Przedłużona umowa na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci rolników

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Adam Wojciech Sekściński podjęli decyzje o kontynuacji grupowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci rolników, realizowanego przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

To kolejna taka umowa. Poprzednia obowiązywała do 13 października 2018 roku i również była finansowana przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników, dla którego prezes KRUS pełni rolę zarządu.

"Dotychczasowe działania związane z taką formą ubezpiecznia dzieci spotkały się z dużym zainteresowaniem i bardzo dobrym przyjęciem wśród rolników, tak więc ich kontynuowanie jest odpowiedzią na potrzebę środowiska rolniczego - napisali w swym liście do rolników minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz prezes KRUS. - Dzięki działaniom prewencyjnym podejmowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz coraz bardziej powszechnemu przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w pracy rolniczej - ryzyko wypadków i ich liczba maleje. Niemniej jednak, dzieci rolników, które pozostają w otoczeniu ich pracy narażone są na zwiększone ryzyko wypadków i wymagają szczególnej ochrony ubezpieczeniowej".

Ponieważ ubezpieczenie ma charakter grupowy, rodzice nie muszą wypełniać żadnych formalności. Ubezpieczenie obejmuje dzieci z automatu. W razie wypadku lub choroby KRUS będzie potwierdzać zaświadczeniami, że w okresie obowiązywania polisy przynajmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych dziecka, poszkodowanego w następstwie wypadku, podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie (ubezpieczeniem emerytalno-rentowym oraz ubezpieczeniem wypadkowym, chorobowym i macierzyńskim) w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub był objęty tym ubezpieczeniem w okresie polisowym.

Kto jest objęty ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie obejmuje:

• dzieci (do ukończenia 16 roku życia) pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami lub opiekunami prawnymi, z których przynajmniej jedno jest objęte w pełnym zakresie ubezpieczeniem społecznym rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
  • wyłącznie w zakresie ryzyka śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku – rodziców lub opiekunów prawnych ww. dziecka będących rolnikami, z którymi to dziecko pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i którzy są objęci ubezpieczeniem społecznym rolników w pełnym zakresie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jak zgłosić roszczenia z ubezpieczenia

Można tego dokonać w różny sposób: telefonicznie za pośrednictwem infolinii (pon.-piąt. 8.00-18.00): pod numerem tel. 48 370 43 21; mailowo na adres: zgloszenia.krus@ubezpieczeniapocztowe.pl; pisemnie na adres: Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ul. Mickiewicza 19, 26-600 Radom.
Dane niezbędne do zgłoszenia roszczenia:

• nr polisy 1401 N 0000 0005,
• dane poszkodowanego: imię, nazwisko, PESEL, dane adresowe,
• data i miejsce oraz okoliczności zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego,
• opis doznanych urazów,
• numer telefonu do kontaktu w sprawie zgłoszonego roszczenia.

Podstawą do wypłaty świadczenia jest przesłanie do ubezpieczyciela wypełnionego wniosku o wypłatę świadczenia (np. Formularza zgłoszenia roszczenia) wraz z dokumentami potwierdzającymi zajście zdarzenia.

Formularz zgłoszenia roszczenia z tytułu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób dzieci osób objętych społecznym ubezpieczeniem rolników w pełnym zakresie można pobrać ze stron internetowych: www.krus.gov.pl, www.fsusr.gov.pl oraz www.ubezpieczeniapocztowe.pl.

Informacje dotyczące ubezpieczenia dostępne są na stronach internetowych: www.krus.gov.pl, www.fsusr.gov.pl , bezpośrednio w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych KRUS oraz pod numerem telefonu 22 745 13 40 od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00.