UNESCO: „Srebrny Pociąg” wraca do rozkładu jazdy

Lubisz aktywnie spędzać czas? Interesujesz się industrialną historią naszego kraju? Chcesz odkryć Szlak Zabytków Techniki? Już 7 października na jednym bilecie odkryjesz aż trzy śląskie atrakcje! Do turystycznego rozkładu jazdy wraca „Srebrny Pociąg”, czyli przejazdy najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie i nowoczesnym pociągiem Kolei Śląskich, z finałem w podziemiach górniczych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A wszystko to w województwie śląskim, gdzie bije industrialne serce Polski.

„Srebrny Pociąg" to propozycja adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Oferta umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, a także zwiedzanie
z przewodnikiem Skansenu Maszyn Parowych i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, której podziemia wpisano w ubiegłym roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, w tym roku „Srebrny Pociąg” wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję, która powinna przypaść do gustu szczególnie miłośnikom kolei. W ramach oferty możliwe będzie bowiem również zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom - Karb.

Organizatorami wspólnego przedsięwzięcia pn. „Srebrny Pociąg” są Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – dwie organizacje pozarządowe promujące dziedzictwo przemysłowe regionu oraz Koleje Śląskie - liczący się na rynku przewoźnik. Dzięki współpracy tych trzech podmiotów turyści będą mogli skorzystać z kompleksowej i jedynej w swoim rodzaju oferty. Obejmuje ona przejazd pociągami Kolei Śląskich na trasie Katowice – Bytom i Bytom – Katowice, przejazd koleją wąskotorową na trasie Bytom – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra i z powrotem, zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb oraz Zabytkowej Kopalni Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu to dwie bardzo ciekawe atrakcje województwa śląskiego. Łączy je nie tylko wspólna historia industrializacji regionu, ale również obecność na Szlaku Zabytków Techniki.

„Srebrny Pociąg" będzie kursował w każdą niedzielę, począwszy od 7 października, aż do 9 grudnia włącznie. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 8:18 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec, przyjazd na stację Bytom o 8:44). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 9:00 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry - Kopalnia Srebra (przyjazd: 9:50).

Po krótkim spacerze z peronu będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Do dyspozycji turystów będzie także sala kinowa kopalni, w której zaprezentowane zostaną archiwalne filmy związane z kolejnictwem. Na miejscu znajduje się restauracja oraz sklepy
z pamiątkami i minerałami.

Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry - Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 14:00, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 15:50. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16:21 (przyjazd do Katowic o godz. 16:44).

Podczas wycieczki zachęcamy do kolekcjonowania pieczątek w ramach konkursu „Podróżuj Szlakiem Zabytków Techniki”. To konkurs, w którym wygrywają wszyscy. Wystarczy zwiedzić 10 wybranych zabytków techniki należących do Szlaku i zebrać z każdego zwiedzanego obiektu pieczątkę na specjalnej ulotce. Można ją znaleźć w obiektach Szlaku lub wydrukować ze strony zabytkitechniki.pl (zakładka „Konkurs”). Bezpłatne gadżety czekają na każdego.

UNESCO: „Srebrny Pociąg” wraca do rozkładu jazdy
Wybory samorzadowe