lipiec 2016

Rower w pociągu za darmo - akcja Kolei Śląskich

Od 1 sierpnia Koleje Śląskie wprowadzają bezpłatny przewóz rowerów na wybranych liniach w takich relacjach jak: Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec – Częstochowa, Rybnik – Żory – Pszczyna, Wodzisław Śląski – Chałupki – Racibórz, Katowice – Oświęcim oraz Cieszyn – Czechowice-Dziedzice.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Kolei Śląskich: http://kolejeslaskie.com/bezplatny-przewoz-rowerow-na-wybranych-liniach/

106 milionów do wzięcia

Wystartował Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji! Od 18 lipca przyjmowane są wnioski w konkursie, który pomaga finansować innowacyjne projekty, znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju.

To druga odsłona tego instrumentu, który spotkał się w ubiegłych latach z pozytywnym przyjęciem przez rynek. Opracowany w procesie szerokich konsultacji mechanizm jest dźwignią finansową dla młodych spółek, która umożliwia przejście z fazy startowej do fazy wzrostu.

Ogłoszenie o czwartym przetargu na sprzedaż zabudowanej działki położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Mickiewicza 29

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza czwarty przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego, położonej w Tarnowskich Górach przy ul.

Ogłoszenie o drugim przetargu na sprzedaż działki gruntu położonej w Nakle Śląskim przy ul. Powstańców

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza drugi przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego, położonej w Nakle Śląskim przy ul. Powstańców (jednostka ewidencyjna: Świerklaniec, obręb: Nakło Śląskie, karta mapy: 2), obejmującej niezabudowaną działkę gruntu nr 346/8 o powierzchni 0,1717 ha, oznaczoną w całości jako B – tereny mieszkaniowe, dla której w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach prowadzona jest księga wieczysta nr GL1T/00058530/4.

Ogłoszenie o drugim przetargu na sprzedaż działki gruntu położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Kolejowej

Zarząd Powiatu Tarnogórskiego ogłasza drugi przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Powiatu Tarnogórskiego, położonej w Tarnowskich Górach przy ul. Kolejowej i Grodzkiej (jednostka ewidencyjna: Tarnowskie Góry, obręb: Tarnowskie Góry, karta mapy: 1), obejmującej niezabudowaną działkę gruntu nr 4590/181 o powierzchni 0,6575 ha, oznaczoną w części 0,6388 ha jako Tr - tereny różne oraz w części 0,0187 ha jako dr - drogi, dla której w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach prowadzona jest księga wieczysta nr GL1T/00039524/0.

Inwestycje i remonty na drogach powiatowych

Przedstawiamy Państwu informację o wykonanych już w tym roku – do połowy lipca - przez Zarząd Dróg Powiatowych inwestycjach i remontach na drogach powiatowych, a także o innych pracach związanych z ich utrzymaniem.

Najważniejszą inwestycją jest budowa kanalizacji deszczowej i chodnika w ciągu ulicy Paderewskiego w Kaletach. Zadanie to zaplanowane zostało na lata 2016-2017.

Kopalnia Srebra w czasie Światowych Dni Młodzieży

Ponad 2600 gości z dwunastu krajów świata zwiedzi podczas Światowych Dni Młodzieży Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. Do obiektu, który jest nominowany do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO przyjadą turyści mówiący aż jedenastoma językami – poinformował nas Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

"Raport mniejszości" o Romach w Polsce

Na kolejne spotkanie z cyklu "Minority report" (Raport mniejszości) - tym razem poświęcone kulturze romskiej - zapraszamy w poniedziałek 25 lipca do Kurnej Chaty w Tarnowskich Górach.
W programie:
19:30 - rozmowa z Don Vasylem, prowadzenie Kamil Łysik
21:00 - projekcja filmu "Papusza"
W trakcie spotkania odbędzie się prezentacja wystawy "Jedni z wielu" poświęconej romskim artystom.

Trzy dni inspiracji dla innowacji

W związku z przyjęciem przez starostę tarnogórskiego Józefa Burdziaka zaproszenia prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej Tadeusza Donocika do udziału w Radzie Samorządowej VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstwa, informujemy, że jego hasło to „Trzy dni inspiracji dla innowacji”. Kongres odbędzie się w dniach 10-12 października w Katowicach. Wśród najważniejszych tematów obok innowacji będą: współpraca międzynarodowa, kapitał dla rozwoju, prawo, edukacja sukcesu oraz współpraca biznesu z samorządem i nauką.

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął zaproszenie do Tarnowskich Gór

Wszystko wskazuje na to, że efektem majowej wizyty starosty tarnogórskiego Józefa Burdziaka i przewodniczącego Rady Powiatu Tarnogórskiego Adama Chmiela w Pałacu Prezydenckim w Warszawie będzie przyjazd do Tarnowskich Gór Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.Szczegóły wizyty będą uzgadniane przed jej realizacją”- czytamy w piśmie nadesłanym do starosty przez sekretarza stanu Adama Kwiatkowskiego, szefa gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Poplenerowa wystawa w Kałamarzu

W galerii Kałamarz przy ul. Górniczej w Tarnowskich Górach odbył się wernisaż kończący Międzynarodowy Plener Artystyczny "Powiat Tarnogórski 2016". - Zaprosiliśmy jak co roku artystów z Polski, Czech i zaprzyjaźnionego powiatu Erlangen-Hoechstadt w Niemczech. Malowały też z nami dzieci. Podczas pleneru powstało ponad 80 prac ale na wystawie, ze względu na ograniczoną przestrzeń, prezentujemy po jednej pracy każdego artysty - powiedział podczas wernisażu Mirosław Ogiński z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego.

Powiat gotowy na przyjęcie pielgrzymów

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Ponad 40 tysięcy pielgrzymów z całego świata, zanim spotka się z papieżem Franciszkiem w Krakowie, najpierw spędzi kilka dni w diecezjach naszego województwa. W powiecie tarnogórskim, na terenie którego znajdują się parafie należące aż do trzech diecezji – gliwickiej, katowickiej i sosnowieckiej – przygotowania są już dopinane na ostatni guzik, a wszystkie służby odpowiedzialne za program pobytu pielgrzymów, transport lotniczy i kolejowy, logistykę, bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną są w pełnej gotowości i trzymają rękę na pulsie.

Zwycięska drużyna z wizytą w starostwie

Członkowie piłkarskiej reprezentacji powiatu tarnogórskiego, która w Międzynarodowym Turnieju w Herzogenaurach zdobyła pierwsze miejsce, wraz z rodzicami i trenerem Marcinem Paździorem odwiedzili 15 lipca starostwo tarnogórskie gdzie przyjęli ich starosta Józef Burdziak i wicestarosta Marian Szukalski oraz Michał Kampa z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Tarnowskie Góry promowały się w Stambule

Obradujący w Stambule Komitet Światowego Dziedzictwa wpisał 21 nowych obiektów na Listę UNESCO. W tej chwili miejsc o randze światowej jest już 1052. Co ciekawe, eksperci ustalili, iż przyszłoroczna sesja Komitetu odbędzie się w Krakowie, a nie w Wietnamie. To bardzo dobra informacja i szansa na większą promocję Polski i Tarnowskich Gór. Misja ekspertów z UNESCO w Tarnowskich Górach tuż tuż (przełom sierpnia i września) – informuje Grzegorz Rudnicki, zastępca kierownika Biura Obsługi Ruchu Turystycznego i specjalista ds.

Wystawa "Otwarte rozdziały" została otwarta

Wernisaż wystawy tkanin “Otwarte rozdziały” Macieja Mesznika, który odbył sie 15 lipca 2016 r. w Centrum Kultury Śląskiej, miał charakter wyjątkowy. Nieczęsto bowiem zdarza się, że w czasie otwarcia artysta pokazuje kulisy swojego warsztatu, a tak się stało tym razem. I żeby trzymać się już słowa „otwarcie”, to właśnie ten moment „otworzył” Mesznika, który jako człowiek na codzień niezwykle skromny i raczej zamknięty w sobie, nie lubi wypowiadać się publicznie, a zwłaszcza mówić o sobie. W czasie wernisażu w Centrum uczynił to jednak dwukrotnie.

Powiatowa policja obchodziła swoje święto

W czwartek 14 lipca w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim tarnogórscy policjanci uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji Święta Policji. Podczas uroczystości 119 policjantów tarnogórskiej komendy mianowano na wyższe stopnie policyjne. Trzech policjantów zostało odznaczonych „Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego".
Święto Policji jest okazją do promowania i nagradzania policjantów za sumienną i ciężką służbę.

Tour de Pologne na drogach powiatu

Na zaproszenie Czesława Langa, dyrektora generalnego firmy Lang Team, starosta tarnogórski Józef Burdziak został członkiem Komitetu Honorowego 73. edycji Tour de Pologne - wyjątkowej imprezy kolarskiej, której II etap startował 13 lipca z Rynku w Tarnowskich Górach. Starosta wraz z wicestarostą Marianem Szukalskim i prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzejem Pilotem obserwował start II etapu z podsieni tarnogórskiego Ratusza.

Ważne dla organizacji pożytku publicznego

Organizacje pożytku publicznego, które chcą ubiegać się o 1% podatku, muszą w lipcu pamiętać o kilku ważnych terminach.
11 lipca upłynął ostateczny termin wysłania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego.
Dotyczy to organizacji, których władze przyjęły takie sprawozdanie w ostatnim dopuszczalnym terminie, czyli 30 czerwca. Jeśli sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone wcześniej, termin jego wysłania do US upłynął dziesiątego dnia od daty zatwierdzenia. Za spóźnienie grozi kara finansowa.

Aktualizacja Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

Do 29 lipca Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego przyjmuje uwagi i sugestie dotyczące zmian do Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – dokumentu, na podstawie którego będą realizowane projekty ZIT na obszarze Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

Zwycięstwo naszych w Herzogenaurach

Ogromny sukces odniosła reprezentacja powiatu tarnogórskiego U-13 w piłce nożnej, która w Międzynarodowym Turnieju Herzo&Friends Football Cup w Herzogenaurach (Niemcy) zdobyła pierwsze miejsce. W turnieju startowało osiem drużyn.
Reprezentacja powiatu, w skład której weszli zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Ruch Radzionków oraz Towarzystwa Sportowego Gwarek Tarnowskie Góry pokonała drużyny z Niemiec, Chorwacji oraz Austrii.

Skorzystaj z darmowej porady prawnika

W powiecie tarnogórskim działa system darmowej pomocy prawnej dla mieszkańców. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowane są w następujących miejscach:

1. Tarnowskie Góry ul. Sienkiewicza 16, pokój 15

poniedziałek – od godz. 8.00 do godz. 12.00,
wtorek – od godz. 14.00 do godz. 18.00,
środa – od godz. 8.00 do godz. 12.00,
czwartek – od godz. 14.00 do godz. 18.00
piątek – od godziny 8.00-12.00

2. Wieszowa (gmina Zbrosławice) ul. Bytomska 154

poniedziałek – od godz. 13.00 do godz. 18.00,
wtorek – od godz. 13.00 do godz. 18.00,
środa – od godz. 13.00 do godz. 18.00,

Wojtek Meiser z Tarnowskich Gór najlepszym znawcą Biblii w Polsce!

Wojciech Meiser, tarnogórzanin, uczeń prowadzonego przez Powiat Tarnogórski Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, zdobył pierwsze miejsce w kraju w XX Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej. Dzisiaj wraz z mamą Aleksandrą i dziadkiem Horstem na zaproszenie starosty Józefa Burdziaka odwiedził Zarząd Powiatu Tarnogórskiego. Otrzymał w prezencie obraz z dedykacją i list gratulacyjny.

Tour de Pologne w Tarnowskich Górach

13 lipca z Tarnowskich Gór wystartuje II etap tegorocznego kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. W tym dniu w mieście obowiązywać będą znaczne ograniczenia w ruchu drogowym. Będą one obejmowały praktycznie całe ścisłe centrum miasta - w godz. 14.30 - 16.00. Ponadto ograniczenia będą występowały w rejonie ulic: Opatowickiej, Janasa, Wyszyńskiego, Legionów, Nakielskiej, Obwodnicy, Lasowickiej. Dodatkowo całkowity zakaz ruchu będzie dotyczył ulic: Sobieskiego, Wajdy i Strzeleckiej. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło pojazdów Tour de Pologne.

Wakacyjne zniżki w PKS

PKS w Lublińcu wprowadził wakacyjną obniżkę cen biletów na trasie Lubliniec - Tarnowskie Góry przez Koszęcin, Strzebiń, Piasek, Sośnicę, Miotek i Miasteczko Śląskie. Cena biletu jednorazowego wynosi: na odcinku Lubliniec - Koszęci 2,50 zł (przed obniżką 3 zł), na całej trasie 4 zł (przed obniżką 9 zł).
Cena biletu miesięcznego imiennego, kupionego w kasie biletowej w Lublińcu, wynosi 110 zł (przed obniżką: na odcinku Lubliniec - Koszęcin 127,45 zł, a na całej trasie 225 zł).

Autobusem do kopalni zabytkowej

Dobra wiadomość dla niezmotoryzowanych turystów, którzy chcieliby dostać się do Zabytkowej Kopalni Srebra komunikacją publiczną. Od 1 lipca br. obowiązuje nowy rozkład jazdy autobusów KZK GOP/MZKP
Liniami 735 i 289 dojedziecie do kopalni w dni powszednie, natomiast przez cały tydzień linią 142.

Szczegóły pod adresem:

Wąskotorówka znów na trasie

Mamy już wakacje, a wraz z ich nadejściem na trasę wyruszyła bytomsko-tarnogórska wąskotorówka.

Ilu turystów może przyciągnąć wpis na listę UNESCO?

Jak podało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, ponad 400 tys. osób może w ciągu roku obsłużyć Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. O takim wyniku dwa sztandarowe obiekty industrialne miasta gwarków mogą na razie tylko pomarzyć, ale w kontekście wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO taki wynik jest jak najbardziej realny.

Artyści z trzech krajów na plenerze "Powiat Tarnogórski 2016"

Dwudziestu trzech artystów z Niemiec, Czech i różnych regionów Polski uczestniczy od wczoraj w Międzynarodowym Plenerze Malarskim "Powiat Tarnogórski 2016". Uroczyste otwarcie pleneru, z udziałem starosty tarnogórskiego Józefa Burdziaka i wójta Świerklańca Marka Cyla odbyło się 4 lipca w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach.

Ogłoszenie o przetargu na sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa

Starosta Tarnogórski wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej działając na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2015 roku, poz. 1774 ze zm.) ogłasza przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa położonej na terenie gminy Tworóg oznaczonej jako działki o numerach 311/14 i 529/14 karta mapy 1 dod.1 obręb Wojska.

Pełna treść ogłoszenia w załączniku.

Plener Artystyczny "Powiat Tarnogórski 2016"

Inauguracja Międzynarodowego Pleneru Artystycznego "Powiat Tarnogórski 2016" odbędzie się dziś o godzinie 17.00 w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowskich Górach.
Plener, w którym weźmie udział ponad dwudziestu artystów z Polski, Niemiec i Czech, organizują wspólnie: Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenie Artystów Śląskich "STAŚ", miasto Radzionków oraz gminy Krupski Młyn, Świerklaniec i Zbrosławice.

Splendor odzyskany – fotografie Marka Gaworskiego

Odremontowane i odrestaurowane rezydencje magnackie Górnego Śląska to temat wystawy fotograficznej "Splendor odzyskany", której autorem jest Marek Gaworski. Wystawa będzie prezentowana od połowy lipca do 24 września w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Artyści z powiatu na plenerze w Niemczech

Artyści z Niemiec, Czech i Polski wzięli udział w Międzynarodowym Plenerze Malarskim, który odbywał się między 16 a 26 czerwca w zaprzyjaźnionym powiecie Erlangen Hochstadt. Powiat tarnogórski reprezentowali Beata Hetmańczyk, Anna Kubik, Leon Kozok i Mirosław Ogiński. Zwieńczeniem wydarzenia była wystawa poplenerowa na zamku Adelshof, z udziałem władz powiatu i miasta oraz licznie przybyłej publiczności. Organizatorem pleneru było Stowarzyszenie Przyjaźni Erlangen Hochstadt - Tarnowskie Góry, któremu przewodniczy Manfred Bachmayer.

Powstaje nowa strategia powiatowa

Spotkanie warsztatowe w sprawie opracowania nowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Tarnogórskim odbyło się wczoraj (30 czerwca) w Starostwie Powiatowym. Uczestniczyli w nim przedstawiciele gmin, powiatowych i gminnych instytucji, członkowie organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele policji i straży pożarnej.


pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen