ZUS dla Uniwersytetu Śląskiego

Blisko 300 osób skorzystało z porad ekspertów ZUS na wydziałach Uniwersytetu Śląskiego, które odbywały się w ramach Dni Poradnictwa „ZUS dla UŚ”. Zakres poruszanych zagadnień był bardzo szeroki. Od spraw emerytalnych, rentowych, rehabilitację leczniczą aż po podleganie ubezpieczeniom społecznych z tytułu zawieranych umów o pracę bądź zlecenie. Zainteresowanych sprawami ZUS nie brakowało.

Spotkania odbyły się w dniach od 21 do 22 listopada, na sześciu wydziałach uczelni aż w czterech miastach, tj. w Katowicach, w Chorzowie, w Sosnowcu i w Cieszynie. Jak się okazało pomysł zorganizowania dni poradnictwa był trafiony. Zainteresowanie poradnictwem ZUS było bardzo duże, tylko w Cieszynie, w ciągu 5 godzin skorzystało 83 osoby, a profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS założyło 25 osób. Również na katowickich trzech katowickich wydziałach klientów przy stanowiskach ZUS nie brakowało. Tutaj łącznie obsłużono 166 osób, a profil PUE założyło 64 osoby. - Gros naszych klientów stanowili pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, którzy zainteresowani byli sprawami dotyczącymi emerytury, przeliczenia wysokości świadczenia, ale też jakie dokumenty są wymagane do ustalenia kapitału początkowego i gdzie szukać dokumentacji po zlikwidowanych zakładach pracy - mówi Ewa Piechulska z Oddziału ZUS w Sosnowcu.

Młodzież dopytywała o zasady podlegania ubezpieczeniom z tytułu wykonywania umowy zlecenia, w jakich przypadkach pracodawca za studenta będzie odprowadzał składki za wykonaną pracę, a kiedy takich składek nie odprowadza. Pojawiły się też zagadnienia dotyczące zasiłku macierzyńskiego, zasad i wysokości jego wypłaty. Czy każdemu przysługują świadczenia z tytułu urlopu rodzicielskiego i z jakich świadczeń może skorzystać niepracująca mama - studentka w związku z narodzinami dziecka. - Najciekawszymi propozycjami w ramach akcji okazała się możliwość wyliczenia hipotetycznej emerytury przy pomocy kalkulatora emerytalnego, zakres oferowanych usług przez PUE ZUS oraz możliwość założenia takiego profilu na platformie ZUS - informuje Monika Willmann z Oddziału ZUS w Bielsku-Białej.
W sumie założono ponad 100 profili na Platformie Usług Elektronicznych. Dzięki niemu klienci mogą na bieżąco sprawdzać stan swojego konta w ZUS oraz podglądać swoje elektroniczne zwolnienia lekarskie, które od 1 grudnia będą już obowiązkowe.

Dni Poradnictwa w ZUS to kolejne wydarzenie realizowane w ramach podpisanego porozumienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Uniwersytetem Śląskim. Frekwencja pokazała, że tego typu inicjatywa jest nie tylko potrzebna, ale konieczna. - Wiele osób pracujących, uczący się, niestety nie ma czasu, by na spokojnie odwiedzić instytucję i zapytać o swoje ważne sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi. Dzięki obecności ZUS w miejscu pracy, nauki - mieli szansę na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane ze świadczeniami wypłacanymi z ZUS, ale też założenie konta na PUE dzięki czemu bez wychodzenia z domu będą na bieżąco śledzić swoje sprawy w ZUS. - Wszystkie osoby korzystające z Dni Poradnictwa były zadowolone i zaskoczone, że ZUS organizuje tego typu spotkania i można uzyskać porady od ekspertów nie odwiedzając placówki ZUS w terenie. Na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie mieliśmy swoje stanowisko, wiele osób skorzystało z założenia konta na PUE ZUS. Na 46 klientów profil PUE założyło 35 osób - podsumowuje Barbara Korpała z Oddziału ZUS w Chrzanowie.

Konsultacje na sześciu wydziałach Uniwersytetu Śląskiego prowadzone były przez pracowników z sześciu oddziałów ZUS, tj. ZUS w Bielsku-Białej, ZUS w Chorzowie, ZUS w Chrzanowie, ZUS w Rybniku, ZUS w Sosnowcu i ZUS w Zabrzu.

ZUS dla Uniwersytetu Śląskiego