Szlachetna paczka 2012

Data publikacji: 17 października 2012

Akcja „Szlachetna Paczka” kolejny raz objęła powiat tarnogórski. Mieszkańcy mogą pomóc innym, przygotowując bożonarodzeniowy prezent. Do akcji po raz czwarty włączą się także pracownicy Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach oraz ich znajomi i przyjaciele. Honorowym patronatem przedsięwzięcie to objęła starosta Lucyna Ekkert.

„Szlachetna paczka” to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Projekt co roku łączy tysiące osób: wolontariuszy, rodziny w potrzebie, darczyńców i dobroczyńców. Głównym założeniem akcji jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W „Szlachetnej paczce” prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta. W ramach „Szlachetnej paczki” organizatorzy akcji docierają z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, w szczególności do rodzin wielodzietnych, niepełnych, z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi lub członkami rodziny, osób starszych i samotnych, rodzin, których dotknęło nieszczęście oraz takich, których bieda jest niezawiniona. Darczyńcy nie znają nazwisk rodzin, do których trafiają paczki.
Aby pomóc rodzinom z powiatu tarnogórskiego trzeba skorzystać ze strony internetowej Szlachetnej Paczki , na której znajduje się specjalny panel „Wybór rodziny”. Klikając w niego możemy wskazać rejon i miasto, a następnie rodzinę, której przygotujemy paczkę na Boże Narodzenie. Tarnogórski sztab „Szlachetnej Paczki” chce pomóc siedmiu rodzinom. Każda z nich ma przypisany kod. Są tam też krótkie opisy rodzin wraz z ich potrzebami, które określili wolontariusze.

”Szlachetna Paczka” jest akcją ogólnopolską, możemy więc wybrać rodzinę w innym mieście, a nawet części kraju. Możemy też pomóc w inny sposób, na przykład wpłacając dowolną kwotę na konto 95 1940 1076 3019 4801 0001 0000 lub online na www.szlachetnapaczka.pl – każda złotówka ma magiczną moc pomnażania dobra! Można również wysyłać SMS o treści PACZKA pod nr 75465 (5 PLN + Vat).