Kryzysowe tematy

Data publikacji: 19 marca 2013

Ocena zimowego utrzymania dróg, przygotowanie powiatu na wypadek wystąpienia powodzi i podtopień oraz postępowanie z nieletnimi zatrzymanymi na terenie powiatu tarnogórskiego to tematy spotkania Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zebrał się 19 marca w Starostwie Powiatowym.

O zimowym utrzymaniu dróg mówił Eugeniusz Wesołek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Tarnowskich Górach, podkreślając, iż w obecnym sezonie zimowym 2012/2013 wszystkie drogi powiatowe były przejezdne. Od października ubiegłego roku wyłonione w przetargu firmy, zajmujące się odśnieżaniem dróg, uczestniczyły w 44 akcjach. Dozór i koordynacja działań w ramach Akcji Zima należały do Zarządu Dróg Powiatowych. W tym sezonie na zimowe utrzymanie ponad 300 kilometrów dróg powiatowych wydatkowano już 1,5 miliona złotych.
Sławomir Rak, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ocenił przygotowanie służb powiatowych na wypadek ewentualnych powodzi i podtopień jako dobre. Podkreślił, że służby dysponują agregatami prądotwórczymi, pompami, łodziami oraz 93 wozami strażackimi. Poza pracownikami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w powiecie mamy przeszkolonych 755 strażaków ochotników.
W temacie postępowania z nieletnimi zatrzymanymi na terenie powiatu tarnogórskiego głos zabrali m.in. policjanci Artur Wieczorek i Rafał Openchowski z Komendy Powiatowej Policji, Klaudia Zyśk z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Elżbieta Kanas – Kiczka, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowskich Górach. Zgodnie z wnioskiem starosty Lucyny Ekkert ustalono, że powiat zwróci się z prośbą do ościennych gmin i powiatów o podpisanie stosownej umowy bądź porozumienia z ośrodkami interwencji kryzysowej. Dokument taki dotyczyłby opieki nad nieletnimi zatrzymanymi na terenie powiatu.
Na spotkaniu mówiono również z nowych zasadach funkcjonowania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dyżurni tego centrum dostępni są całodobowo pod numerem telefonu 32 381 25 00. Można także dzwonić tradycyjnie pod numery 998 lub 112.