Pistacjowa tratwa

Data publikacji: 6 marca 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Niecodzienne wrażenia przeżyły uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich z Tarnowskich Gór podczas zmagań w Finałach III Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych, które odbyły się w ramach targów EXPO SWEET 2013 w Warszawie 21 lutego.

Niecodzienne wrażenia przeżyły uczennice Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich z Tarnowskich Gór podczas zmagań w Finałach III Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych, które odbyły się w ramach targów EXPO SWEET 2013 w Warszawie 21 lutego.
Tylko 12 zespołów dwuosobowych brało udział w tej imprezie. Zostali oni wyłonieni w eliminacjach do których przystąpiło ponad 40 szkół z całej Polski. Z naszej szkoły startowały trzy zespoły, ale tylko praca Barbary Jeziorskiej i Katarzyny Podzimskiej zdobyła uznanie jurorów. Warto zaznaczyć, że nasza szkoła dopiero po raz drugi brała udział w eliminacjach do Mistrzostw.
To wyróżnienie to już wielki sukces i ogromna szansa. Fakt, że dziewczyny dotarły do samego Finału, zdradza ich potencjalny talent cukierniczy. Śląsk reprezentowały tylko dwie szkoły – z Tarnowskich Gór oraz Częstochowy.
Uczennice klasy drugiej Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczące się w zawodzie cukiernik Barbara Jeziorska i Katarzyna Podzimska musiały wykonać dwa torty i sześć deserów na talerzu według własnych receptur i podporządkowanych tematyce mistrzostw „Woda – źródło życia”. Na wykonanie pracy przeznaczono tylko 3 godziny. W tym czasie zespoły miały obowiązek przedstawić prace do oceny wymagającemu i profesjonalnemu Jury Mistrzostw. W jury zasiadły same osobistości środowiska cukierniczego: Leszek Truskolawski, Zygmunt Wypych, Michał Doroszkiewicz, Jarosław Uściński oraz wyśmienici młodzi adepci sztuki cukierniczej Aleksandra Sowa i Mariusz Górecki.
Każdy zespół musiał wykazać się profesjonalnym warsztatem, bardzo dobrą organizacją, czystością pracy i zaskoczyć jury kompozycją smaku swoich wyrobów, kreatywnością, estetyką prezentacji, dekoracją, zastosowaniem technik nawiązujących do tematu, strukturą i złożonością kompozycji.
Mistrzostwa poprzedzały wielodniowe przygotowania. Firma Polmarkus z Pyskowic udostępniła nam surowce na treningi praktyczne oraz udzieliła pomocy technologicznej. Najważniejszym zadaniem było zatem wykonanie pracy zgodnie z założeniami. I to się udało. Jury zachwycone było różnorodnością technik zastosowanych podczas przygotowania deseru, który ze względu na wygląd nazwaliśmy „Pistacjową tratwą”. Również tort „Podwodna Odyseja” urzekł jurorów kompozycją smakową, na którą złożyły się mus malinowy, mus z czekolady deserowej z malinami oraz mus z adwokatem.
Poziom mistrzostw był bardzo wysoki, a zespół Tarnowskich Gór godnie się zaprezentował osiągając w ogólnej klasyfikacji siódmą lokatę. Nad dziewczynami czuwała ich opiekunka, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkól Gastronomiczno – Hotelarskich , mgr inż. Jolanta Mazur – Pogoda. Z ogromną wytrwałością czuwała nad realizacją projektu od powstania receptury, aż po wykonanie tego pysznego dzieła. Cenne rady i wskazówki praktyczne uczennice otrzymały również od swoich współpracowników w zakładzie pana Józefa Zdebika, gdzie odbywają praktyczna naukę zawodu.

mgr inż. Jolanta Mazur – Pogoda

Zadzwoń teraz