Prawo i psychologia internetu

Data publikacji: 10 stycznia 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

„Kłopoty z Internetem, czyli prawo Internetu i psychologia Internetu ” to temat wykładu, który 7 stycznia wygłosił dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku – red. Zbigniew Markowski. Wykład odpowiadał na liczne pytania jakie zadajemy sobie na temat funkcjonowania cyberprzestrzeni i wszechogarniającej obecności tworu technologicznego, który wywarł ogromny wpływ na kształtowanie współczesnej rzeczywistości.

„Kłopoty z Internetem, czyli prawo Internetu i psychologia Internetu ” to temat wykładu, który 7 stycznia wygłosił dla studentów Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku – red. Zbigniew Markowski. Wykład odpowiadał na liczne pytania jakie zadajemy sobie na temat funkcjonowania cyberprzestrzeni i wszechogarniającej obecności tworu technologicznego, który wywarł ogromny wpływ na kształtowanie współczesnej rzeczywistości.
Redaktor Zbigniew Markowski to dziennikarz, założyciel portalu internetowego tg.net.pl, promującego powiat tarnogórski oraz śląską kulturę, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Śląskim. Od początku swojej kariery zawodowej zajmuje się mediami. Był, między innymi, w latach 1987 –1992 pracownikiem OTV Katowice, od 1991 do 1992 dyrektorem programowym TVP Katowice, współzałożycielem pierwszej na Śląsku prywatnej stacji telewizyjnej Rondo, w 1997 r. założył firmę medialną FLASH, a potem Portal Powiatu Tarnogórskiego. Zawodowo redaktora Zbigniewa Markowskie interesują media internetowe, których jest znawcą i potrafi o ich funkcjonowaniu opowiadać w sposób ciekawy, przybliżając wielość problemów, które zrodziły się wraz z rozwojem Internetu. Wykładowca przedstawił więc słuchaczom krótko historię Internetu, który narodził się w tzw. epoce zimnej wojny dla potrzeb militarnych. Zwrócił uwagę na dosyć ciekawy problem trudności zdefiniowania czym jest Internet. Czym jest – może być nazywany na przykład jednym z najważniejszych wynalazków XX wieku, narzędziem komunikacji globalnej, siecią usług ,bo jest tak popularny, że używa się go do wielu celów, nowymi mediami, środowiskiem informacyjnym, przedmiotem filozofii kultury, a nawet złodziejem czasu.
Internet to jak słoń z hinduskiej bajki o słoniu i ślepcach, którzy inaczej opisywali i postrzegali zmysłem dotyku słonia. Najciekawsze jednak aspekty funkcjonowania Internetu i stworzonego przez niego świata wirtualnego to problemy psychologiczne i prawne. Wykładowca polecił tu słuchaczom książkę Patricii Wallace pt.„Psychologia Internetu”, w której autorka przedstawia badania psychologicznych aspektów funkcjonowania cyberprzestrzeni. Wiadomo przecież, że miliony ludzi na całym świecie codziennie spotykają się w wirtualnym świecie, aby zdobyć potrzebne informacje, uczyć się, porozmawiać, bawić się czy wreszcie nawet zarobić. Wallace zainteresowało, w jaki sposób Internet oddziałuje na naszą psychikę. I przedstawia ciekawe wnioski, jak pod jego wpływem zmieniamy się i jak sami zmieniamy cyberprzestrzeń. Redaktor Markowski podał kilka bardzo ciekawych informacji wywierania wpływu wirtualnego świata na rozwój stosunków międzyludzkich. Nie dziwi już chyba nikogo małżeństwo „internetowe”, ale zaszokowała śmierć uzależnionego od gier komputerowych Koreańczyka. Wykładowca zwrócił uwagę na fenomen przestrzeni You Tube, pokazując analogię do bajki o Kopciuszku. Tu można znaleźć księcia – tu można się wypromować, a nawet znaleźć sponsora dla swojego pomysłu.
Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku interesowały także problemy prawne funkcjonowania Internetu i zwalczania przestępczości internetowej. Wykład red. Zbigniewa Markowskiego wzbogacił nie tylko wiedzę słuchaczy Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, ale wywołał sporo wyrażonych w pytaniach emocji, związanych z funkcjonowaniem nowych technologii komunikowania. Nie obeszło się oczywiście bez zaprezentowania funkcjonowania i redagowania portalu tg.net.pl, który jest licznie odwiedzany przez dojrzałych mieszkańców naszego powiatu. Po wykładzie rodzi się refleksja, że Internet to wyjątkowy twór technologiczny, mieli więc słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku niepowtarzalną okazję, aby posłuchać, jak wpływa on na nas samych.
Warto wszystkich zainteresowanych problemem odesłać do dwóch tekstów Zbigniewa Markowskiego poświęconych tej problematyce; tg.net.pl – Zbigniew Markowski: Rękopis znaleziony w Internecie: „Z powodu słonia”,12 listopada 2012,i „Co on sobie myśli”,22 października 2012.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Tarnogórskie Stowarzyszenie UTW zaprasza 21stycznia o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na wykład „Stan wiedzy a potrzeba edukacji o obozie w Świętochłowicach – Zgodzie.”, który wygłosi dr Kornelia Banaś z IPN O./Katowice

Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz