1077 ofert pracy

Data publikacji: 14 kwietnia 2014

47 wystawców zaprezentowało swoje oferty na Targach Pracy, które 11 kwietnia Powiatowy Urząd Pracy zorganizował w Tarnogórskim Centrum Kultury. Łącznie zaprezentowano 1077 ofert zatrudnienia. Wydarzenie, które zgromadziło liczna grupę osób bezrobotnych, poszukujących pracy oraz zainteresowanych problematyką rynku pracy honorowym patronatem objęła starosta Lucyna Ekkert.

Na targach oferty zaprezentowało 20 pracodawców z terenu powiatu tarnogórskiego i miast ościennych, 10 urzędów pracy (w tym WUP Katowice oraz urzędy pracy z: Chorzowa, Będzina, Bytomia, Katowic, Piekar Śląskich, Lublińca, Rudy Śląskiej, Gliwic oraz Tarnowskich Gór), 3 jednostki szkoleniowe (Ośrodek Szkoleniowy ELPAX, NPKK Kursant, ZDZ o/Bytom), 3 szkoły (Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespół Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących, Centrum Nauki i Biznesu ŻAK), 5 przedstawicielstw Ochotniczych Hufców Pracy (OHP Pyskowice, OHP Radzionków, OHP Tarnowskie Góry, OHP Siemianowice Śląskie, OHP Katowice), 3 organizacje współpracujące z publicznymi służbami zatrudnienia ( ZUS Inspektorat Tarnowskie Góry, Izba Rzemieślnicza Małej oraz Średniej Przedsiębiorczości z Katowic oraz Inkubator Przedsiębiorczości z Tarnowskich Gór), 3 agencje pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej (TIGER Job, Pflege mit Herzen, Inter Kadra).

Pracodawcy, agencje pracy, powiatowe urzędy pracy oraz hufce pracy uczestniczące w Targach miały do dyspozycji razem 1077 ofert zatrudnienia. Wolne wakaty oferowane na Targach koncentrowały się w przeważającej części w branżach: handlowej, umysłowej, prac fizycznych (różne stanowiska), gastronomicznej, budownictwa, przetwórstwa i obróbki metali, usług prozdrowotnych (opiekunowie) i innych w tym: operatorów maszyn i urządzeń, odzieżowej, stolarstwa oraz motoryzacji i transportu. Dla osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności dostępnych było 56 ofert pracy w różnych branżach i specjalnościach (prace porządkowe, ochrona mienia).

Zaproszone jednostki szkoleniowe oferowały w szczególności kursy zawodowe oraz możliwości podwyższenia własnych kwalifikacji zawodowych, wśród których można wymienić: uprawnienia SEP, kwalifikacje związane z transportem drogowym, szkolenia z obsługi specjalistycznych maszyn i urządzeń, kursy z zakresu usług prozdrowotnych, kursy księgowości komputerowej i oraz szkolenia tzw. miękkie. Bogata była także oferta kształcenia ustawicznego.

W osobnym pomieszczeniu przy udziale zainteresowanych osób odwiedzających Targi Pracy miała miejsce prelekcja pt. „Rynek pracy a kompetencje współczesnego pracownika” opracowana i przedstawiona przez pracowników Działu Doradztwa Zawodowego i Klubu Pracy. Ponadto na miejscu pracownicy urzędu przeprowadzali indywidualne rozmowy z bezrobotnymi i poszukującymi pracy oraz pomagali w opracowywaniu życiorysów i listów motywacyjnych.

W ramach sieci EURES – świadczących usługi pośrednictwa pracy w krajach EU/EOG – dostępnych było około 500 miejsc zatrudnienia (upowszechniane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach) w zawodach związanych z: pracą umysłową (inżynierowie, specjaliści oraz menadżerowie różnych specjalności), opieką medyczną (opiekunowie, pielęgniarki, technicy medyczni i laboranci), pracami fizycznymi w różnych zawodach (montażyści, prace sezonowe przy zbiorach owoców i warzyw), obróbki metali (spawacz, szlifierz), gastronomią (kelner, kucharz, rzeźnik), budownictwem, usługami oraz w innych specjalizacjach (motoryzacja).