Montmartre – Dzielnica artystów

Data publikacji: 18 czerwca 2012
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Tarnogórzanka. Pełna pasji amatorka. Uwielbia podróże, spacery po lesie, fotografię, malarstwo, jazdę na rowerze, książki i rośliny doniczkowe – Janka Konieczna. Z wielkim poświęceniem pielęgnuje kwiaty, zarówno w domu te na balkonie, jak i ogródku działkowym. Równie chętnie uwiecznia ich piękno na zdjęciach i obrazach. W każdym miejscu, do którego trafia odnajduje radość i inspirację. Ostatnie fotograficzne wspomnienia przywiozła z urokliwej stolicy Francji – Paryża. Wystawę jej fotografii zatytułowaną „Montmartre – dzielnica artystów” oglądać można obecnie w Galerii ArtPark.

Tarnogórzanka. Pełna pasji amatorka. Uwielbia podróże, spacery po lesie, fotografię, malarstwo, jazdę na rowerze, książki i rośliny doniczkowe – Janka Konieczna. Z wielkim poświęceniem pielęgnuje kwiaty, zarówno w domu te na balkonie, jak i ogródku działkowym. Równie chętnie uwiecznia ich piękno na zdjęciach i obrazach. W każdym miejscu, do którego trafia odnajduje radość i inspirację. Ostatnie fotograficzne wspomnienia przywiozła z urokliwej stolicy Francji – Paryża. Wystawę jej fotografii zatytułowaną „Montmartre – dzielnica artystów” oglądać można obecnie w Galerii ArtPark. Organizatorem jest Wydział Strategii, Kultury, Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach. Wystawę oglądać można od dziś – przez dwa miesiące.
Montmartre to historyczny fragment Paryża, położony na wzgórzu o tej samej nazwie, znajdujący się w XVIII dzielnicy miasta. Fragment ten jest zabudowany starymi kamienicami, ciągnącymi się wzdłuż krętych i ostro wznoszących się, brukowanych uliczek i wąskich przejść ze schodami, o wyraźnie odmiennym charakterze niż reszta miasta. Niegdyś dzielnica ta miała charakter centrum rozrywki i głównej siedziby bohemy artystycznej. Obecnie jest niemal w całości opanowana przez przemysł turystyczny. Istnieją przypuszczenia, że na tym wzgórzu poniósł około roku 250 męczeńską śmierć pierwszy biskup Paryża Święty Dionizy (po francusku Saint Denis) z dwoma towarzyszami Rustykiem i Eleuterem, stąd nazwa Mons Martyrorum (Wzgórze Męczenników). Tutaj w 1534 roku Ignacy Loyola wraz z małą grupką złożył śluby założenia zakonu Jezuitów. W końcu XI wieku na szczycie wzgórza założono klasztor benedyktynek. W czasie Rewolucji Francuskiej klasztor został zniszczony, a pozostałością po nim jest kościół St-Pierre. Przy klasztorze istniała osada o podejrzanej sławie (tanie wyszynki), a teren wokół niej miał charakter wiejski, z licznymi wiatrakami. Już w połowie XIX wieku Montmartre stał się ulubionym miejscem artystycznej cyganerii. Pod koniec XIX wieku Montmartre włączono do Paryża, co zapoczątkowało jego szybką urbanizację. Na szczycie wzgórza Montmartre zbudowano eklektyczną bazylikę Sacré-Cœur, a poniżej pierwszy kościół żelbetowy Saint Jean de Montmartre. W okolicy znajduje się jeden z ważniejszych paryskich cmentarzy – Cimetiere de Montmartre.

Call Now ButtonZadzwoń teraz