ilustracją, technikami malarskimi, fotografią, literaturą, dźwiękiem, słowem.
Zajęcia poprowadzi Maria Kurtz.
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie swojego udziału pod numerem telefonu 608 214 445. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jak założyć własną firmę? Dowiedz się 25 stycznia

25 stycznia Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach zaprasza na kolejne bezpłatne szkolenie „Jak założyć własną firmę?”.
Uczestnicy uzyskają informacje o formach prowadzenia działalności, etapach jej rejestracji, obowiązującej dokumentacji, opodatkowaniu, dostępnych instrumentach umożliwiających finansowanie działalności gospodarczej.
Ponadto uczestnicy zdobędą informacje na temat preinkubacji prowadzonej przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Dowiedzą się, jak sprawdzić, czy ich pomysł biznesowy ma szansę powodzenia, nie płacąc przy tym składek na ZUS.

WOPR ostrzega: nie wchodźcie na lód!

Ratownicy WOPR Katowice dokonali w ostatnim czasie inspekcji zbiorników wodnych naszego miasta i województwa po kątem grubości lodu. Wynika z niej że swieżo zamarznięte akweny na terenie naszego regionu charakteryzują się grubszą pokrywą lodową przy brzegu oraz zdecydowanie cieńszym lodem w głębi. Różnice dochodzą nawet do kilku centymetrów! W większości wypadków pokrywa lodowa jest zbyt cienka i zdradliwa do wchodzenia na nią, uprawiania sportów czy wędkarstwa!

Rusza nowoczesny ośrodek dla dzieci niewidomych

Pragniemy Państwa poinformować, że już w 2016 roku planowane jest rozpoczęcie nauki w Regionalnym Ośrodku Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym w Ziemięcicach, w gminie Zbrosławice. Budowa ośrodka to projekt Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym, której prezes, Norbert Galla, jest członkiem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim.

Święto Trzech Króli w Łubiu

Uroczystość Objawienia Pańskiego świętowali 6 stycznia podopieczni oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Łubiu. Obchody rozpoczęła msza święta, którą odprawił Gerard Kusz, Biskup Pomocniczy Senior Diecezji Gliwickiej.
Powiat Tarnogórski na uroczystości reprezentowali: starosta Józef Burdziak wraz z małżonką, wicestarosta Marian Szukalski, członek zarządu Andrzej Elwart oraz przewodniczący Rady Powiatu Adam Chmiel.

V Gala Przedsiębiorczości w Kaletach

We wtorek, 5 stycznia, w kaletańskiej restauracji „Casyno” odbyła się zorganizowana przez Miasto Kalety V Gala Przedsiębiorczości. Na zaproszenie burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi uczestniczył w niej starosta tarnogórski Józef Burdziak.

Bezpłatne pierwsze piątki miesiąca

Już tylko do niedzieli 10 stycznia (włącznie) można oglądać znakomite wystawy "Twórcy Kultury Śląskiej" oraz "Sztuka to kobieta" w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Po tym terminie w pałacu rozpocznie się instalacja ekspozycji "Incidental & Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem", która potrwa do uroczystego otwarcia nowej wystawy, czyli do 23 stycznia.
Zapraszamy zatem do złożenia w tym tygodniu wizyty w pałacu w Nakle Śląskim, z przyjemnością informując, że od 2016 r. w każdy pierwszy piątek miesiąca wejście jest bezpłatne.

Przedsiębiorco, nie czekaj aż przyjdzie kontrola!

Na prośbę Wydziału Ochrony Środowiska informujemy przedsiębiorców działających na terenie powiatu tarnogórskiego, że Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego organizuje dla nich bezpłatne szkolenia dotyczące elektronicznego przesyłania wykazów nt. opłat za korzystanie ze środowiska oraz sporządzania sprawozdań dotyczących opłaty produktowej, jak również zbiorczych zestawień danych o wytwarzanych odpadach.
Szkolenia te zaplanowano w następujących terminach i miejscach:
• 26 stycznia 2016 r. – Starostwo Powiatowe Myszków
• 28 stycznia 2016 r. – Starostwo Powiatowe Rybnik


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen