Kobiety sukcesu o szczęściu

Data publikacji: 21 grudnia 2012
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„O szczęściu i …” to temat wykładu – spotkania z tarnogórskimi kobietami sukcesu, który miał miejsce 17 grudnia i był okazją do rozmowy o sprawach wielkich i małych. Gośćmi spotkania były znane i cenione tarnogórzanki: wicemarszałek Senatu RP Maria Pańczyk – Pozdziej, prof. dr hab. Krystyna Karczewska i Gabriela Horzela – Szubińska. Wybitne osobowości świata polityki, nauki i kultury dostały zadanie niełatwe, by opowiedzieć czym jest dla nich szczęście, jak widzą rolę rodziny i wreszcie, która z Wigilii była dla nich najważniejszą w życiu.

„O szczęściu i …” to temat wykładu – spotkania z tarnogórskimi kobietami sukcesu, który miał miejsce 17 grudnia i był okazją do rozmowy o sprawach wielkich i małych. Gośćmi spotkania były znane i cenione tarnogórzanki: wicemarszałek Senatu RP Maria Pańczyk – Pozdziej, prof. dr hab. Krystyna Karczewska i Gabriela Horzela – Szubińska. Wybitne osobowości świata polityki, nauki i kultury dostały zadanie niełatwe, by opowiedzieć czym jest dla nich szczęście, jak widzą rolę rodziny i wreszcie, która z Wigilii była dla nich najważniejszą w życiu. Spotkanie z wicemarszałek Senatu RP Marią Pańczyk – Pozdziej, prof. dr hab. Krystyną Karczewską i panią Gabrielą Horzelą – Szubińską odkrywało prawdy o życiu, o poszukiwaniach i budowaniu wartości, o relacjach międzyludzkich. Każda z pań mówiła o sprawach bardzo osobistych, zaświadczając jednocześnie wspólnotę losów pokolenia ludzi dojrzałych, ukształtowanych przez te same i podobne doświadczenia historyczne. Doświadczenia , które ukształtowały bohaterki spotkania dawały im prawo formułowania bardzo prawdziwych i głębokich sądów na temat szczęścia, relacji międzyludzkich i znaczenia rodziny. Profesor Krystyna Karczewska podkreśliła bardzo mocno rolę własnej matki, znanej przecież dojrzałym tarnogórzanom śp. druhny Heleny Karczewskiej, pedagoga i kobiety wielkiego serca, która nauczyła ją podstawowych wartości jak uczciwość, wiara i poświęcenie. Widzi więc pani profesor Karczewska odpowiedzialność rodziców za kształtowanie charakterów młodego pokolenia. Sama poświęciła się pracy dla chorych dzieci, między innymi, jako jedna z pierwszych organizowała w latach 70 – tych obozy rehabilitacyjne dla dzieci chorych na cukrzycę. Ceni sobie spośród wielu nagród i wyróżnień , które otrzymała za swoja pracę – Order Uśmiechu, przyznawany przez dzieci. Otrzymała go także jako jedna z pierwszych nagrodzonych – order nosi numer 30. Bardzo humorystycznie zabrzmiało wspomnienie pani wicemarszałek Senatu RP – Marii Pańczyk – Pozdziej o tym jak poświęciła cenny zapas cukru, by wysypawszy go na parapet dostać rodzeństwo. A podsłuchana rozmowa rodziców na temat jak ją ukarać wspominana jest przez nią jako najlepsza lekcja mądrości rodzicielskiej. Pani Pańczyk – Pozdziej, składając świąteczne życzenia studentom Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, podkreślała jak poważnym jest dla współczesnego człowieka problem samotności i jak ważne jest tworzenie takiej dojrzałej uniwersyteckiej wspólnoty. Bo właśnie w relacjach z innymi ludźmi możemy być szczęśliwymi.
Pani Gabriela Horzela – Szubińska w bardzo emocjonalnej, wzruszającej opowieści mówiła o swoim trudnym dzieciństwie i o swoich nieszczęściach, które budują jej szczęście. Opowieść pani Horzeli – Szubińskiej można bez wątpienia zawrzeć w słowach poety, honorowego tarnogórzanina, księdza Jana Twardowskiego: „nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia, kiedy Bóg drzwi zamyka – to otwiera okno. Odetchnij – popatrz spadają z obłoków małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia, a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju ….”
Wykład – spotkanie z tarnogórskimi kobietami sukcesu wpisywał się w atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia- magicznych świąt Rodziny. Tę atmosferę dopełnił mini koncert w wykonaniu pań: Izabeli Pischki – śpiew, Jolanty Mazur – skrzypce i Eweliny Wolniszewskiej – fortepian. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku składali sobie wzajemnie życzenia, podkreślając zadowolenie z bycia słuchaczami UTW, który jest już dla wielu grupą przyjaciół. Bez wątpienia można wykład „Szczęściu…” – spotkanie z wicemarszałek Senatu RP Marią Pańczyk – Pozdziej, prof. dr hab. Krystyną Karczewską Gabrielą Horzelą – Szubińską zamknąć refleksją: „Słowa uczą, przykłady pociągają”.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie- UTW zaprasza 7 stycznia 2013 roku o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na wykład: „Kłopoty z Internetem, czyli prawo Internetu i psychologia Internetu”, który wygłosi red. Zbigniew Markowski

Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz