Wystawa w tarnogórskim muzeum z okazji 600-lecia parafii św. Marcina

Data publikacji: 9 listopada 2015

Pierwszy kościół w Starych Tarnowicach został zbudowany przed 1400 rokiem. Była to skromna, wiejska fara w stylu gotyckim. Mur był nieotynkowany, wnętrze pokrywał drewniany strop. Początkowo kościół pełnił funkcję filialną parafii św. Mikołaja w Reptach Śląskich. W 1415 roku został podniesiony do godności kościoła parafialnego. Fotokopia odpisu elekcji parafii św. Marcina prezentowana jest na wystawie poświęconej 600-leciu jej istnienia, którą od soboty, 7 listopada, można oglądać w tarnogórskim muzeum.

Wernisaż wystawy, w którym na zaproszenie dyrektor Zofii Krzykowskiej i księdza proboszcza Krzysztofa Żaka uczestniczył starosta tarnogórski Józef Burdziak, odbył się w piątek, 6 listopada.
Gości przywitali: dyrektor Zofia Krzykowska, proboszcz Krzysztof Żak i autorka wystawy Beata Kiszel. Rys historyczny parafii przedstawił ksiądz doktor Herbert Jeziorski, a po jego wykładzie uczestnicy mieli okazję obejrzeć ekspozycję, po której oprowadzała ich Beata Kiszel.
– Tych, którzy nie mieli okazji być na wernisażu, zapraszam w niedzielę 22 listopada o godzinie 11.00 na oprowadzanie kuratorskie – zachęca pani Beata.
I my zachęcamy, bo jest co oglądać: obrazy, rzeźby, witraże, fragmenty ołtarzy, szaty liturgiczne, a nawet monstrancja z 1902 roku – to przedmioty liturgiczne z obu kosciołów św. Marcina – starego i nowego – które w muzealnych wnętrzach są dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Wystawę można zwiedzać do końca stycznia 2016 roku.