czerwiec 2016

Powiat dostał pieniądze na Centrum Usług Społecznych

Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 1 mln 924 tys. 838,49 zł na adaptację budynku przy ul. Sienkiewicza 16 w Tarnowskich Górach na potrzeby utworzenia Centrum Usług Społecznych otrzymał Powiat Tarnogórski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014 – 2020. Listę piętnastu wybranych do dofinansowania projektów zatwierdził 28 czerwca 2016 r. Zarząd Województwa Śląskiego Uchwałą nr 1294/123/V/2016. Z listą projektów, które uzyskały dofinansowanie, można się zapoznać pod adresem:

Trzy dni upału, możliwe burze z gradem

Trzydniowa fala upałów czeka nas od dzisiejszego popołudnia (30 czerwca, od godz. 13.00) aż do sobotniego wieczora. Prognozowane temperatury: maksymalna w dzień od 30°C do 32°C, a minimalna w nocy od 14°C do 18°C.
Dziś po południu i w nocy możliwe są na terenie województwa śląskiego burze z gradem.

Dotacje na ograniczanie niskiej emisji

Informujemy o ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Pilotażowym Programie "Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji".
W uruchamianym pilotażowym Programie Funduszu o udzielenie dofinansowania w formie dotacji będą mogły się ubiegać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Są pieniądze dla pracodawców

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach uprzejmie zaprasza pracodawców do składania wniosków o refundację kosztów wynagrodzenia dla skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia. Pracodawcy oraz przedsiębiorcy mogą ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nieprzekraczających jednak kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Pracodawcy będą zobowiązani do zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy takich osób przez okres 12 miesięcy refundacji i następnie przez okres kolejnych 12 miesięcy.

Sprawdź swoją wiedzę o Sekap i Orsip

Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego zaprasza do udziału w konkursie pod hasłem "Sekap i Orsip - w świecie e-usług". Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć pod adresem http://www.e-slask.pl/article/informacje_ogolne_konkurs

Wystawa tkanin "Otwarte rozdziały"

Kto raz zasmakuje pracy z tkaniną ten wiąże się z nią na długie lata. To materia nieprzewidywalna, zaskakująca, dająca szansę ciągłego rozwoju i doskonalenia warsztatu. To odkrywanie nieograniczonych możliwości wypowiedzi i działań - mówi Maciej Mesznik. Wystawa tkanin drukowanych jego autorstwa zatytułowana "Otwarte rozdziały" prezentowana będzie od połowy lipca do połowy października w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Wakacyjne zmiany w bibliotece

Informujemy, że podczas wakacji (od 1 lipca do 31 sierpnia) Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowskich Górach będzie czynna w następujących godzinach:
poniedziałek 9:00-16:00
wtorek 9:00-16:00
środa 9:00-16:00
czwartek 9:00-15:00
piątek 9:00-16:00
sobota 9:00-14:00.
Wypożyczalnia Językowa i Książki Mówionej w soboty będzie nieczynna.
Godziny otwarcia filii dostępne są na stronie:
http://www.biblioteka.tgory.pl/godziny-otwarcia-filii-w-okresie-wakacyjnym

W okresie wakacyjnym, z powodu malowania ścian, zamknięte będą następujące działy biblioteki:
4 - 9 lipca - czytelnia naukowa

Tarnogórska drużyna na Juwenaliach Seniorów w Warszawie

Tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku odniósł wielki sukces artystyczny na ogólnopolskim forum, promując w ten sposób powiat tarnogórski.
Zdobył dwa pierwsze miejsca – w kategoriach tanecznej i wokalnej - podczas Festiwalu Artystycznym Twórczych Seniorów, w ramach IX Juwenaliów III Wieku w Warszawie.

Zgłoś kandydata do konkursu "Marka - Śląskie"

Jeszcze tylko do 30 czerwca można składać wnioski do konkursu "Marka-Śląskie", którego VII edycję organizują w tym roku wspólnie Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach i Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Pożegnanie dyrektora Ryszarda Mitręgi

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach, które odbyło się 24 czerwca, miało szczególny charakter. Społeczność szkolna wraz emerytowanymi pracownikami uroczyście pożegnała dyrektora Ryszarda Mitręgę, który po 26 latach zarządzania szkołą i 33 latach pracy w Chemiku, od 1 września 2016 roku przechodzi na emeryturę.

Życzenia Starosty Tarnogórskiego z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016

Szanowni Dyrektorzy, Mili Uczniowie, Drodzy Rodzice, Szanowni Nauczyciele!
Zakończenie roku szkolnego to dla Was moment podsumowania całorocznej pracy, snucia planów na przyszłość, podejmowania postanowień na przyszły rok szkolny.
Dziś uczniowie otrzymują świadectwa, certyfikaty i wyróżnienia, wręczają kwiaty swoim wychowawcom i wyfruwają przez otwarte drzwi swoich szkół w wakacyjną przestrzeń, wolną od dzwonków, klasówek, wywiadówek, wypracowań i niezapowiedzianych kartkówek.

Życzenia wakacyjne Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych

W imieniu Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim życzę wszystkim, by czas urlopu był pełen niezapomnianych wrażeń. Wielu fantastycznych przygód i spotkań z interesującymi ludźmi. Wróćcie radośni i gotowi do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań. Udanego i bezpiecznego wypoczynku.

Przewodnicząca Gabriela Kowalska

Nowoczesny i przyjazny ośrodek dla niewidomych

Oficjalne otwarcie Regionalnego Ośrodka Pomocy Niewidomym i Słabowidzącym odbyło się wczoraj (22 czerwca) w Ziemięcicach. Jego budowa kosztowała 15 milionów złotych. Wybudowała go Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym. Zakup działki budowlanej został wsparty środkami finansowymi niemieckiej organizacji charytatywnej Christoffel-Blindenmission, a sama inwestycja została sfinansowana w 85 procentach ze środków Unii Europejskiej. Pozostałą część stanowiły środki własne Fundacji oraz środki PFRON.

Ogłoszenie o odwołaniu I przetargu pisemnego na sprzedaż nieruchomości położonej w Nakle Śląskim

ZARZĄD POWIATU TARNOGÓRSKIEGO ODWOŁUJE pierwszy przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego, położonej w Nakle Śląskim, w okolicy ulic Obłoków i Głównej (jednostka ewidencyjna: Świerklaniec, obręb: Nakło Śląskie, karta mapy: 2), obejmującej zabudowaną działkę gruntu nr 367/1 o powierzchni 2,7369 ha, która oznaczona jest w części 1,7772 ha jako Bi – inne tereny zabudowane, w części 0,9344 ha jako RIVb – grunty orne oraz w części 0,0253 ha jako RV – grunty orne.

Bezpieczne Wakacje 2016

Wzorem lat ubiegłych, na terenie całego województwa śląskiego uruchomiono akcję „Bezpieczne wakacje 2016”. Na potrzeby akcji wojewoda uruchomił całodobowy telefon interwencyjny o numerze (32) 20-77-077, na który można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie wakacji.

Goście ze Stalowej Woli

Od wtorku, 14 czerwca, w srebrnym mieście gościła grupa dzieci ze stalowego miasta. Do Tarnowskich Gór, na zaproszenie samorządu powiatowego, przyjechali uczniowie Zespołu Szkół nr 6 Specjalnych ze Stalowej Woli.

Protokół z konsultacji społecznych

Protokół z przeprowadzonych konsultacji w zakresie Uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w 2016 roku za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających na obszarze Powiatu Tarnogórskiego w myśl art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

(Treść protokołu w załączniku)

Konkursy na stanowiska dyrektorów szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Tarnogórski

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza konkursy na stanowiska dyrektora: Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowskich Górach, Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach.
Szczegóły w uchwałach zamieszczonych w załączeniu.

Krzyże Zasługi i srebrne floreny

Lesław Janik i Stanisław Karcz - uhonorowani przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeniami państwowymi członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej - odwiedzili wczoraj powiatowy samorząd. Przed rozpoczęciem sesji Rady Powiatu odznaczonemu Złotym Krzyżem Zasługi Lesławowi Janikowi i odznaczonemu Srebrnym Krzyżem Zasługi Stanisławowi Karczowi gratulacje złożyli starosta Józef Burdziak i przewodniczący Rady Powiatu Adam Chmiel, wręczając im pamiątkowe srebrne floreny tarnogórskie.

Górnoślązacy i piłka nożna

Z okazji Euro 2016 Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim prezentuje wystawę Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej pt. „Górnośląscy piłkarze w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej”. Potrwa ona do 17 lipca.

Bezpłatne warsztaty informatyczne

Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego po raz kolejny rusza z cyklem bezpłatnych warsztatów na temat wykorzystania nowoczesnych technologii w życiu codziennym i zawodowym. Warsztaty skierowane są do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Rozpoczęła się już rekrutacja na pierwsze zajęcia na temat: Google Analytics
Miejsce: Katowice
Termin: 18.06.2016r.
Szczegóły:
http://www.e-slask.pl/article/informacje_ogolne_wr

Ogłoszenie o szóstym przetargu na sprzedaż nieruchomości położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Zagórskiej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza szósty przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości położonych w Tarnowskich Górach przy ul. Zagórskiej (jednostka ewidencyjna: Tarnowskie Góry, obręb: Strzybnica, karta mapy: 1 Ryb) stanowiących własność Powiatu Tarnogórskiego, obejmujących:
1) działkę gruntu nr 529/19 o pow. 0,0844 ha, oznaczoną jako Lz i ŁV, zapisaną w księdze wieczystej GL1T/00039126/0 Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach;

Ogłoszenie o czwartym przetargu na sprzedaż dwóch działek gruntu położonych w Łubiu przy ul. Długiej.

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza czwarty przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości będących własnością Powiatu Tarnogórskiego, położonych w Łubiu przy ul. Długiej, dla których w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach prowadzona jest księga wieczysta nr GL1T/00062869/0, obejmujących:

1.Działkę gruntu nr 428/96 o powierzchni 3 201m2, oznaczoną w części 3 072m2 jako Bp - zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy oraz części 129 m2 jako Bi – inne tereny zabudowane;

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży, obejmujący lokal mieszkalny nr 6, położony w Nakle Śląskim przy ul. Powstańców 2a.

Ogłoszenie o przetargu ustnym ograniczonym na wynajem lokalu mieszkalnego położonego w Brynku przy ul. Park 12

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza przetarg ustny ograniczony na wynajem lokalu mieszkalnego położonego w Brynku przy ul. Park 12, stanowiącego własność Powiatu Tarnogórskiego.
Dokument został opublikowany w formacie pdf i stanowi załącznik do niniejszej treści.
Dokument Utworzono - Wydział Inwestycji i Gospodarki Mieniem.
Autoryzacja - Józef Burdziak Starosta Tarnogórski

Europa dla obywateli - bezpłatne szkolenie

Punkt Kontaktowy "Europa dla obywateli" w Rybniku zaprasza przedstawicieli NGO, samorządów oraz innych organizacji i instytucji działających w obszarach społeczeństwa obywatelskiego i pamięci europejskiej na bezpłatne szkolenie, które odbędzie się w dniu 14 czerwca (wtorek) w Urzędzie Miasta w Rybniku.

Celem szkolenia jest przybliżenie przedstawicielom NGO i samorządów, aktywistom, społecznikom i osobom zainteresowanym realizacją projektów międzynarodowych zasad ubiegania się o dofinansowanie w programie UE "Europa dla obywateli".
Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się:

Odznaczeni Krzyżami Zasługi

Na wniosek starosty Józefa Burdziaka, prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe członkom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Lesławowi Janikowi, Zbigniewowi Pawlakowi i Stanisławowi Karczowi. Otrzymali oni Krzyże Zasługi za działalność na rzecz propagowania i upowszechniania dziedzictwa kulturowego.

"Spasi i sochrani" - opowieść o prawosławiu

Otwarcie w Centrum Kultury Śląskiej 10 czerwca 2016 r. wystawy „Spasi i sochrani” – „Zbaw i zachowaj” autorstwa Grupy Twórczej MOTYCZ z Radzynia Podlaskiego, w składzie Grażyna i Dariusz Hankiewicz, Krzysztof Anin Kuzko, Krzysztof Sak oraz Jakub Szymański, przekształciło się w piękny spektakl światła, pieśni, duchowości religijnej, czyli prawdziwe święto prawosławia.

50. urodziny DPS-u w Miedarach

Festyn z okazji 50-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej w Miedarach, prowadzonego przez Powiat Tarnogórski, odbył się w sobotę, 11 czerwca, z udziałem starosty tarnogórskiego Józefa Burdziaka i wicestarosty Mariana Szukalskiego.

INDUSTRIADA 2016

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz Zabytkowa Stacja Wodociągowa w Zawadzie - to jedne z czterystu obiektów poprzemysłowych uczestniczących w tegorocznej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2016. Przypominamy - to już jutro! Zapowiada się mnóstwo atrakcji. Start o godznie 9.00
Pełny program imprezy - na stronie www.industriada.pl

Sesja Rady Powiatu

W najbliższy wtorek, 14 czerwca 2016 roku, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach, przy ul. Karłuszowiec 5 (III piętro) odbędzie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego.
Szczegółowy porządek obrad znajduje się pod adresem: http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=2039&parcat=327&t=more&grupa=15756b...
Projekty uchwał opublikowane są pod adresem:
http://www.bip.tarnogorski.pl/?catid=1018&parcat=88&t=menu

Szanuj Ziemię, bądź eko!

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot wspólnie ze starostą tarnogórskim Józefem Burdziakiem wręczyli dziś (8 czerwca) dyplomy, puchary i nagrody laureatom IV Powiatowego Konkursu Ekologicznego dla szkół podstawowych.
Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach wspólnie z prezesem WFOŚiGW. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem starosty tarnogórskiego.

Chemik wśród najlepszych

W ogólnopolskim rankingu szkół STEM 2016 (Science, Technology, Engineering, Mathematics) - Technikum nr 1 w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach znalazło się na 5. miejscu w województwie śląskim i 24. miejscu w kraju. Gratulujemy!
Oto zestawienie stu techników w Polsce najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych: http://www.perspektywy.pl/portal/index.php?option=com_content&view=artic...

Wspólny głos powiatowych samorządów

10 ważnych stanowisk, ustalone priorytety na 2016 rok, znakomici goście, ciekawe rozmowy – wszystko to wydarzyło się podczas XX Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, w którym uczestniczył starosta tarnogórski Józef Burdziak.

Ogłoszenie o konsultacjach

Ogłoszenie o konsultacjach dotyczących projektu uchwały Rady Powiatu Tarnogórskiego w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w 2016 roku za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających na obszarze Powiatu Tarnogórskiego w myśl art. 31 ust.2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.
Pełna treść ogłoszenia oraz projekt uchwały znajdują się w załącznikach.

Święto 5 Pułku Chemicznego

Msza w kościele pw. św. Piotra i Pawła, uroczysty apel, parada, defilada, pokaz samochoidów i sprzętu wojskowego na tarnogórskim Rynku - złożyły się na obchody Święta 5. Pułku Chemicznego, które odbyły się w Tarnowskich Górach 3 czerwca. Jednostka została sformowana 5 lat temu, gdy istniejący tu wcześniej 5 Batalion Chemiczny został przekształcony w 5 Pułk Chemiczny im. gen. broni Leona Berbeckiego.

Uczestniczący w uroczystości starosta tarnogórski Józef Burdziak odczytał i przekazał na ręce dowódcy jednostki okolicznościowe gratulacje i życzenia następującej treści:

Zbaw i zachowaj – 30 fotografii o prawosławiu

10 czerwca w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Zbaw i zachowaj”, poświęconej prawosławiu. Autorami zdjęć są członkowie działającej w Radzyniu Podlaskim Grupy Twórczej Motycz, w tym Grażyna Hankiewicz, Dariusz Hankiewicz oraz Krzysztof Anin Kuzko. Uczestnicy wernisażu wysłuchają koncertu pieśni cerkiewnych w wykonaniu chóru Oktoich. Wernisaż odbędzie się 10 czerwca o godz. 18.00, a wystawę będzie można oglądać do 14 sierpnia. Jej kuratorem jest Krzysztof Miller.

Wystawa jak strzał w dziesiątkę

Wielki finał akcji 10x10x10, czyli 10 wystaw prac 10 nauczycieli przedmiotów artystycznych Liceum Plastycznego Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach na 10-lecie istnienia tej szkoły, odbył się w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Instytucja ta otrzymała od autorów prac prezentowanych na wystawach dyplom Malowanego Ptaka.

Wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Nowej Wsi Tworoskiej

Starosta Tarnogórski zawiadamia, że na wniosek Gminy Tworóg zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w Nowej Wsi Tworoskiej.
Więcej na stronach BIP
Ogłoszenie - treść

Rodzina w Centrum - Na rodzinną nutę

28 maja odbyła się pierwsza z dwóch imprez cyklu "Rodzina w Centrum", organizowanego w ramach IX edycji Metropolitalnego Święta Rodziny. Były to warsztaty plastyczne - "Pozdrowienia od Aniołów", prowadzone przez Marię Kurtz z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury im. Henryka Jordana. Prace są prezentowane na wystawie w Centrum Kultury Śląskiej, której uroczyste zakończenie odbędzie się 4 czerwca.

Prezydenckie obchody Dnia Samorządu

Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy starosta tarnogórski Józef Burdziak i przewodniczący Rady Powiatu Adam Chmiel uczestniczyli w uroczystych obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Urodziny zielonej gminy

Gmina Krupski Młyn świętowała w maju jubileusz 25-lecia swojego istnienia. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy. W imieniu powiatowych władz samorządowych uczestniczył w niej Andrzej Elwart, członek Zarządu Powiatu, który złożył władzom gminy wyrazy uznania i życzenia dalszego rozwoju oraz przekazał na ręce wójta Krupskiego Młyna Jana Murowskiego list gratulacyjny starosty Józefa Burdziaka i piękny obraz w prezencie.

DPS w Miedarach ma 50 lat

Zapraszamy na otwarty festyn z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej w Miedarach prowadzonego przez Powiat Tarnogórski. Jubileuszowa impreza odbędzie się 11 czerwca.
Mieszkańcami DPS-u w Miedarach są niepełnosprawni intelektualnie mężczyźni. Obecnie placówka może pomieścić 54 podopiecznych. Uczestniczą oni w zajęciach terapeutycznych w formie zajęć plastycznych, muzykoterapii, biblioterapii, teatroterapii. Korzystają z sali rehabilitacji medycznej. Wybierają spośród siebie Radę Mieszkańców, współpracującą z personelerm i dyrekcją Domu.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen