15 marca Światowym Dniem Konsumenta

Data publikacji: 15 marca 2013

Światowy dzień konsumenta obchodzony jest corocznie 15 marca. Data ta jest upamiętnieniem wystąpienia prezydenta Johna Kennedy’ego w roku 1962 w Kongresie Stanów Zjednoczonych, które dotyczyło projektu ustawy o ochronie praw konsumenta. Sformułowane zostały wtedy 4 podstawowe prawa konsumentów:
– prawo do informacji,
– prawo do wyboru,
– prawo do bezpieczeństwa,
– prawo do reprezentacji.
Prezydent wypowiedział wówczas znane słowa: „Konsumenci to my wszyscy”.

– prawo do informacji,
– prawo do wyboru,
– prawo do bezpieczeństwa,
– prawo do reprezentacji.
Prezydent wypowiedział wówczas znane słowa: „Konsumenci to my wszyscy”.
W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od roku 2000. Z tej okazji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Stowarzyszenie Rzeczników Konsumentów, Europejskie Centrum Konsumenckie i organizacje pozarządowe zajmujące się zagadnieniami konsumenckimi organizują spotkania naukowe ze środowiskami mającymi wpływ na odniesienia się do problemów konsumenckich.
Na tą okoliczność należy mieć świadomość, iż zgodnie z obowiązującym prawem, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje działania w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Urząd nie udziela indywidualnych porad na rzecz konsumentów, jednak na stronie internetowej można znaleźć m.in. informacje o zakazanych klauzulach umownych oraz wiele innych cennych informacji związanych z rynkiem konsumenckim.
Natomiast w indywidualnych sprawach bezpłatną pomoc prawną konsumenci uzyskują u powiatowych/miejskich rzeczników konsumentów.