Dzień Sybiraka

Data publikacji: 17 września 2012

17 września obchodzono Dzień Sybiraka oraz 20 rocznicę działalności tarnogórskiego koła Związku Sybiraków. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Józefa Robotnika. Po mszy na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą „Jeńcom Sybiru, Ofiarom Caratu i Reżimu Stalinowskiego”. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele samorządów, władz Związku Sybiraków oraz poczty sztandarowe Związku Kombatantów, szkół powiatu i ZHP. Życzenia Sybirakom z okazji ich święta oraz jubileuszu 20-lecia działalności związku na ręce prezesa Jarosława Jabłońskiego złożył Marian Szukalski, członek Zarządu Powiatu. W ramach uroczystości wręczono Odznaki Honorowe Sybiraka, otrzymały je: Zofia Bytomska i Joanna Gros – Urzynicok. Dzień Sybiraka to dzień narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji.