Informacja dla opłacających składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji złożenia po terminie:

• oświadczenia o rodzaju, rozmiarze prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych i kwocie przewidywanego dochodu z prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych,
  • informacji dotyczących zmian mających wpływ na wymiar składek, np. zmniejszenia lub zwiększenia powierzchni gospodarstwa rolnego.

Nowe przepisy, w przypadku nieterminowego złożenia powyższego oświadczenia lub informacji o zmianach, przewidują obowiązek opłacenia należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne wraz z odsetkami.

WAŻNE!

Zawiadomienie Kasy w terminie do dnia 31 marca 2018 r. o zmianach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu i wysokość składki na to ubezpieczenie pozwoli na zastosowanie przez Kasę dotychczasowych przepisów i uniknięcia powyższych konsekwencji.

Jednocześnie Kasa przypomina o obowiązku:

• złożenia przez rolnika prowadzącego działy specjalne w terminie do 31 stycznia 2018 r. oświadczenia o rodzaju rozmiarze prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych i kwocie przewidywanego dochodu z prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych wraz z decyzją naczelnika urzędu skarbowego wydanej na podstawie deklaracji o rodzajach i rozmiarze zamierzonej produkcji w roku 2018 r. W przypadku nie otrzymania z urzędu skarbowego decyzji do tego terminu, należy ją złożyć nie później niż w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania (obowiązek ten dotyczy jedynie osób, którym urząd skarbowy wydaje decyzje)
  • informowania Kasy o zmianach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz wysokość składek na to ubezpieczenie np. zmniejszenia czy też zwiększenia powierzchni gospodarstwa rolnego w terminie 14 dni od dnia wystąpienia tych zmian.

Podstawą prawną powyższych obowiązków jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników, ich domowników oraz osób pobierających emeryturę lub rentę rolniczą (Dz. U. z 2017 r. poz. 2483).

Wybory samorzadowe
budzet partycypacyjny