Władze powiatu i poseł zabiegają o budowę obwodnicy

Data publikacji: 21 stycznia 2015

„Budowa Obwodnicy Tarnowskich Gór” to zadanie, które znalazło się na trzecim miejscu listy rezerwowej Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Władze Powiatu wspólnie z posłem Tomaszem Głogowskim zabiegają o to, by powyższe przedsięwzięcie przeniesione zostało na listę podstawową wraz z uzupełnioną nazwą – „Budowa obwodnicy Tarnowskich Gór do węzła autostrady A1 Piekary Śląskie”. W odpowiedzi na ogłoszone przez ministerstwo konsultacje publiczne, dotyczące programu, Starostwo Powiatowe wyśle formularz zawierający powyższe wnioski wraz z uzasadnieniem, zatwierdzony dziś przez Zarząd Powiatu.

Już sam fakt, że powyższa inwestycja znalazła się w programie to krok w dobrym kierunku. Podkreślić należy, że stało się to dzięki Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która bardzo starannie przygotowała wniosek. Jako że w dokumencie nie ma zbyt wielu przedsięwzięć z województwa śląskiego, są w mojej ocenie duże szanse na przeniesienie tej inwestycji z listy rezerwowej na podstawową – mówi poseł Tomasz Głogowski.

„Obwodnica Tarnowskich Gór ma przenieść ruch tranzytowy odbywający się dzisiaj DK11 poza obszary zabudowane. Drogą tą kierowana jest na Śląsk bardzo duża część ruchu z terenu województwa Wielkopolskiego, Małopolskiego i Opolskiego. DK 11 została w ostatnich latach zmodernizowana na przebiegu poza Powiatem Tarnogórskim, co zwiększyło jej atrakcyjność dla przewoźników. Obecnie na terenie Powiatu Tarnogórskiego cały ten ruch kierowany jest na drogi krajowe i wojewódzkie, które nie są w stanie przenieść takiego obciążenia. Stąd konieczność pilnej budowy, tj. przeniesienie zadania do listy podstawowej. Jednocześnie ze względu na dalszy przebieg tego połączenia na terenie Powiatu Tarnogórskiego i Piekar Śląskich konieczne jest wprowadzenie ruchu do węzła autostrady A1 w Piekarach Śląskich. Połączenie to w sposób naturalny będzie przedłużeniem wnioskowanej obwodnicy Tarnowskich Gór. Dzisiaj na tym odcinku ruch przebiega drogami krajowymi i wojewódzkimi przez gęstą zabudowę mieszkaniową bez możliwości poprawy parametrów tych dróg. Dotyczy to szczególnie miejscowości Tarnowskie Góry, Bobrowniki Śląskie, Nakło Śląskie, Orzech, Radzionków, Sucha Góra w gminach Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Radzionków i Bytom. Przykładowo ruch kierowany jest przez sam środek miejscowości Orzech w Gminie Świerklaniec z niewielkim rondem, niedostosowanym do obsługiwanego wzmożonego ruchu. W miejscowości Nakło Śląskie ruch przebiega również w gęstej zabudowie mieszkaniowej, bez możliwości poprawy parametrów drogi. Podobna sytuacja występuje na samej DK 11, na odcinku biegnącym przez Strzybnicę i Bobrowniki, dzielnice Tarnowskich Gór. Droga przebiega przez gęstą zabudowę mieszkaniową, bez możliwości przebudowy jej głównych parametrów” – napisano w uzasadnieniu do wniosków zawartych w formularzu konsultacyjnym.