Ładniej, cieplej i bezpieczniej

Wizyta władz powiatu w DPS Przyjaźń.

142 nowe, szczelne, estetyczne plastikowe okna zostały zamontowane w segmencie „C” Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach, prowadzonym przez Powiat Tarnogórski. Jakość wykonanych prac sprawdzili 9 lipca starosta Józef Burdziak, wicestarosta Marian Szukalski, członek zarządu Andrzej Elwart oraz przedstawiciele Wydziału Inwestycji i Gospodarki Mieniem. Po budynku i jego otoczeniu oprowadziła ich Izabela Szeliga, dyrektor DPS „Przyjaźń”.

Inwestycja kosztowała 92 tys. 823,27 złotych.
- Dzięki wymianie stolarki okiennej nie tylko spadną koszty ogrzewania budynku, ale nasi mieszkańcy poruszający się na wózkach będą mieli dodatkową korzyść, ponieważ dzięki likwidacji progów moglą samodzielnie wyjeżdżać z pokoi na balkony – mówiła pani dyrektor.
Prace wykonane w tym roku objęły demontaż 142 starych, zniszczonych drewnianych okien wraz z lastrykowymi parapetami, dostawę i montaż nowych okien i parapetów, montaż nawiewników w salach rehabilitacji, montaż okien antywłamaniowych oraz szyb antywłamaniowych.
Tegoroczne prace były kolejnym etapem prowadzonego już od kilku lat przez Powiat Tarnogórski remontu i modernizacji DPS „Przyjaźń”. W latach ubiegłych wykonano kompleksową wymianę okien w segmencie „B”, remont pokrycia dachowego, oddymianie klatek schodowych wraz z elektrycznym systemem sterowania, instalację oświetlenia ewakuacyjnego i awaryjnego, wymianę drzwi przeciwpożarowych. Zamontowano również trzy nowe windy przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- Na kolejne lata planujemy termomodernizację i odnowienie elewacji zewnętrznej budynku – zapowiada dyrektor Szeliga.
Dom Pomocy Społecznej „Przyjaźń” przeznaczony jest dla 130 przewlekle chorych mieszkańców. Działa od 1992 roku, a od 1999 roku prowadzi go Powiat Tarnogórski. Usytuowany jest w samym centrum wielotysięcznego osiedla „Przyjaźń”. Lokalizacja ta nie jest przypadkowa, chodzi o to, aby ludzie niepełnosprawni integrowali się z mieszkańcami osiedla. Dom ma charakter otwarty i nie posiada barier architektonicznych.

Wizyta w DPS Przyjaźń
Wicestarosta Marian Szukalski w DPS Przyjaźń.
Starosta Józef Burdziak w DPS Przyjaźń.
Nowe okna w DPS Przyjaźń.
Jedna z trzech nowych wind w DPS Przyjaźń.
Rozmowa o planach remontowych na następne lata.
Pamiątkowe zdjęcie na zakończenie wizyty.