Ostrzeżenie: skradziono aparat gammagraficzny (defektoskop)

Tak wygląda aparat gammagraficzn y skradziony w Zabrzu.

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że 15 lipca otrzymała zgłoszenie o kradzieży aparatu gammagraficznego (defektoskopu). Aparat należący do Zakładu Badań Nieniszczących w Gliwicach skradziono w Zabrzu. Jego otwarcie może spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.

Defektoskop to urządzenie służącego do prześwietlania różnego rodzaju materiałów (np. spawów).
Państwowa Agencja Atomistyki zaleca, aby pod żadnym pozorem nie otwierać urządzenia, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia człowieka. W przypadku odnalezienia skradzionego urządzenia należy zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych oraz niezwłocznie powiadomić policję (tel. alarmowy 112), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach(tel: 32 25 65 601, 32 25 52 195, 32 20 77 101) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430, 22 621 02 56).
UWAGA!!!
Dopóki źródło promieniotwórcze znajduje się wewnątrz urządzenia nie stanowi
zagrożenia dla zdrowia i życia.

W przypadku bezpośredniego kontaktu z nieosłoniętym źródłem wyjętym ze skradzionego urządzenia (przenoszenie w kieszeni, trzymanie w dłoni), istnieje zagrożenie otrzymania w bardzo krótkim czasie wysokich dawek promieniowania, co może zagrażać życiu i zdrowiu.