Wiceminister Czesław Mroczek z wizytą w powiecie

Data publikacji: 30 listopada 2012

Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek gościł 30 listopada w powiecie tarnogórskim na zaproszenie posła Tomasza Głogowskiego. W ramach wizyty spotkał się z uczniami klas wojskowych Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach. Kolejnym punktem pobytu było spotkanie z żołnierzami V Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach oraz spotkanie z członkami Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar” z Radzionkowa i byłymi żołnierzami pododdziału radiotechnicznego z Ożarowic.

Podczas spotkania w tarnogórskiej „Kolejówce” minister Czesław Mroczek odpowiadał na pytania uczniów dotyczące między innymi zwiększenia liczby żołnierzy zawodowych, finansowania klas mundurowych, możliwości dostania się na wyższe uczelnie wojskowe, wykorzystania polskich technologii w wojsku, a także korzyści, jakie niesie za sobą udział polskich żołnierzy w misjach stabilizacyjnych. – Korzyści z udziału polskich żołnierzy w zagranicznych kontyngentach wojskowych są nie do przecenienia, począwszy od modernizacji armii, czyli nowoczesnego i profesjonalnego wyposażenia, aż po wiedzę i doświadczenie, jakie zdobywają żołnierze. W misjach wojskowych udział wzięło już kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy, co oznacza, że przeszli szkolenie nie tylko na poligonie ale także w rzeczywistych warunkach bojowych. Dzięki temu polska armia przygotowana jest profesjonalnie do wykonywania swych zadań – mówił minister. – Aby dostać się na wyższą uczelnię wojskową potrzebne są przede wszystkim dobre oceny. Polska armia realizuje obecnie wielkie, śmiałe projekty liczone w miliardach złotych. Niestety zbyt mało korzystamy z polskich technologii, ponieważ ich nie mamy. Mam nadzieję, w przyszłości to się zmieni i realizowane przez polską armię projekty będą udziałem polskich naukowców i polskiego przemysłu zbrojeniowego. Tworzenie nowych technologii obronnych to wielkie wyzwanie dla polskiej nauki – podkreślił minister.
Na spotkaniu zorganizowanym w tarnogórskiej „Kolejówce” Zarząd Powiatu reprezentował Marian Szukalski. Po południu, podczas uroczystego obiadu, z ministrem Czesławem Mroczkiem spotkała się starosta Lucyna Ekkert oraz wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu.