marzec 2016

Otwarte konkursy ofert Miasta Tarnowskie Góry

Otwarte konkursy ofert Miasta Tarnowskie Góry

http://www.tarnowskiegory.pl/ngos

Otwarte konkursy ofert Zarządu Województwa Śląskiego

Otwarte konkursy ofert Zarządu Województwa Śląskiego

http://ngo.slaskie.pl/index.php?jezyk=pl&grupa=17&dzi=2&typ=1&id_menu=266

źródło: www.ngo.pl

Stowarzyszenia zwykłe - zmiany

W maju tego roku wchodzą w życie zmiany dotyczące zasad działania stowarzyszeń zwykłych. Na czym będą polegały zmiany?

http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1903646.html
http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1675084.html

źródło: www.ngo.pl

Kalendarz konkursów dotacyjnych

Dzięki wyszukiwarce funduszy w portalu ngo.pl udostępniane są na bieżąco ogłaszane konkursy, granty i dotacje dla stowarzyszeń oraz fundacji.

http://fundusze.ngo.pl/

źródło:www.ngo.pl

1% – wybierz organizację ze swojego regionu!

Do 2 maja 2016 mamy czas na złożenie zeznania podatkowego i wybór organizacji, której przekażemy 1% naszego podatku. Zachęcamy do skorzystania z regionalnego wykazu OPP w portalu ngo.pl i wybór jednej z 932 organizacji, działających w województwie śląskim.

http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?wyniki=1&kryt_nazwa=&kryt_miasto=&k...

źródło: http://www.ngo.pl/

Dzień sportu - Forum Organizacji Pozarządowych

Do 20 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia na Powiatowy Dzień Sportu, który odbędzie się 14 maja w Hali Sportowej w Tarnowskich Górach przy ul. Obwodnica 8, w ramach Forum Organizacji Pozarządowych, organizowanego po raz kolejny przy udziale Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Tarnowskich Górach.
Szczegóły w załączniku.

Elektroniczna kolejka już działa

W budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Karłuszowiec 5 w Tarnowskich Górach uruchomiono elektroniczny system kolejkowy do Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych, który usprawni obsługę klientów. Po dwudniowym montażu, od 31 marca system już działa, choć należy się liczyć z tym, że w pierwszym, testowym okresie jego funkcjonowania, mogą się zdarzać utrudnienia. Od kwietnia, po testach i pracach dostosowawczych, system powinien funkcjonować bez zarzutu.

Protokół konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji był projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zmiany uchwały nr XIV/119/2015 Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, placówek niepublicznych oraz publicznych prowadzonych na terenie Powiatu Tarnogórskiego przez osoby prawne lub fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania a także terminu i sposobu rozliczania dotacji.

10 urodziny "Plastyka"

Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach świętuje w tym roku swoje dziesiąte urodziny. Kulminacja jubileuszowych uroczystości przypada na kwiecień. Już 4 i 5 kwietnia wszystkie osoby zainteresowane podjęciem nauki w tej szkole mogą wziąć udział w Dniach Otwartych, które odbędą się w budynku szkoły przy ul. Legionów 35 w Tarnowskich Górach. Szkoła zaprezentuje również swoje stoisko na odbywających się w tych dniach Targach Edukacyjnych w Tarnogórskim Centrum Kultury.

Memoriał Papieski w Stalowej Woli z udziałem dzieci z Tarnowskich Gór

Na zaproszenie władz powiatu stalowowolskiego grupa dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach weźmie udział w V Podkarpackim Memoriale Sportowym Niepełnosprawnych im. św. Jana Pawła II, który odbędzie się 6 kwietnia w Stalowej Woli.
Memoriał organizowany jest przez Stowarzyszenie LATOROŚL Stalowa Wola, we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 6 w Stalowej Woli, parafią pw. Św. Jana Pawła II oraz duszpasterstwem Baszta i Rycerzami Kolumba w Stalowej Woli.

Anioły w bibliotece

"Wizyty Aniołów" - to tytuł wystawy prac uczestników warsztatów artystycznych, które podczas ferii zimowych odbyły się w Jordanie, czyli w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Tarnowskich Górach. Warsztaty, w których wzięły udział dzieci, młodzież i dorośli, prowadziła Maria Kurtz, a wystawę uzupełnią jej anioły.

Ankieter może zapukać do drzwi

Urząd Statystyczny w Katowicach od 1 kwietnia rozpoczyna nowe badania na terenie województwa śląskiego: „Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych” oraz „Uczestnictwo mieszkańców polski (rezydentów) w podróżach”. W załącznikach przedstawiamy ulotki zawierające szczegółowe informacje na temat tych badań.
Przypominamy, ze ankieter może wykonywać pracę tylko z ważną legitymacją i upoważnieniem, potwierdzającymi jego tożsamość, jako pracownika Urzędu Statystycznego.
Tożsamość ankietera na terenie województwa śląskiego można sprawdzić:

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży położonej w Nakle Śląskim przy ul. Powstańców

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego informuje, iż na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 1774 z późn. zm.) został wywieszony na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 oraz umieszczony na stronie internetowej www.powiat.tarnogorski.pl, na okres od 29 marca 2016 roku do 19 kwietnia 2016 roku,wykaz nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego przeznaczonej do sprzedaży, położonej w Nakle Śląskim przy ul.

Ogłoszenie w sprawie konsultacji projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego

Przedmiotem konsultacji jest projekt uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie zmiany uchwały nr XIV/119/2015 Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół, placówek niepublicznych oraz publicznych prowadzonych na terenie Powiatu Tarnogórskiego przez osoby prawne lub fizyczne inne niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania a także terminu i sposobu rozliczania dotacji.

Wesołych świąt!

Najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się Święta Wielkanocne. Dużo zdrowia, radości, pogody ducha, smacznej święconki i mokrego poniedziałku życzy w imieniu Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim
przewodnicząca
Gabriela Kowalska

Rozstrzygnięcie konkursu z kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Uchwała nr 120/469/2016 Zarządu Powiatu Tarnogórskiego z dnia 21 marca 2016 roku
w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2016 w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Targi edukacyjne dla gimnazjalistów

Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Jeśli jesteś uczniem trzeciej klasy gimnazjum i stoisz przed trudnym wyborem szkoły, w której będziesz kontynuować naukę - przyjdź 4 i 5 kwietnia na Targi Edukacyjne i zobacz, co mają do zaoferowania szkoły ponadgimnazjalne w powiecie tarnogórskim.
Targi będą się odbywały w Tarnogórskim Centrum Kultury przy ul. Sobieskiego 7 w Tarnowskich Górach. Będzie je można odwiedzać od godziny 9.00 do 14.00.

Rodzeństwo Binków na podium!

Dwa brązowe medale w Pucharach Polski w Judo rozegranych 19 i 20 marca w Suchym Lesie k/ Poznania zdobyło rodzeństwo Binków - Agata i Jakub.

Agata wywalczyła III miejsce w wadze 52 kg, wygrywając z Martyną Burzyńską z UKS Smecz Pobiedziska i Kingą Kniter z MKS Juvenia Wrocław, a w walce o finał uległa bardzo mocnej Litwince Gabriele Zilionyte, ale walkę o III miejsce wygrała przez ippon z zawodniczką UKS RYŚ Warszawa Alicją Ołdak .

Nowoczesny ośrodek dla niewidomych powstał w Ziemięcicach

Przedszkole specjalne, szkołę podstawową specjalną i gimnazjum specjalne obejmować ma Regionalny Ośrodek Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym, który rozpoczął działalność w Ziemięcicach. Starosta Józef Burdziak i wicestarosta Marian Szukalski zwiedzili go podczas wyjazdowego posiedzenia Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Po nowoczesnym kompleksie budynków oprowadzał ich prezes Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym Norbert Galla, ze swoim psem przewodnikiem Syriuszem.

Śniadanie świąteczne i paczki od zajączka

Około stu ubogich mieszkańców powiatu tarnogórskiego spotkało się 23 marca na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Caritas Parafii Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Opatowicach.

Spotkanie wielkanocne w Kaletach

Członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego Andrzej Elwart złożył w imieniu samorządu powiatowego życzenia świąteczne uczestnikom uroczystego śniadania wielkanocnego, zorganizowanego 22 marca w Kaletach przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne. Władze miasta reprezentowali na tym spotkaniu burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia i przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Ptak. Wielkanocne potrawy poświęcił ksiądz Wojciech Ciosmak, proboszcz parafii w Kaletach Jędrysku.

Ocena bezpieczeństwa w powiecie

Ocena działań Powiatowego Urzędu Pracy w celu aktywizacji zawodowej bezrobotnych i zmniejszania zjawiska marginalizacji społecznej, ocena stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przeciwpowodziowego za 2015 rok oraz sprawozdania z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2015 rok – były głównymi tematami pierwszego tegorocznego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku działającej przy staroście tarnogórskim.

Sesja Rady Powiatu

W dniu 31 marca (czwartek) o godz. 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Karłuszowiec 5 w Tarnowskich Górach rozpocznie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego. Szczegółowy porządek obrad znajduje się pod adresem: http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2039&parcat=327&t=more&grupa=156f16...
Projekty uchwał opublikowane są pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

V Powiatowe Biegowe Powitanie Wiosny

W sobotę 19 marca w Truszczycy odbyły się już po raz piąty zawody, w których biegacze powitali w kaletańskich lasach wiosnę na sportowo. Truszczycka impreza jest pierwszą tego typu w całorocznym terminarzu biegowym w Powiecie Tarnogórskim. Corocznie współorganizują ją: miasto Kalety, Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach oraz Nadleśnictwo Świerklaniec.

Jak założyć własną firmę?

Mimo coraz większej ilości ułatwień i zmniejszenia formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej, wciąż istnieją kwestie, które nie do końca są zrozumiałe i mogą spowodować pewne trudności dla przyszłych przedsiębiorców. Dlatego Inkubator Przedsiębiorczości, jako instytucja promująca przedsiębiorczość i samozatrudnienie, zaprasza 4 kwietnia na XXXVIII edycję bezpłatnego szkolenia
„Jak założyć własną firmę?”
Szczegółowe informacje - w załączniku.

Informacja o możliwości uzyskania dotacji na zadania publiczne z zakresu ratownictwa wodnego

Informujemy o możliwości uzyskania dotacji na zadania publiczne z zakresu ratownictwa wodnego.
Dotacja może zostać przyznana po złożeniu przez podmiot uprawniony pisemnej oferty.
Szczegóły - w załączniku.

Rada ds. Niepełnosprawnych odwiedzi Ziemięcice

Wyjazdowe spotkanie odbędzie jutro (22 marca) Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim. Rada spotka się w nowo otwartym Regionalnym Ośrodku Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym w Ziemięcicach. 1 marca 2016 rozpoczęła się rekrutacja dzieci do tego ośrodka. Jego budowa to projekt Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym, której prezes, Norbert Galla, jest członkiem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim.

Do 20 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia na Dzień Sportu

14 maja 2016 roku w Hali Sportowej w Tarnowskich Górach przy ul. Obwodnica 8 odbędzie się Dzień Sportu w ramach kolejnego Forum Organizacji Pozarządowych, organizowanego przy udziale Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Tarnowskich Górach. Zapraszamy do udziału w nim reprezentacje wszystkich stowarzyszeń, klubów sportowych oraz innych podmiotów popularyzujących aktywność sportową i zdrowy styl życia, którzy chcieliby się podzielić swoją pasją z mieszkańcami naszego regionu. Termin zgłaszania uczestnictwa trwa do dnia 20 kwietnia br. (np.

15 lat skończył Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka"

Piętnaście lat temu, 15 marca 2001 roku, Krzysztof Głaz i Dariusz Graf zarejestrowali stowarzyszenie Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" z siedzibą w Zespole Szkół Publicznych nr 2 Sportowych w Tarnowskich Górach.
Zaczynali treningi z jedną grupą i kilkoma osobami na zapleczu szkoły na kilku materacach wypożyczonych im przez klub "Czarni" Bytom.
Pod koniec roku 2001 otrzymali pełnowymiarową matę z Polskiego Związku Judo i mogli ją rozkładać na małej sali gimnastycznej.

Zapraszamy na Targi Pracy

Wzorem lat ubiegłych Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach organizuje Targi Pracy. Tegoroczna edycja odbędzie się w ramach Europejskiego Dnia Pracodawcy. Wszystkich chętnych zapraszamy 12 kwietnia w godzinach od 10.00 do 12.00 do Tarnogórskiego Centrum Kultury przy ul. Sobieskiego 7 w Tarnowskich Górach. Pracodawców zainteresowanych bezpłatnym udziałem w Targach Pracy prosimy o kontakt z Działem Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego PUP w Tarnowskich Górach do 5 kwietnia br.

Ekopieniądze i ekoprzepisy

Na zaproszenie prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach Klaudiusza Siwca, przedstawiciele Starostwa Powiatowego uczestniczyli w konferencji poświęconej efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie, zorganizowanej 16 marca przez IP-H we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NAKŁO DOK, czyli warsztaty z reportażu

Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na sobotnie (19 marca) warsztaty fotograficzne „NAKŁO DOK” organizowane w pałacu w Nakle Śląskim przez Centrum Kultury Śląskiej i Fotozakupy.pl Od godziny 10.00 operator i fotograf Krzysztof Miller oraz fotoreporter i fotoedytor Józef Wolny będą wprowadzać kursantów w tajniki sztuki reportażu, cyfrowej ciemni oraz druku. Partnerami warsztatów oraz wystawcami sprzętu będą tym razem Olympus Polska, Eizo Polska i Epson Polska. Aby wziąć udział w warsztatach należy wpłacić 30 zł.

Pierwszy biznes - Wsparcie w Starcie

Inkubator Przedsiębiorczości w Tarnowskich Górach, jako instytucja współpracująca w programie "PIERWSZY BIZNES - WSPARCIE W STARCIE II", zaprasza do skorzystania z preferencyjnych pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości około 81 000 zł oraz utworzenia stanowiska pracy dla bezrobotnego w wysokości około 24 000 zł. Pożyczki udzielane są bez prowizji i dodatkowych opłat a ich oprocentowanie wynosi tylko 0,44% !

Z jakiego wsparcia można skorzystać?

AHINSA w blasku złota

W hali MOSiR-u w Sosnowcu odbyła się kolejna runda Zagłębiowskiego Turnieju Judo Juniorów młodszych, Młodzików i Dzieci. Wśród prawie 300 zawodników znalazło się pięcioro zawodników UKS Judo AHINSA, którzy spisali się znakomicie, bowiem wszyscy wrócili ze złotymi medalami!
Śmiało można powiedzieć, że zrobili ponad 100% normy, ponieważ Agata Binek i Łukasz Szołtysik startowali w dwóch kategoriach wagowych i wiekowych i zdobyli po dwa złote medale. Bilans wyniósł 7 złotych medali zdobytych przez pięcioro zawodników. Gratulujemy!

Swoje kategorie wagowe wygrali :

Powitanie wiosny w biegu

Miasto Kalety oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach zapraszają w najbliższą sobotę, 19 marca, na "V Powiatowe Biegowe Powitanie Wiosny". Jest to bieg przełajowy w sześciu kategoriach (rocznik 2000 i starsi), który odbędzie się na dystansie około pięciu kilometrów.
Szczegółowe informacje, regulamin, mapa dojazdu oraz karty startowe zawodników dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta kalety, pod adresem: www.kalety.pl
Zapraszamy do wiosennego biegania!

Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2016 w dziedzinie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
Pełną treść ogłoszenia publikujemy w załączniku.

Debata o Zakładach Chemicznych

Przedstawienie władzom centralnym, regionalnym i samorządowym informacji o przeszkodach uniemożliwiających likwidację toksycznych odpadów po Zakładach Chemicznych oraz zaproszenie ich do współpracy zmierzającej do usunięcia tych przeszkód – takie były cele konferencji zorganizowanej przez starostę Józefa Burdziaka.

Mistrzostwa z Otylią Jędrzejczak

Mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak była gościem honorowym IV Międzyszkolnych Mistrzostw Śląska Szkół Specjalnych w Pływaniu o Puchar Starosty Tarnogórskiego, zorganizowanych przez Zespół Szkół Specjalnych w Radzionkowie. Mistrzostwa odbyły się w Parku Wodnym w Tarnowskich Górach. Wzięło w nich udział 117 zawodników – uczniów i absolwentów 19 szkół specjalnych województwa śląskiego (24 dziewcząt i 83 chłopców).

Ogłoszenie o piątym przetargu na sprzedaż nieruchomości położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Zagórskiej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza piąty przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych w Tarnowskich Górach przy ul. Zagórskiej (jednostka ewidencyjna: Tarnowskie Góry, obręb: Strzybnica, karta mapy: 1 Ryb) stanowiących własność Powiatu Tarnogórskiego, obejmujących:
1) działkę gruntu nr 529/19 o pow. 0,0844 ha, oznaczoną jako Lz i ŁV, zapisaną w księdze wieczystej GL1T/00039126/0 Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach;

Nagrodzeni za pomoc w rozwoju Zielonej

Na zaproszenie burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi i przewodniczącego Rady Miejskiej Eugeniusza Ptaka starosta tarnogórski Józef Burdziak wziął udział w VI Konferencji poświęconej rozwojowi Zielonej.

Konkurs matematyczny "Mała matura w Tarnowskich Górach"

Nauczycieli matematyki i uczniów klas drugich liceów i techników powiatu tarnogórskiego zachęcamy do udziału w konkursie matematycznym "Mała matura w Tarnowskich Górach". Zaproszenia do udziału, wraz z regulaminem, zostały już rozesłane do szkół ponadgimnazjalnych, których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Konkurs jest imprezą wspierającą ideę integracji realizowaną przez Powiatową Reprezentację Młodzieży, a jego celem jest promowanie systematycznego uczenia się matematyki.

Pielgrzymka samorządowców powiatu tarnogórskiego

10 marca odbyła się pierwsza pielgrzymka samorządowców powiatu tarnogórskiego na Jasną Górę, połączona z wizytą w Starostwie Powiatowym w Częstochowie i spotkaniem z przedstawicielami częstochowskich władz samorządowych.
W pielgrzymce, zorganizowanej z inicjatywy starosty Józefa Burdziaka, uczestniczyli m.in. wicestarosta Marian Szukalski, członek Zarządu Powiatu Andrzej Elwart, burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia, radni powiatowi, radni Gminy Zbrosławice oraz pracownicy samorządowi Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach.

Porozmawiaj z ankieterem

Do 18 marca 2016 r. na terenie województwa śląskiego ankieterzy Urzędu Statystycznego w Katowicach przeprowadzać będą badanie statystyczne z zakresu rolnictwa. Jest to badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego. Do badania wylosowano 1542 gospodarstwa rolne.
Udział w badaniu mogą Państwo wziąć poprzez:
* rozmowę z teleankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego,
* bezpośrednią rozmowę z ankieterem statystycznym.
Więcej informacji na temat badań ankietowych znajduje się na stronie: http://form.stat.gov.pl/BadaniaAnkietowe/2016/index.htm

Konferencja w leśnym zakątku

Na zaproszenie burmistrza Kalet Klaudiusza Kandzi, starosta tarnogórski Józef Burdziak weźmie udział w VI Konferencji w sprawie rozwoju Zielonej, pod hasłem "Czym Kalety zaskoczą turystów w roku 2016". Konferencja odbędzie się 11 marca w ośrodku wypoczynkowym "Zielona". Uczestniczyć w niej będą m.in.

Wniosek do UNESCO spełnia wymogi formalne

Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu pozytywnie oceniło pod względem formalnym przesłany pod koniec stycznia br. wniosek o wpis tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tym samym rozpoczęła się wielomiesięczna analiza merytoryczna tarnogórskiej kandydatury - poinformował nas Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Pozytywna opinia z Paryża oznacza, iż przesłane przez polski rząd dokumenty są kompletne, a sam wniosek napisano w zgodzie z obowiązującym schematem.

Przygotowania do konferencji o przyszłości Zakładów Chemicznych

Dziś (8 marca) w Starostwie Powiatowym odbyła się narada robocza, poświęcona przygotowaniom do zbliżającej się konferencji poświęconej likwidacji składowiska toksycznych odpadów po Zakładach Chemicznych „Tarnowskie Góry”.

Pieniądze z PFRON-u na wyrównanie szans między regionami

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że Rada Nadzorcza zatwierdziła Program Wyrównywania Różnic Między Regionami III.
Celem strategicznym programu jest wyrównanie szans osób niepełnosprawnych, zamieszkujących regiony słabo rozwinięte gospodarczo i społecznie w dostępie do rehabilitacji zawodowej i społecznej. W ramach programu Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazuje środki finansowe jednostkom samorządu powiatowego na realizację zgłoszonych projektów.
Ze środków przeznaczonych na realizację programu udzielona może być pomoc

Serdeczne życzenia dla Pań

Wszystkim mieszkankom powiatu tarnogórskiego spełnienia marzeń, zadowolenia z siebie, radości, miłości i zdrowia - i aby każdy dzień był dla Was Świętem Kobiet
życzą:
Józef Burdziak - starosta tarnogórski i Adam Chmiel - przewodniczący Rady Powiatu

Hołd dla zamordowanych funkcjonariuszy Służby Więziennej

Marmurowe tablice upamiętniające trzech przedwojennych funkcjonariuszy tarnogórskiego Aresztu Śledczego, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD w Twerze i pochowanych w Miednoje, wmurowano i uroczyście odsłonięto na ścianie aresztu.
Jedna z tablic poświęcona jest rodowitym tarnogórzanom, starszym strażnikom Służby Więziennej Józefowi Bacikowi i Józefowi Urbańczykowi, zaś druga urodzonemu w Orzechu strażnikowi Służby Więziennej Augustynowi Podzimskiemu.

60 lat Naprzodu Łubie

5 marca w hali sportowej w Kopienicy odbył się turniej piłki halowej z okazji 60-lecia klubu LKS Naprzód Łubie. Do udziału w turnieju zaproszonych zostało osiem drużyn: Naprzód Wieszowa, Pogoń Ziemięcice, Kłodnica Gliwice, Iskra Połomia, Naprzód Łubie, Naprzód Łubie OLD BOYS, KS Pat Bau oraz Czarni Pyskowice Juniorzy. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Naprzód Wieszowa, drugie - Naprzód Łubie, trzecie - Czarni Pyskowice Juniorzy.

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Do 15 kwietnia potrwa w powiecie tarnogórskim kwalifikacja wojskowa. 7 marca uroczyście otworzyli ją: mjr Tadeusz Kuśmierczyk - szef Wydziału Planowania Mobilizacyjnego i Administrowania Rezerwami a równocześnie zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Gliwicach, starosta tarnogórski Józef Burdziak , kpt Ireneusz Szpala - p.o. szefa Wydziału Rekrutacji WKU w Gliwicach oraz Janusz Bentkowski - naczelnik Biura Bezpieczeństwa Publicznego Starostwa Powiatowego.

Tarnowskie Góry czekają na turystów z Kraju Kwitnącej Wiśni

Japońskie wydawnictwo Silver Stone z Tokio wydało właśnie magazyn o Polsce, w którym znalazły się m.in. informacje o tarnogórskiej nominacji na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To ważny krok, aby zainteresować turystów z Kraju Kwitnącej Wiśni i Tarnowskimi Górami i całym Górnym Śląskiem - poinformował nas Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Konferencja dla samorządowców i społeczników

Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Lucyna Ekkert zaprasza na konferencję "Miasto dla ludzi", która odbędzie się 10 marca 2016 r. o godzinie 12:00 w Tarnogórskim Centrum Kultury przy ul. Sobieskiego 7 w Tarnowskich Górach. Samorząd powiatowy reprezentować będzie Aleksandra Król-Skowron, sekretarz powiatu.

Starostowie śląscy spotkali się w powiecie żywieckim

29 lutego br. w Łodygowicach (powiat żywiecki) odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego, w którym uczestniczył starosta tarnogórski Józef Burdziak. Gospodarz konwentu, starosta żywiecki Andrzej Kalata przywitał przybyłych starostów i po prezentacji promocyjnego filmu o powiecie żywieckim przekazał prowadzenie obrad przewodniczącemu Konwentu Andrzejowi Płonce – staroście bielskiemu.

Nabór przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej

Ogłoszenie naboru przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Tarnogórskiego w roku 2016 w dziedzinie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

Zgłoś kandydata do "Nagrody Orła i Róży"

Jak co roku Powiat Tarnogórski przygotowuje się do uroczystości wręczenia Nagród „Orła i Róży”. Jest to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Radę Powiatu Tarnogórskiego na wniosek Kapituły Nagrody. Otrzymują je osoby wyróżniające się w działalności kulturalnej, sportowej, społecznej oraz charytatywnej. Z pewnością w Państwa najbliższym otoczeniu znajdą się osoby godne tego wyróżnienia. Zgodnie z regulaminem przyznawania nagrody termin nadsyłania wniosków wraz z uzasadnieniem upływa 31 marca 2016 roku.

Rada ds. Niepełnosprawnych wybrana na kolejną kadencję

Dziś (2 marca) członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego Andrzej Elwart wręczył nominacje członkom Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych wybranym na nową kadencję. Skład osobowy rady się nie zmienił i po jej ukonstytuowaniu przedstawia się następująco:

Przewodnicząca - Gabriela Kowalska – prezes stowarzyszenia Serdeczni w Tarnowskich Górach,
Wiceprzewodnicząca - Ilona Koptyńska – kierownik stacji Caritas Diecezji Gliwickiej - pielęgniarka,

Jak zakładać i prowadzić Stowarzyszenia i Fundacje?

Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Tarnowskich Górach udostępni zainteresowanym osobom oraz organizacjom Poradnik w języku migowym "GŁUSI ZAKŁADAJĄ NGO PORADNICTWO I WSPARCIE".
Jest to pierwszy poradnik w Polsce przygotowany z myślą o osobach niesłyszących, zrealizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Więcej informacji: Stowarzyszenie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
www.cwip.pl
e-mail:cwiptg@gmail.com, tel. 512-532-080

Nabór na przewodników po Sztolni Czarnego Pstrąga

Interesuje Cię historia górnictwa tarnogórskiego, lubisz nowe wyzwania i masz dobrą kondycję fizyczną? Zostań przewodnikiem po jedynym w swoim rodzaju obiekcie poprzemysłowym jakim jest Sztolnia Czarnego Pstrąga leżąca na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - zachęca Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Ogłoszenie o trzecim przetargu na sprzedaż nieruchomości położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Kościelnej 34

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza trzeci przetarg pisemny nieograniczony sprzedaż nieruchomości, zabudowanej trzema budynkami tworzącymi kompleks szkolny wraz z zapleczem warsztatowym, będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego, położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Kościelnej 34, obejmującej:
- działkę gruntu nr 215/12 o powierzchni 0,2697 ha, oznaczoną jako Bi – inne tereny zabudowane, zapisaną w księdze wieczystej nr GL1T/00040623/4;

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży położonej w Nakle Śląskim w okolicy ul. Głównej i ul. Obłoków

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego informuje, iż na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. 2015 r. poz. 1774 z późn. zm.) został wywieszony na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach przy ul. Karłuszowiec 5 oraz umieszczony na stronie internetowej www.powiat.tarnogorski.pl, na okres od 1 marca 2016 roku 22 marca 2016 roku, wykaz nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego przeznaczonej do sprzedaży, położonej w Nakle Śląskim w okolicy ul. Obłoków i ul.

Dyskusja o szkolnictwie zawodowym

Strategia Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego w Powiecie Tarnogórskim na lata 2016 - 2020, powstająca w Biurze Strategii i Rozwoju, była tematem spotkania z udziałem przedstawicieli środowiska tarnogórskich przedsiębiorców i rzemieślników.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen