Nauczycielskie święto

Data publikacji: 15 października 2012

Były stypendia dla najlepszych studentów, gratulacje dla tych, którzy osiągnęli wyższy stopień awansu zawodowego i nagrody starosty dla nauczycieli i dyrektorów szkół. 12 października w Zespole Szkół Budowlano – Architektonicznych w Tarnowskich Górach świętowano Powiatowy Dzień Edukacji. Obchody nauczycielskiego święta połączono z obchodami jubileuszu 50-lecia szkoły.

W szkole nie można stać w miejscu, trzeba przygotować młode pokolenie na stojące przed nim wyzwania, zapewnić mu dobry start w dorosłe życie. Drodzy nauczyciele, wychowawcy życzę, aby starczyło wam sił i zapału aby to zadanie w pełni realizować – mówił podczas uroczystości Marian Szukalski, członek Zarządu Powiatu.

Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej był okazją do pogratulowania awansu zawodowego nauczycielom szkół ponadgimnazjalnych powiatu, którzy uzyskali stopień nauczyciela dyplowanego. Wśród świętujących awans nauczycieli znaleźli się: Agnieszka Furmaniuk (Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich), Sylwia Klos – Jeronimo (Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich), Aleksandra Wachla (Zespół Szkół Techniczno – Humanistycznych), Anna Krawczyk (Wieloprofilowy Zespół Szkół), Janusz Weiss (Zespół Szkół Budowlano – Architektonicznych), Beata Jaremska (Wieloprofilowy Zespół Szkół) oraz Barbara Nurzyńska (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących). Gratulacje dyplomowanym nauczycielom złożył Marian Szukalski, członek Zarządu Powiatu.

Dodatkowo w ramach uroczystości 23 nauczycieli i dyrektorów szkół i placówek Powiatu Tarnogórskiego zostało uhonorowanych Nagrodą Starosty Tarnogórskiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Barbara Gierak –Pawlak– dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Anna Szyga (I Liceum Ogólnokształcące), Robert Wieczorek (I Liceum Ogólnokształcące), Kazimierz Sporoń – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, Jolanta Marzec (II Liceum Ogólnokształcące), Aleksandra Wtorek (II Liceum Ogólnokształcące), Katarzyna Wojtal – wicedyrektor Zespołu Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących, Ewa Cornik (Zespół Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących), Beata Kusiak (Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej), Justyna Łapińska (Centrum Edukacji Ekonomiczno – Handlowej), Teresa Gacki – kierownik szkolenia praktycznego Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Paweł Janicki (Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich), Adam Andryszczak (Zespół Szkół Artystyczno – Projektowych), Ewa Jaworska (Zespół Szkół Artystyczno – Projektowych), Henryk Gulba (Wieloprofilowy Zespół Szkół), Elwira Jarek (Centrum Kształcenia Ustawicznego), Ewa Czudaj – wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlano – Architektonicznych, Weronika Lis (Zespół Szkół Techniczno – Usługowych), Joanna Boguwolska (Zespół Szkół Techniczno – Usługowych), Teresa Dryżałowska – Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna), Rafał Wachla (Zespół Szkół Techniczno – Humanistycznych), Jacek Pieczyk – dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury), Małgorzata Zachnik (Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury). Nagrody wyróżnionym nauczycielom wręczył Marian Szukalski, członek Zarządu Powiatu.

Specjalne gratulacje złożono także Ryszardowi Mitrędze – dyrektorowi Zespołu Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarnowskich Górach, który otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Jak co roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczono również Stypendia Powiatu Tarnogórskiego dla studentów. W bieżącym roku Zarząd Powiatu wyróżnił 10 najlepszych spośród ubiegających się o stypendia studentów. Są wśród nich studenci politechniki, akademii muzycznych, przyszli lekarze, prawnicy, psycholodzy, pedagodzy i filolodzy. Z rąk Mariana Szukalskiego stypendia odebrali: Agnieszka Bagińska (Akademia Muzyczna w Katowicach, Wydział Wokalno – Instrumentalny, specjalność – akordeon), Karolina Bok (Uniwersytet Opolski, Wydział Prawa i Administracji), Dominika Mańka (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Pedagogiczny – kierunek pedagogika), Mariola Matejczyk (Uniwersytet Śląski, Wydział Filologiczny – filologia germańska), Łukasz Mazanek (Akademia Muzyczna w Krakowie, Wydział Instrumentalny – kierunek instrumentalistyka – kontrabas), Martyna Musik (Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydział Lekarski – kierunek lekarski), Agnieszka Pędziwiatr (Politechnika Śląska, Wydział Inżynierii Biomedycznej – specjalność biomechanika i sprzęt medyczny, Wydział Mechaniczny Technologiczny), Anna Pietrasińska (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu – psychologia), Magdalena Szewerda (Uniwersytet Opolski, Wydział Teologiczny, kierunek – muzykologia), Karol Tobor (Akademia Muzyczna w Katowicach, Wydział Wokalno – Instrumentalny, specjalność – skrzypce.
Obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej ioraz 50-lecia „Budowlanki” uświetnił przygotowany przez uczniów szkoły spektakl na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry.

12 października odbyły się także uroczystości w innych szkołach na terenie powiatu tarnogórskiego. Wicestarosta Andrzej Pilot uczestniczył w akademii z okazji Dnia Nauczyciela w Zespole Szkół Techniczno – Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach oraz w obchodach 100 –lecia Zespołu Szkół im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim.