ZUS dla Uniwersytetu Śląskiego

Obraz główny

Blisko 300 osób skorzystało z porad ekspertów ZUS na wydziałach Uniwersytetu Śląskiego, które odbywały się w ramach Dni Poradnictwa „ZUS dla UŚ”. Zakres poruszanych zagadnień był bardzo szeroki. Od spraw emerytalnych, rentowych, rehabilitację leczniczą aż po podleganie ubezpieczeniom społecznych z tytułu zawieranych umów o pracę bądź zlecenie. Zainteresowanych sprawami ZUS nie brakowało.

Spotkania odbyły się w dniach od 21 do 22 listopada, na sześciu wydziałach uczelni aż w czterech miastach, tj. w Katowicach, w Chorzowie, w Sosnowcu i w Cieszynie. Jak się okazało pomysł zorganizowania dni poradnictwa był trafiony. Zainteresowanie poradnictwem ZUS było bardzo duże, tylko w Cieszynie, w ciągu 5 godzin skorzystało 83 osoby, a profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS założyło 25 osób. Również na katowickich trzech katowickich wydziałach klientów przy stanowiskach ZUS nie brakowało. Tutaj łącznie obsłużono 166 osób, a profil PUE założyło 64 osoby. - Gros naszych klientów stanowili pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, którzy zainteresowani byli sprawami dotyczącymi emerytury, przeliczenia wysokości świadczenia, ale też jakie dokumenty są wymagane do ustalenia kapitału początkowego i gdzie szukać dokumentacji po zlikwidowanych zakładach pracy - mówi Ewa Piechulska z Oddziału ZUS w Sosnowcu.

Młodzież dopytywała o zasady podlegania ubezpieczeniom z tytułu wykonywania umowy zlecenia, w jakich przypadkach pracodawca za studenta będzie odprowadzał składki za wykonaną pracę, a kiedy takich składek nie odprowadza. Pojawiły się też zagadnienia dotyczące zasiłku macierzyńskiego, zasad i wysokości jego wypłaty. Czy każdemu przysługują świadczenia z tytułu urlopu rodzicielskiego i z jakich świadczeń może skorzystać niepracująca mama - studentka w związku z narodzinami dziecka. - Najciekawszymi propozycjami w ramach akcji okazała się możliwość wyliczenia hipotetycznej emerytury przy pomocy kalkulatora emerytalnego, zakres oferowanych usług przez PUE ZUS oraz możliwość założenia takiego profilu na platformie ZUS - informuje Monika Willmann z Oddziału ZUS w Bielsku-Białej.
W sumie założono ponad 100 profili na Platformie Usług Elektronicznych. Dzięki niemu klienci mogą na bieżąco sprawdzać stan swojego konta w ZUS oraz podglądać swoje elektroniczne zwolnienia lekarskie, które od 1 grudnia będą już obowiązkowe.

Dni Poradnictwa w ZUS to kolejne wydarzenie realizowane w ramach podpisanego porozumienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Uniwersytetem Śląskim. Frekwencja pokazała, że tego typu inicjatywa jest nie tylko potrzebna, ale konieczna. - Wiele osób pracujących, uczący się, niestety nie ma czasu, by na spokojnie odwiedzić instytucję i zapytać o swoje ważne sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi. Dzięki obecności ZUS w miejscu pracy, nauki - mieli szansę na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane ze świadczeniami wypłacanymi z ZUS, ale też założenie konta na PUE dzięki czemu bez wychodzenia z domu będą na bieżąco śledzić swoje sprawy w ZUS. - Wszystkie osoby korzystające z Dni Poradnictwa były zadowolone i zaskoczone, że ZUS organizuje tego typu spotkania i można uzyskać porady od ekspertów nie odwiedzając placówki ZUS w terenie. Na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie mieliśmy swoje stanowisko, wiele osób skorzystało z założenia konta na PUE ZUS. Na 46 klientów profil PUE założyło 35 osób - podsumowuje Barbara Korpała z Oddziału ZUS w Chrzanowie.

Konsultacje na sześciu wydziałach Uniwersytetu Śląskiego prowadzone były przez pracowników z sześciu oddziałów ZUS, tj. ZUS w Bielsku-Białej, ZUS w Chorzowie, ZUS w Chrzanowie, ZUS w Rybniku, ZUS w Sosnowcu i ZUS w Zabrzu.

ZUS dla Uniwersytetu Śląskiego
ZUS dla Uniwersytetu Śląskiego
ZUS dla Uniwersytetu Śląskiego
ZUS dla Uniwersytetu Śląskiego

pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen