Nocny maraton aerobiku

Data publikacji: 26 listopada 2012

W nocy z 23 na 24 listopada odbył się nocny maraton aerobiku na terenie Zespołu Szkół Chemiczno – Medycznych i Ogólnokształcących, w największej auli powiatu tarnogórskiego. Od godz. 22.00 ponad 50 spragnionych fizycznego wysiłku dziewcząt i chłopców rozpoczęło 5 godzinny maraton aerobiku, poprowadzony przez profesjonalnych instruktorów fitness i tańca: Barbarę Rosołek, Marię Dobias, Danutę Źyśko, Mateusz Mateję oraz Marcelinę Bujoczek.

Celem imprezy było propagowanie zdrowego trybu życia i zachęcenie młodzieży do uprawiania sportu w wolnym czasie – wyjaśnia Monika Waligóra współorganizatorka maratonu. Szkoła uczestniczy w programie „Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej z zakresu żywienia” organizowanym przez Szwajcarię wraz z nowymi krajami Unii Europejskiej, dodaje druga współorganizatorka maratonu Joanna Ziemska. W programie zaprezentowano dynamiczne bloki taneczne połączone z ćwiczeniami wzmacniającymi i rozciągającymi, tak żeby wszyscy uczestnicy wytrzymali kondycyjnie do końca.

W pierwszej kolejności Barbara Rosołek poprowadziła Basic Aerobic, który stanowił przygotowanie do wysiłku poprzez rozgrzanie podstawowych partii mięśniowych. Uczestnicy poznawali podstawowe kroki w wolniejszym tempie, gdzie po synchronizacji w efekcie końcowym powstał cały układ taneczny. Następnie Maria Dobias poprowadziła TBC (Total Body Condition), który jest jedną z odmian aerobiku polegającą na rzeźbieniu mięśni całego ciała. Pozwala w stosunkowo krótkim czasie ukształtować sylwetkę poprzez metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Trzecim blokiem taneczny maratonu były zajęcia hip-hopu przygotowane przez Mateusza Mateję, ucznia Zespołu Szkół Techniczno Ekonomicznych w Radzionkowie. Zajęcia, jakie zaproponował są ulubioną formą taneczną młodzieży. Ten taniec posiada bardzo otwartą technikę związaną ze street-dance, w którym ruchy powinny być płynne i zawierać dużo figur akrobatycznych. Ostatnim, ale za to najbardziej energetyzującym blokiem były zajęcia na stepie prowadzone przez Danutę Źyśko. Step aerobic to zestaw ćwiczeń, mający zwiększać wytrzymałość organizmu, wzmacniać mięśnie oraz poprawiać koordynację ruchową, a przede wszystkim osoba przy tego typu ćwiczeniach relaksuje się i dobrze bawi.

W przerwach między blokami tanecznymi młodzież miała możliwość skorzystania z masażu wykonywanego przez słuchaczy Szkoły Policealnej nr 1 – Izę, Dorotę i Wojtka. Wśród atrakcji przygotowanych dla młodzieży odbył się również pokaz kosmetyków, gdzie na zakończenie zostały rozlosowane drobne upominki.,
Podsumowanie części sportowej maratonu odbyło się o godzinie trzeciej nad ranem, gdy spośród wszystkich uczestników wylosowano 4 osoby , które otrzymały wejściówki na siłownię ufundowane przez Klub Fitness „Formuła” w Piekarach Śląskich.
Niesamowita energia i zapał towarzyszył uczestnikom do ostatnich chwil trwania maratonu, a ponieważ po raz pierwszy zorganizowaliśmy taki maraton szkolny dla młodzieży mamy nadzieję, że wszystkie zajęcia na długo pozostaną w pamięci uczestników – mówi współorganizatorka maratonu Monika Franusik.

Po zakończeniu części fitnesowej odbyła się projekcja filmu o tematyce tanecznej.