Kiedy i jak NGO stosują ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

13 lipca 2018 r. weszła w życie nowa Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Co się zmieniło dla organizacji pozarządowych?

Czego dotyczy ustawa

Jak sama nazwa wskazuje ustawa dotyczy prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Jaki związek z tym mogą mieć organizacje pozarządowe? W praktyce – żaden, ale z uwagi na częste nadużywanie pierwszego terminu oraz szeroką definicję drugiego, zacznę od wyjaśnienia, o czym mówimy.

Pranie pieniędzy to termin dość często używany, ale rzadko prawidłowo. Wiele osób błędnie utożsamia go z każdym podejrzeniem finansowych nadużyć, stawiając znak równości między „przekrętem” a „praniem pieniędzy”. „Polska Fundacja Narodowa to przekręt, pralnia pieniędzy, która ma służyć przepalaniu pieniędzy państwowych na propagandę partyjną PiS” – oskarżał w Sejmie poseł opozycji rządową fundację, choć nawet gdyby mógł udowodnić tezy o przekręcie, to o praniu pieniędzy z pewnością nie może być mowy. Jak bowiem wskazuje sama nazwa, żeby pieniądze trzeba było prać, muszą być one brudne, czyli po prostu pochodzić z przestępczej działalności.

Pranie pieniędzy to nic innego jak nadawanie pozorów legalności pieniądzom pochodzącym z działalności przestępczej. Przez ponad 20 lat pracy z organizacjami pozarządowymi nie spotkałam się z przypadkiem prania przez nie pieniędzy, przykłady, które mogę podać będą więc tylko teoretyczne (pełną definicję prania brudnych pieniędzy znajdziemy w artykule 299 kodeksu karnego).

Więcej na: https://publicystyka.ngo.pl/kiedy-i-jak-ngo-stosuja-ustawe-o-przeciwdzia... oraz https://publicystyka.ngo.pl/jakich-organizacji-dotyczy-ustawa-o-praniu-p...

ZałącznikWielkość
Tre__ pisma Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z Ministerstwa Finans_w.pdf6.24 MB