Oddali hołd ofiarom Katynia

Złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą katyńską na murze kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła upamiętniono dziś 79 rocznicę podpisania w Moskwie dekretu przesądzającego losy ponad 25 tysięcy Polaków osadzonych w sowieckich więzieniach i obozach jenieckich. 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC KCPR podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach.

Spotkanie jak co roku zorganizowane zostało przez Zarząd Stowarzyszenia Rodziny Katyńskie w Tarnowskich Górach. W obchodach udział wzięli również przedstawiciele policji, wojska, służby więziennej, władze powiatu i miasta, parlamentarzyści i młodzież szkolna.

Kolejne części uroczystości odbyły się w Areszcie Śledczym i pod Komendą Powiatową Policji w Tarnowskich Górach, gdzie także znajdują się tablice upamiętniające pomordowanych jeńców polskich, funkcjonariuszy przedwojennej Straży Więziennej i policjantów województwa śląskiego pochodzących z ziemi tarnogórskiej. Pod tablicami ku czci pomordowanych jeńców złożyli m.in. wicestarosta Sebastian Nowak i członek Zarządu Powiatu Krzysztof Łoziński.

Oddali hołd ofiarom Katynia