Sukcesy „Ahinsy”

Data publikacji: 7 marca 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

W niedzielę 3 marca 2013 zawodnicy UKS Judo „Ahinsa” startowali w zawodach judo Internationaler Stadtwerke –Cup Spremberg (Niemcy), w grupach wiekowych – 1998/99/00 i 2001/02. W grupie starszych startował Jakub Binek (2000), w grupie młodszej Agata Binek i Łukasz Szołtysik (2002).

W niedzielę 3 marca 2013 zawodnicy UKS Judo „Ahinsa” startowali w zawodach judo Internationaler Stadtwerke –Cup Spremberg (Niemcy), w grupach wiekowych – 1998/99/00 i 2001/02. W grupie starszych startował Jakub Binek (2000), w grupie młodszej Agata Binek i Łukasz Szołtysik (2002). Wszyscy po ładnych walkach wrócili z medalami, chociaż z niedosytem, bowiem zawody rozgrywane były według starych przepisów, wyjątkiem była możliwość stosowania dźwigni i duszeń, tu były jednak kolejne obwarowania, mianowicie sędzia sam decydował, kiedy w przypadku ich stosowania należy przerwać walkę i ogłosić ippon. Wystarczyło więc próbować zakładać dźwignię, a już nie czekając na poddanie się zawodnika, wygrać. Tak właśnie stało się w przypadku dwójki naszych zawodników. Zarówno Agata jak i Łukasz przegrali po jednej walce, kiedy sędziowie sami ogłosili koniec walki. W kolejnych walkach nie popełnili już żadnego błędu i pozostałe walki wygrali. Łukasz zdobył srebrny medal, Agata brązowy.
Jeszcze inny przebieg miały walki Kuby, który po pierwszym wolnym losie, wygrał drugą walkę, a w trzeciej, dwa razy założył trzymanie i tylko wyjście poza pole walki po 12 sekundach, uratowało przeciwnika od przegranej (w nowych przepisach walka toczy się dalej, a trzymanie 12 s. to już judo, 15 do 19 waza-ari, 20 to ippon), później próbował dźwignie, rzuty, duszenia, natomiast przeciwnik nie wykonał żadnego ataku, a mimo to po zakończeniu walki sędzia wskazał na przeciwnika. Okazało się później, że sędzia był z tego samego klubu co walczący z Kubą zawodnik. Pozostałe trzy kolejne walki Kuba wygrał zdecydowanie, zajmując ostatecznie trzecie miejsce i brązowy medal w wadze 43 kg.

W zawodach uczestniczyło ponad 250 zawodników, z rożnych europejskich klubów i kluby polskie z Wrocławia, Nowej Soli, Płocka i wielu innych miast. Po doświadczeniach z zawodnikami Austrii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, ta konfrontacja z judo niemieckim wypadła bardzo korzystnie dla naszych zawodników. W tym miesiącu jeszcze przed nimi mocne zawody w Mysłowicach (Liga szkolna) i Puchar Polski w Suchym Lesie (Poznań).

Gratulujemy zawodnikom, polecamy naszą stronę klubową, na której publikujemy zdjęcia z opisanych wyżej zawodów.

Za Zarząd
Tadeusz Wójcik

Call Now ButtonZadzwoń teraz