Muzyka łączy pokolenia

Data publikacji: 12 lutego 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Noworoczny koncert Uniwersytetu Trzeciego Wieku – „UTW i Przyjaciele” jest już tradycyjnym wydarzeniem kulturalnym w mieście gwarków, dowodzącym, że muzyka łączy pokolenia. 4 lutego sala widowiskowa Tarnogórskiego Centrum Kultury po prostu pękała w szwach – ilość widzów świadczyła o ogromnym prestiżu tego niezwykłego koncertu, ale także i o tym, że w naszym mieście doskonale podtrzymuje się tradycje spotkań międzypokoleniowych i szacunku dla seniorów.

Noworoczny koncert Uniwersytetu Trzeciego Wieku – „UTW i Przyjaciele” jest już tradycyjnym wydarzeniem kulturalnym w mieście gwarków, dowodzącym, że muzyka łączy pokolenia. 4 lutego sala widowiskowa Tarnogórskiego Centrum Kultury po prostu pękała w szwach – ilość widzów świadczyła o ogromnym prestiżu tego niezwykłego koncertu, ale także i o tym, że w naszym mieście doskonale podtrzymuje się tradycje spotkań międzypokoleniowych i szacunku dla seniorów.
Koncert „UTW i Przyjaciele” to jak zawsze chwile muzycznych życzeń i uroczyste spotkanie z przyjaciółmi. Zapewne mottem tego spotkania, jak w ogóle ideą przyświecającą wszelkim działaniom Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku mogą być słowa Marii Konopnickiej: „Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem”. Kolejne, 6. już wspólne międzypokoleniowe spotkanie noworoczne miało szczególny klimat. Było przecież spotkaniem przyjaciół, których wiążą wspólne pasje i marzenia…
Koncert swoim repertuarem mógł zadowolić każdego ze słuchaczy; była muzyka klasyczna, aranżacje współczesnych hitów muzyki popularnej, no i oczywiście różne interpretacje kolęd. Pięknie zaprezentował tradycyjne aranżacje kolęd i pastorałek chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem pani Ireny Jasiurkowskiej. Szczególnym przeżyciem były występy młodych wykonawców , uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego – Pauliny Zaręby, Julii Ratajczyk i Agaty Flak oraz kwintetu instrumentów dętych w składzie: Anna Knol, Jakub Sakowski, Bartosz Glombik, Jakub Zgajewski, Andrzej Piskorek. Młodzi artyści rozwijają swoje talenty pod okiem nauczycieli, którzy im towarzyszyli i akompaniowali; paniom Beacie Doleżych, Barbarze Wendrowskiej i panu Grzegorzowi Waloszczykowi. Szczególnym akcentem były występy rodzinne, mini koncerty na fortepian, Haliny Gackiej – Krzysztofik z Moniką Krzysztofik altówka i skrzypce oraz – wokalistką Dominiką Gacką, czy nastrojowa aranżacja kolęd na skrzypce i fortepian matki i córki- Beaty i Ewy Doleżych. Słuchacze mogli posłuchać, między innymi, dziewięcioletniej Pauliny Zaręby, uczennicy kl. II cyklu czteroletniego Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnowskich Górach w klasie Barbary Wendrowskiej. Paulinka już w ubiegłym roku szkolnym, jako uczennica klasy I, zdobyła III miejsce na II warszawskim konkursie pianistycznym. Utalentowana mała pianistka dała koncert w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Muzyka wielkich salonów, aranżacje hitów muzyki popularnej i wreszcie doskonały żart muzyczny w wykonaniu Orkiestry Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonej przez prezes TS – UTW Magdalenę Latacz, która „Marszem Radeckiego” kończyła w wielkim stylu wiedeńskiej tradycji ten wyjątkowy koncert, pozwalają to wydarzenie podsumować słowami, że radość dzielona z przyjaciółmi jest tą najcenniejszą. Koncert niezwykły, międzypokoleniowe spotkanie w gronie przyjaciół, w którym muzyka splatała się ze słowem poetyckim dopełniły poetyckie życzenia Miry Staszewskiej – słuchaczki UTW, która słuchaczom dedykowała swój wiersz „z dna serca”.
I pięknie podsumowali to spotkanie goście reprezentujący władze samorządowe. Pani wiceburmistrz Jolanta Tuszyńska, będąc pod wrażeniem wypełnionej po brzegi sali, obiecała, że w planowanej przez miasto sali sportowo – widowiskowej nie zabraknie dla nikogo miejsca. Przewodniczący Rady Miasta – Stanisław Kowolik, składając życzenia wyraził swój podziw dla słuchaczy i zarządu UTW. Radna Sejmiku Śląskiego – Barbara Dziuk podkreślała, jak zawsze, wagę działalności UTW i realizacji tym samym aspiracji edukacyjnych starszego pokolenia. Starostwa Powiatowe w Tarnowskich Górach na tej szczególnej uroczystości reprezentowała Justyna Szmidt – Łakomy, naczelnik Wydziału Strategii, Promocji i Sportu.
Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się, by udało się zorganizować ten wspaniały koncert.

Stanisława Szymczyk
sekretarz Tarnogórskiego Stowarzyszenia – UTW

Zapraszamy!
Tarnogórskie Stowarzyszenie – UTW zaprasza 25 lutego o godz. 16:30 do Tarnogórskiego Centrum Kultury na widowisko regionalne „Wyszkubki, czyli jak sie downi na Slonsku żyło”
Więcej informacji na stronie: www.utwtg.pl

Call Now ButtonZadzwoń teraz