Wybitni uczniowie i zasłużeni nauczyciele

Data publikacji: 9 października 2012
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Po raz kolejny Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Budynku Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Tarnowskich Górach oraz dyrekcja szkoły przyznały swoim absolwentom tytuły Wybitnego Ucznia i Zasłużonego Nauczyciela. Honorowe tytuły trafiły do profesorów Józefa Dzielickiego i Piotra Miglusa. Prof. Dzielicki to wybitny lekarz, specjalista chirurgii dziecięcej i małoinwazyjnej. W Katedrze Pediatrii Śląskiej Akademii Medycznej stworzył Klinikę Chirurgii Dziecięcej, którą kierował w latach 1987 – 2008. Przez 10 lat był też konsultantem wojewódzkim chirurgii dziecięcej. Prof.

Po raz kolejny Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Budynku Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Tarnowskich Górach oraz dyrekcja szkoły przyznały swoim absolwentom tytuły Wybitnego Ucznia i Zasłużonego Nauczyciela. Honorowe tytuły trafiły do profesorów Józefa Dzielickiego i Piotra Miglusa. Prof. Dzielicki to wybitny lekarz, specjalista chirurgii dziecięcej i małoinwazyjnej. W Katedrze Pediatrii Śląskiej Akademii Medycznej stworzył Klinikę Chirurgii Dziecięcej, którą kierował w latach 1987 – 2008. Przez 10 lat był też konsultantem wojewódzkim chirurgii dziecięcej. Prof. Piotr Miglus w 1981 roku, tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, wyjechał do Niemiec. Miał już wtedy tytuł doktora. Wykształcił się jako archeolog. W Niemczech zaczynał od pracy w jednej ze znanych sieci fastfoodowych, a potem na budowach. Z czasem wziął udział w projektach badawczych Uniwersytetu w Monachium, gdzie tez uzyskał habilitację w 1995 roku. Dzięki kolejnym pracom badawczym w ramach projektów Niemieckiej Fundacji Naukowej w Berlinie, Halle i Heidelbergu otrzymał tytuł profesora Uniwersytetu w Heidelbergu. Prof. Miglus uczestniczył m.in. w wykopaliskach na obszarze pałaców dawnej islamskiej dynastii Abbasydów oraz w starożytnym mieście Tuttul w północno-wschodniej Syrii. Prowadził też badania w starobabilońskim mieście Schaduppum/Tall Harmal w Iraku. W 2009 roku prof. Miglus rozpoczął wykopaliska planowane na cztery lata w Kurdystanie.
Wśród wyróżnionych przez Stowarzyszenie i dyrekcję szkoły nieżyjących już nauczycieli znaleźli się Stanisław Torbusa i Stanisław Ciekliński. Tytuły odebrali członkowie ich rodzin.
Uroczystość odbyła się 5 października.

Zdjęcia: Agnieszka Kochel,Tygodnik „Gwarek”

Call Now ButtonZadzwoń teraz