2018 – rok Ireny Sendlerowej

Obraz główny

– Irena Sendlerowa dzień po dniu przez lata robiła to, co czuła, że robić powinna – zmieniała świat. Swoim życiem pokazała, że pojedynczy człowiek może się przeciwstawić morderczemu terrorowi. Kładąc na szali własne życie przyczyniła się do uratowania tysięcy żydowskich dzieci z warszawskiego getta – przypomina Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, w liście do Starostów, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów i przedstawiciele samorządów – miast, powiatów, gmin oraz społeczności lokalnych. – Niech Jej słowa „Każdemu kto tonie, należy podać rękę…” – szczególnie ważne w kontekście pomocy najmłodszym, będą przesłaniem roku 2018! – przekonuje Rzecznik Praw Dziecka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej. Parlamentarzyści przychylili się do wniosku Rzecznika Praw Dziecka uznając, że niezwykła heroiczność i dokonania tej wspaniałej Polki na rzecz obrony praw dziecka zasługują na szczególne uhonorowanie.

Irena Sendlerowa celująco zdała swój egzamin z człowieczeństwa. Niezależnie od okoliczności walczyła o zdeptane przez wojnę prawo dzieci do życia, do zachowania ich tożsamości. Jej bezinteresowność i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek – podkreśla Marek Michalak i apeluje o podejmowanie działań zmierzających do upamiętnienia tej wspaniałej postaci.

Proszę, aby przez cały rok, prowadzili Państwo aktywność upowszechniającą wiedzę o Irenie Sendlerowej oraz ideach, którymi się kierowała – dodaje RPD, wskazując, że niewątpliwie szczególnym uhonorowaniem będzie nadawanie jej imienia miejscom ważnym i bliskim sercu mieszkańców (skwerom, ulicom, placom, szkołom i placówkom, rondom, itp.).

Cały list dostępny jest w załączniku.

ZałącznikWielkość
List RPD do Starostów, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów i przedstawiciele samorządów 129.95 KB
Wybory samorzadowe
budzet partycypacyjny
pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen