Dożynki 2012

Data publikacji: 3 września 2012

2 września mieszkańcy powiatu, a przede wszystkim rolnicy, uczcili tegoroczne święto plonów. Dożynki powiatowe odbyły się tym razem w świerklanieckim parku. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Dobrego Pasterza, po której w kierunku sceny przemaszerował barwny dożynkowy korowód. Na scenie starostowie dożynek: Krystyna Kupka z Miedar i Antoni Żurek ze Świerklańca przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów wicestaroście powiatu – Andrzejowi Pilotowi, wójtowi Świerklańca – Kazimierzowi Flakusowi oraz gościowi honorowemu tego wydarzenia, którym był książę Guidotto Henckel von Donnersmarck. Czas uczestnikom „Dożynek” wypełniały występy artystyczne. Zagrała m.in. Tarnogórska Miejska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Misia oraz sygnaliści myśliwscy. Na scenie zaprezentowały się: zespół ludowy z Niemiec w tańcu w trepach holenderskich oraz zespoły: „Jutrzenka”, „Kwiaty jesieni”, „Kabarecik”, „Brynica” i „Donegal”. Dożynki zakończył występ zespołu „Avocado” oraz wspólna zabawa przy muzyce grupy „Wesoła Biesiada”. W ramach „Dożynek” tradycyjnie nagrodzono przygotowane na tę okoliczność korony i wieńce. Pod Pałacem Kawalera Autorska Galeria Twórców Lokalnych zaprezentowała prace plastyczne powstałe podczas malarskich plenerów. W ramach dożynek odznaką „ Zasłużony dla Województwa Śląskiego” uhonorowano Gerdę Ochman, Rolanda Kosmola oraz Jana Wysockiego.