Wiedzą więcej niż przeciętny Polak

Obraz główny

Blisko 5 tys. uczniów województwa śląskiego wzięło udział w szkolnym etapie olimpiady ZUS Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Z terenu działalności zabrzańskiego oddziału ZUS wystartowało 435 młodych osób z 22 szkół. Do wojewódzkiego etapu dostała się jedna szkoła z Tarnowskich Gór – Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli.

Wszystkie badania pokazują, że przeciętny Polak ma niewielką wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych, że jest to wiedza elitarna zarezerwowana dla specjalistów. Świadomość jest bardzo ograniczona zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, stąd też pomysł na wprowadzenie do szkół projektów edukacyjnych, w tym „Lekcji z ZUS” realizowanych w szkołach ponadpodstawowych. Z roku na rok coraz więcej uczniów bierze w nich udział, a momentem weryfikacji jest olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Składa się ona z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralny. Na laureatów centralnego finału czekają na młodzież nie tylko cenne nagrody, w postaci laptopów, tabletów i czytników e-book, ale również indeksy na najlepsze polskie uczelnie. Młodzież ma za sobą już pierwszy etap, w którym wyłoniono 20 najlepszych szkół w naszym województwie. Każdą ze zwycięskich placówek reprezentować będzie trzyosobowa grupa uczniów. Jak co roku konkurencja w województwie śląskim jest ogromna, bo to tutaj w konkursie bierze udział największa liczba uczniów w Polsce - 4 834 uczniów ze 139 szkół.

Z terenu działalności oddziału ZUS w Zabrzu do etapu wojewódzkiego dostały się szkoły: Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach zdobywając 56 punktów na 60 możliwych oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących I LO z Zabrza z 55 punktami.

W pierwszym etapie olimpiady młodzież musiała odpowiedź na 20 pytań. Z jakiego ubezpieczenia przysługuje zasiłek pogrzebowy, dla kogo jest ustalany kapitał początkowy, jakie raporty imienne za pracownika składa pracodawca - to tylko przykład niektórych pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie. Wysokie wyniki, które zdobyli uczniowie z Tarnowskich Gór i Zabrza świadczą o tym, że wiedzą oni więcej niż niejeden dorosły Polak.

Jesteśmy bardzo podbudowani postawą młodych ludzi, którzy podjęli się zadania zapoznania się z ubezpieczeniami społecznymi. Nie jest to łatwy i prosty temat. Choć nauka na pewno nie pójdzie w las, bo zdobyta dziś wiedza w dorosłym życiu będzie niezbędna. Zresztą, jak mówią sami uczniowie, już teraz, po „Lekcjach z ZUS”, mają większą świadomość na co zwrócić uwagę podejmując pierwszą pracę. Co więcej, przyznają nam się, że to oni we własnych domach, stają się ekspertami z zakresu ZUS i doradzają rodzicom i bliskim w kwestiach świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Gratulujemy młodzieży wiedzy, a szkołom takich zaangażowanych i pilnych uczniów - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Wojewódzki etap olimpiady o ubezpieczeniach społecznych odbędzie się 15 marca w Oddziale ZUS w Chorzowie. To właśnie wtedy wyłoniony zostanie reprezentant województwa śląskiego w finale olimpiady, która odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie.

Wiedzą więcej niż przeciętny Polak
Wiedzą więcej niż przeciętny Polak
Wiedzą więcej niż przeciętny Polak

pasusz
kolejka


BIP
 

Gminy powiatu

tarnowskie gory ożarowice kalety miasteczko śląskie swierklaniec radzionkow tworóg zbrosławice krupski młyn

Powiaty partnerskie

powiat tucholski powiat erlangen