Wichury

WSKAZÓWKI DLA LUDNOŚCI PRZED NADEJŚCIEM SILNYCH WIATRÓW

1. Słuchaj prognozy pogody oraz komunikatów podawanych przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne. Nie słuchaj plotek.
  2. Sprawdź czy poszycie na dachu twojego domu jest solidnie przymocowane. Jeżeli masz wątpliwości, masz jeszcze czas na usunięcie stwierdzonych usterek.
  3. Gruntownie oceń stan okien. Jeżeli uznasz to za konieczne – odpowiednio zabezpiecz je.
  4. Uprzątnij z obejścia przedmioty które mogłyby narobić szkód w przypadku porwania ich przez wiatr. Usuń z parapetów i balkonu zbędne przedmioty.
  5. Pozamykaj zwierzęta oraz odpowiednio zabezpiecz pomieszczenia w których się znajdują.
  6. Upewnij się czy twoje radio i latarka działają jak należy. Miej zapas świeżych baterii.
  7. Sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy. Zaopatrz się w niezbędne materiały i leki.
  8. Zaopatrz się w żywność, wodę i paliwo do samochodu. Mogą być potrzebne. Nie parkuj w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznej.
  9. Upewnij się, czy twoi najbliżsi sąsiedzi zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.
  10. Jeśli otrzymasz polecenie ewakuacji – uczyń to natychmiast.

W CZASIE SILNYCH WIATRÓW

1. Zachowaj spokój. Nie wychodź na zewnątrz, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Nie zbliżaj się do okien i oszklonych drzwi. Schowaj się w najniższych partiach budynku.
  2. Jeśli znajdziesz się z dala od domu, pozostań tam gdzie jesteś dopóki wichura nie przejdzie. Nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi i drzewami. Nie spaceruj też pod balkonami – spadające doniczki, kwietniki lub też szyby okienne mogą cię dotkliwie poranić.
  3. Wyłącz główny wyłącznik prądu – ograniczy to niebezpieczeństwo powstania pożaru.
  4. Słuchaj komunikatów radiowych i telewizyjnych oraz przestrzegaj zasad zachowania się w nich przekazywanych.

PO PRZEJŚCIU SILNYCH WIATRÓW

1. Zorganizuj pomoc, w tym medyczną, dla poszkodowanych.
  2. Uprzątnij zniszczony sprzęt i dokonaj niezbędnych napraw w swoim domu.
  3. Nie próbuj usuwać zwalonych drzew, które upadły na linie energetyczne. Nie dotykaj zerwanych przewodów.
  4. Uważaj na rozbite szkło – możesz się pokaleczyć.
  5. Wykonaj zdjęcia zniszczeń, zarówno domu jak i jego wyposażenia. Mogą się przydać.
  6. Zgłoś się w swoim miejscu pracy – możesz być potrzebny.