Wizje utopii architektonicznych na Śląsku

Data publikacji: 26 listopada 2012

Please install Yoast SEO plugin and enable the breadcrumb option to use this shortcode!

Herb Powiatu Tarnogórskiego

19 listopada słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu dra Michała Sporonia „Wizje utopii architektonicznych na Śląsku”. Był to kolejny wykład z historii sztuki, związanej z dziedzictwem kulturowym Śląska. Wykładowca przypomniał, że wizje utopii wprowadził do kultury europejskiej angielski polityk, pisarz i myśliciel Tomasz Morus, zabierając głos w dyskusji nad tworzeniem modelu państwa i społeczeństwa idealnego.

19 listopada słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu dra Michała Sporonia „Wizje utopii architektonicznych na Śląsku”. Był to kolejny wykład z historii sztuki, związanej z dziedzictwem kulturowym Śląska. Wykładowca przypomniał, że wizje utopii wprowadził do kultury europejskiej angielski polityk, pisarz i myśliciel Tomasz Morus, zabierając głos w dyskusji nad tworzeniem modelu państwa i społeczeństwa idealnego. Marzenia o tworzeniu idealnego systemu, w którym wszyscy żyją szczęśliwie i pracują dla dobra wspólnego, towarzyszą człowiekowi od zawsze i co rusz pojawiają się jakieś propozycje realizacji takich założeń. O jednej z takich utopii, wizji utopii architektonicznych na Śląsku, opowiedział dr Michal Sporoń w swoim wykładzie. Śląsk jest miejscem, które na pewno może zaskakiwać swoją wyjątkowością i magią miejsc. Takim zaskoczeniem dla wielu słuchaczy była zapewne wirtualna wyprawa na Nikiszowiec i Giszowiec. To dzielnice Katowic, które przeczą stereotypowym opiniom o czarnym Śląsku. Są czarną perłą architektury, zadziwiającą i prowokującą po dzień dzisiejszy.
Wykładowca, by zarysować koncepcję Nikiszowca i Giszowca przywołał literacki jej opis, zaczerpnięty z książki pt. „Czarny ogród” Małgorzaty Szejnert : „Sto lat temu na Górnym Śląsku powstało osiedle, w którym miały rozkwitać cnoty rodzinne i pracownicze. Domy pod wysokimi dachami z gontu stały w jabłoniach, a jeśli któraś zaczynała marnieć, pracodawca wysyłał anioła, wielkiego mężczyznę w czarnych kamaszach, który przynosił zdrowy szczep i stawiał przy furtce. Pracodawca rychło się zorientował, że ten zielony raj nie pomieści wszystkich robotników, jakich mu potrzeba. Niemal więc od razu, o parę kilometrów dalej, urządził drugi, lecz zupełnie inny: czerwone miasteczko, zwarte jak twierdza, z bramami prowadzącymi w brukowane uliczki i w dziedzińce ukryte wśród murów. Z czasem związał ze sobą zielone, czerwone i czarne (…) kolejką jak z lunaparku”.
W swoim wykładzie dr Michał Sporoń przypomniał historię ponad 100 – letniego Giszowca, który określa się jako wzorcową górnośląską kolonię robotniczą. Idealne osiedle robotnicze zbudowano na początku minionego wieku na parceli o wymiarach 800 na 1200 metrów na polecenie Anthona Uthemanna – Tajnego Radcy Górniczego, naczelnego dyrektora spółki „Giesches Erben”. Historia osiedla, noszącego początkowo niemiecką nazwę – Gieschewald i służącego najpierw niemieckim górnikom sprowadzonym z centralnych Niemiec, którzy jednak szybko opuścili obcy im etnicznie Śląsk, splata się z historią rodu Giesche.
Powstanie Gieschewald – Giszowca i Nikiszowca, dzielnic Katowic, miasta-ogrodu, którego nowoczesne domy zbudowano na wzór chłopskich chałup to projekt Georga i Emila Zillmannów, niemieckich architektów. Ten pomysł architektoniczny to rewolucja w dziedzinie budownictwa robotniczego. Każdy domek w kolonii zaprojektowano, by był inny, różniący się przynajmniej detalem. I, mówiąc językiem współczesnym, wkomponowano je w bardzo przemyślaną infrastrukturę – urządu, ciągu handlowego, gospody i willi bergrata. Zarząd spółki Giesche postanowił wznieść drugą kolonię, tym razem było to niewielkie, ale urokliwe miasteczko familoków – Nikiszowiec – nazwane przez wykładowcę czerwoną utopią.
Jakie są znaczenia i wizje architektoniczne zielonej, czerwonej i czarnej utopii pokazywał doktor Michał Sporoń, ilustrując wykład ciekawymi fotografiami. Pokazywał jak odczytywać pewne poszukiwania architektury i sztuki współczesnej. I tu wyjaśnił na przykład, dlaczego Katowice ubiegając się o tytuł europejskiej stolicy kultury, wykorzystały hasło „miasto ogrodów”. Pokazywał jak sztuka postindustrialna wykorzystuje dawne, zapomniane już często pomysły. I co ciekawe, zwrócił także uwagę, że architektoniczne poszukiwania utopii na Śląsku to także realizacja dobrze wszystkim znanego katowickiego osiedla 1000-lecia. Studenci poznali w dużym skrócie mało znane wizje architektonicznych utopii na Śląsku i bez wątpienia mogli się przekonać, że mamy wiele miejsc, budowli, które mogą być ciekawym doświadczeniem dla odbiorcy. Wykład doktora Michała Sporonia zwrócił uwagę słuchaczy na aktualność poszukiwań architektury i marzeń o stworzeniu miejsca idealnego. Podkreślił, jak odwieczne marzenia o utopii jest obecne we współczesnej kulturze. Swój wykład dr Michał Sporoń podsumował zaproszeniem słuchaczy do wspólnej wycieczki w magiczny świat Giszowca i Nikiszowca, podkreślając, że czarna utopia kojarzy się przede wszystkim z tajemnicą i alchemią, bo taki jest „górniczy” świat Śląska.
I zapewne ten kolejny już wykład dr. Michała Spornia o architekturze rozwinął zainteresowanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku dziedzictwem kulturowym, jako że ten problem jest na stałe wpisany w program wykładów i działań Tarnogórskiego Stowarzyszenia- Uniwersytet Trzeciego Wieku .
Tarnogórskie Stowarzyszenie – UTW, dziękuje za pomoc w przygotowaniu wykładu panu Janowi Hahnowi, Domowi Współpracy Polsko – Niemieckiej i Starostwu Powiatowemu – Wydziałowi Strategii Kultury, Promocji i Sportu.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie- UTW zaprasza 3 grudnia o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na wykład „Tradycje strzeleckie na przykładzie działalności Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach”, który wygłosi dr Krzysztof Gwóźdź.
Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Zadzwoń teraz