Doradztwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych

Data publikacji: 19 czerwca 2012
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Między 12 a 13 czerwca odbyła się wizyta Grupy Partnerskiej Leonardo da Vinci w Tarnowskich Górach. Było to trzecie międzynarodowe spotkanie grupy partnerskiej – przedstawicieli instytucji z Hiszpanii (Asociación de Desarrollo Local DELOA), Wielkiej Brytanii (The Streetwyze comunity your music project), Czech (SKV Ostrawa), Rumunii (Colegiul Thecnic de Cai Ferate „Unirea”), Bułgarii (Industrial Association Plodiv) i Polski (SOSW Tarnowskie Góry). Spotkanie poświęcone było omówieniu najlepszych praktyk doradztwa zawodowego osób niepełnosprawnych w poszczególnych krajach.

Między 12 a 13 czerwca odbyła się wizyta Grupy Partnerskiej Leonardo da Vinci w Tarnowskich Górach. Było to trzecie międzynarodowe spotkanie grupy partnerskiej – przedstawicieli instytucji z Hiszpanii (Asociación de Desarrollo Local DELOA), Wielkiej Brytanii (The Streetwyze comunity your music project), Czech (SKV Ostrawa), Rumunii (Colegiul Thecnic de Cai Ferate „Unirea”), Bułgarii (Industrial Association Plodiv) i Polski (SOSW Tarnowskie Góry). Spotkanie poświęcone było omówieniu najlepszych praktyk doradztwa zawodowego osób niepełnosprawnych w poszczególnych krajach. Przedstawiciele instytucji partnerskich zaprezentowali sposoby i formy pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym.
Swoje doświadczenia przekazali również goście zaproszeni na spotkanie – przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach, Punktu Aktywizacji II w Bytomiu oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Grupa partnerska miała też okazję zapoznać się z działalnością Warsztatów Terapii Zajęciowej w Reptach oraz pracą z uczniami w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Goście poznali też ofertę turystyczną Tarnowskich Gór – zwiedzili Kopalnię Zabytkową oraz Zamek w Starych Tarnowicach

Projekt jest związany ze wzrostem możliwości instytucjonalnych organizacji publicznych lub prywatnych i organizacji pozarządowych, które zajmują się orientacją zawodową osób niepełnosprawnych, a także usprawnieniem działań, kompetencji ekspertów pracujących w tych instytucjach. W projekcie biorą udział instytucje z sześciu krajów: Hiszpanii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Czech, Rumunii i Polski. Czas trwania projektu to 2 lata (1 sierpnia 2011 – 31 lipca 2013).

Cele projektu:
– Przygotowanie osób niepełnosprawnych do kształcenia zawodowego i próby zmniejszenia bariery.
– Opracowanie odpowiedniej perspektywy na podstawie struktury partnerów w oparciu o rozwiązywanie problemów i rozpowszechnianie najlepszych praktyk.
– Przyczynienie się do większej świadomości poprzez plakaty, ulotki, strony internetowe i narzędzia multimedialne.
– Przyczynienie się do rozwoju potencjału instytucjonalnego każdego z partnerów.- Przyczynić się do poprawy znajomości języka, kultury praktyków i beneficjentów, personelu projektu i uczniów.

Do tej pory odbyły się dwa spotkania przedstawicieli instytucji partnerskich – w Hiszpanii w listopadzie 2011r. i w Bułgarii w marcu 2012r. Następne spotkanie planowane jest we wrześniu 2012 r. Uczestniczyć w nim będzie 4 nauczycieli i 5 uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tarnowskich Górach.

Call Now ButtonZadzwoń teraz