Niemieckie Dni Kultury (zdjęcia i film)

Data publikacji: 9 sierpnia 2012

Od 12 do 14 maja odbywały się w Powiecie Tarnogórskim „Niemieckie Dni Kultury”. Przedsięwzięcie było okazją do zapoznania się z ofertą kulturalną przygotowaną przez artystów z Powiatu Erlangen – Höchstad. Ten region północnej Bawarii jest nam szczególnie miły poprzez partnerstwo naszych powiatów, przypieczętowane porozumieniem o wzajemnej współpracy, zawartym w 2005 roku.

Dni Kultury rozpoczęła wystawa poplenerowa prac polskich i niemieckich artystów stworzonych w ramach I Międzynarodowego Pleneru Artystycznego w Powiecie Erlangen – Höchstadt. Plener trwał od 3 do 10 maja. Wzięli w nim udział artyści z naszego powiatu: Leon Kozok, Piotr Gregulski, Zdzisław Szpak, Ireneusz Szymik oraz Mirosław Ogiński (komisarz pleneru). Ponadto w wydarzeniu uczestniczą artyści niemieccy: Gerti Koch, Maria Stawik – Höhlriegel, Katharina Ort, Ute Kühn – Andrzejewski, Hans Fister, Wolfgang Knobl, Jens Kühn – Andrzejewski, Helmut Höhlriegel, Eberhard Scholten, Joachim Schymura i Peter Bier. Zwieńczeniem pleneru był najpierw wernisaż w Herzogenaurach, gdzie na rynku tego miasta można było oglądać powstałe prace. Polski wernisaż tej wystawy odbył się w restauracji „Kałamarz”.

W Pałacu w Rybnej zaprezentowano wystawę fotografii Gerharda Wielanda z Fotoclubu Herzogenaurach, zatytułowaną „Świat w obrazach Myanmar”. Prace są efektem podróży artysty do Birmy. Wieland swoją fascynację fotografią łączy się z olbrzymim zainteresowaniem innymi kulturami oraz z zamiłowaniem do poznawania ich zwyczajów, religii i kultury. Spotkanie w pałacu w Rybnej uświetnił również koncert muzyki fortepianowej i kameralnej. Od Wolfganga Amadeusza Mozarta do Astora Piazolli w wykonaniu Marii Saulich (fortepian) i Nadji Schneider (wiolonczela).

Z kolei w niedzielę w Kościele Ewangelickim w Tarnowskich górach zaprezentował się chór „SING A-MOLL” ze swoim koncertem „Sentimental journey”. W ramach „Niemieckich Dni w Powiecie Tarnogórskim” otwarto także wystawę fotograficzną „Śląskie Ratusze” przygotowaną przez Joachima Lukasa. Na ekspozycję składały się zdjęcia pokazujące trzydzieści śląskich ratuszy. Joachim Lukas urodził się we Wrocławiu w 1933 roku. Wraz z rodzicami uciekł z miasta przed nadchodzącą Armią Czerwoną w 1945 roku. Nigdy nie zapomniał jednak o swojej śląskiej ojczyźnie. Po upadku komunizmu, w trakcie wielu podróży zwiedził i poznał ten region polski. Głównym celem tych podróży, było poznanie kultury, historii i architektury Śląska. Na temat swojej wystawy wybrał ratusze śląskich miast, które sam zobaczył i sfotografował.

W poniedziałek wieczorem w Kompleksie Zamkowym Stare Tarnowice odbył się z kolei znakomity koncert jazzowy w wykonaniu Thomasa Finka (piano) i Johannesa Finka (kontrabas).

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego podsumowującego całe wydarzenie.