Wzajemna współpraca

Data publikacji: 8 sierpnia 2012

Na początku maja 2003 roku w Tarnowskich Górach gościł starosta Powiatu Erlangen-Höchstadt Eberhard Irlinger. 6 maja 2003 roku podpisał on wraz z przedstawicielami władz Powiatu Tarnogórskiego list intencyjny, w którym zadeklarowano chęć nawiązania szerokiej współpracy między obu regionami. Tak rozpoczęła się współpraca partnerska obydwu powiatów.

Porozumienie o Partnerstwie pomiędzy Powiatem Tarnogórskim a Powiatem Erlangen-Höchstadt zostało podpisane 3 czerwca 2005 roku. Na jego mocy oba powiaty zobowiązały się do kształtowania przyjaźni i partnerskiej współpracy we wszystkich dziedzinach wspólnych zainteresowań, szczególnie w zakresie kultury, oświaty, współpracy młodzieży, sportu, gospodarki oraz administracji samorządowej.

Na przestrzeni ostatnich 6 lat w ramach współpracy miały miejsce wzajemne coroczne delegacje przedstawicieli obu powiatów, wymiany uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także występy młodzieżowych zespołów muzycznych z partnerskiego powiatu w trakcie tarnogórskiego święta „Gwarków”.

Corocznie, począwszy od 2009 roku drużyna z powiatu Erlangen-Höchstadt bierze udział w Mistrzostwach Śląska Radnych w Halowej Piłce Nożnej organizowanych przez powiat tarnogórski. Już w swoim debiucie nasi niemieccy przyjaciele zdobyli trzecie miejsce, za które zostali nagrodzeni brązowymi medalami.

W ramach współpracy kulturalnej dwukrotnie odbyły się „Dni Kultury”. W 2008 roku Niemcy gościli w powiecie tarnogórskim, a jesienią 2010 roku prace i twórczość naszych lokalnych artystów prezentowane były u naszych zachodnich sąsiadów.

Dla uczczenia 5-lecia współpracy oba powiaty zorganizowały Europejski Rajd Rowerowy. Na przełomie kwietnia i maja 2010 roku 13 rowerzystów pokonywało liczącą ponad tysiąc kilometrów trasę z Herzogenaurach od Tarnowskich Gór. Udział w Rajdzie wzięli m.in.: Artur Maligłówka – Wicestarosta Tarnogórski, radny Adam Chmiel oraz Manfred Bachmayer – Wicestarosta Erlangen-Höchstadt.