Epidemie

WSKAZÓWKI DLA LUDNOŚCI

Co robić, aby chronić siebie i najbliższych?

1. Wątpliwości związane ze stanem sanitarnym obiektów, ujęć wody zgłoś do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu.
  2. W czasie powodzi nie spożywaj żywności, która uległa zamoczeniu, nie pij wody z ujęcia lub ze studni, która została zalana.
  3. Nie spożywaj owoców, warzyw i innych płodów z terenów po powodziowych.
  4. Nie kąp się w zbiornikach wodnych nie dopuszczonych przez służby sanitarne do kąpieli.
  5. Po awarii sieci sanitarnych oczyść otoczenie (dezynfekcja).
  6. Nie spożywaj żywności z niepewnych źródeł, przeterminowanej.
  7. Nie pij wody z niezbadanych ujęć, źródeł.
  8. Zgłoś do służb sanitarnych nietypowe (nie przeznaczone do tego celu) miejsca składowania odpadów komunalnych.

Co zrobić, aby w przypadku zagrożenia epidemią chronić siebie i najbliższych?:

1. Nie lekceważ ostrych objawów chorobowych, które wystąpiły nagle i skontaktuj się z lekarzem w celu przebadania.
  2. Nie lekceważ sytuacji kiedy te same objawy chorobowe w krótkim czasie wystąpiły u ciebie i osoby lub osób, z którymi miałeś kontakt.
  3. Przestrzegaj terminów szczepień ochronnych.
  4. Skontaktuj się z lekarzem jeśli wystąpią u ciebie nagłe nietypowe objawy chorobowe a ty nie dawno powróciłeś z egzotycznego kraju.

Kiedy istnieje podejrzenie epidemii:

1. Unikaj dużych zbiorowisk ludzkich.
  2. Unikaj kontaktu z osobą chorą twarzą w twarz.
  3. Jeśli wystąpiły u ciebie objawy chorobowe lub kontaktowałeś się z osobą chorą załóż na twarz maskę z gazy lub bibuły co zmniejszy ryzyko zakażenia innych.
  4. Przestrzegaj podstawowych zasad higieny osobistej.
  5. Rygorystycznie przestrzegaj zaleceń, zakazów i nakazów wydawanych przez władze i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne,

INFORMACJA

O ZAPOBIEGANIU CHOROBOM ZAKAŹNYM SŁUŻBA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA OSTRZEGA: POWÓDŹ SPRZYJA SZERZENIU SIĘ CHORÓB ZAKAŹNYCH Woda rozniosła i osadziła na terenie powodziowym zarazki zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego: duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz i innych chorób biegunkowych. W glebie oraz w pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych mogą pozostawać zdolne do zakażenia przez kilka tygodni. Zarazki należy zniszczyć wszędzie gdzie tam, gdzie jest to możliwe.

W TYM CELU TRZEBA:

1. Odkazić wapnem chlorowanym zalane powodzią studnie i ujęcia wody.
  2. Oczyścić z osadów i odkazić przy użyciu chemicznych środków czyszczących powierzchnię ścian, podłógi sprzętów gospodarczych.
  3. Wywietrzyć, wysuszyć i odmalować pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, zwłaszcza te, w których przechowuje się żywność i gdzie przebywają małe dzieci oraz osoby starsze, niedołężne itp.
  4. Oczyścić, wysuszyć i odkazić miejsca ustępowe, często powtarzać odkażanie urządzeń sanitarnych i ustępów, zmywać je i utrzymywać je w czystości i suchości.

ZAKAŹNE SCHORZENIA PRZEWODU POKARMOWEGO SZERZĄ SIĘ POPRZEZ ZAKAŻONĄ ŻYWNOŚĆ I BRUDNE RĘCE. TYLKO RYGORYSTYCZNE PRZESTRZEGANIE ZASAD HIGIENY CHRONI PRZED ZACHOROWANIEM

1. Wodę do picia, płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo, do mycia zębów należy zawsze gotować przed użyciem.
  2. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, ryby, jaja) oraz warzywa należy traktować jako zakażone i nie dopuszczać do ich zetknięcia się z produktami gotowymi do spożycia, zwłaszcza gotowanymi i przeznaczonymi do spożycia na zimno lub przechowywania.
  3. Ręce myć dokładnie wodą z mydłem, czyszcząc również paznokcie po każdej bytności w ustępie, oporządzeniu zwierząt, czyszczeniu warzyw oraz mięsa i jaj.
  4. W razie zachorowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i poddać się jego zaleceniom.
  5. W przypadku konieczności zastosowania szczepień ochronnych przeciw durowi brzusznemu należy jak najszybciej zgłosić się do punktu szczepień.
budzet partycypacyjny