Wzajemna współpraca

Data publikacji: 8 sierpnia 2012

6 marca 2002 r. na wspólnym posiedzeniu Zarządów Powiatu Tarnogórskiego i Powiatu Tucholskiego podjęto decyzję o nawiązaniu współpracy i podpisaniu listu intencyjnego. Jak cel wyznaczono sobie wzajemne poznanie, wymiana doświadczeń, aktywizacja działaczy samorządowych, środowisk twórczych, naukowców i przedsiębiorców. Po raz pierwszy w lipcu tego samego roku do Tucholi wyjechała delegacja Starostwa, tarnogórskiej młodzieży ze szkól ponad gimnazjalnych oraz zespół folklorystyczny „Miedarzanie”. W wrześniu goście z Tucholi przyjechali w czasie tarnogórskiego święta „Gwarkow”. Tucholska młodzież uczestniczyła wówczas po raz pierwszy w tradycyjnym pochodzie.

Od tego czasu tradycją stały się coroczne wyjazdy przedstawicieli naszego powiatu do Tucholi w lipcu i wrześniowe rewizyty Borowiaków połączone z udziałem w pochodzie „gwarkowskim”. Ponadto artyści z powiatu tucholskiego regularnie biorą udział w plenerach malarskich organizowanych przez powiat tarnogórski, a artyści powiatu tarnogórskiego goszczą na tych organizowanych w Borach Tucholskich. Co więcej, w 2011 roku po raz pierwszy oba powiaty zorganizowały wspólnie dwutygodniowy Międzynarodowy Plener Malarski z udziałem artystów z całej Polski oraz Czech, Belgii i Anglii.