Uroczysta sesja Sejmiku Województwa

Data publikacji: 25 czerwca 2012

90. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego uczono uroczystą Sesją Sejmiku Województwa Śląskiego, w której udział wzięła starosta tarnogórski Lucyna Ekkert. W jej trakcie radni podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie uczczenia 90. rocznicy zjednoczenia części Górnego Śląska z Polską. Uroczystą sesję Sejmiku zwieńczyło odsłonięcie obrazu pierwszego marszałka – Konstantego Wolnego w kuluarach Sali Sejmu Śląskiego. Na Placu Sejmu Śląskiego, z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbyła się inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku, przygotowana przez artystów Teatru Śląskiego i 30 ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic, połączona z ceremonią wojskową. Ceremonię zwieńczył pokaz w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz defilada pododdziałów służb mundurowych, a z galowym koncertem wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.