Klimaty flamenco w Zespole Szkół Artystyczno – Projektowych

Data publikacji: 25 marca 2013

22 marca w Zespole Szkół Artystyczno – Projektowych rozstrzygnięto konkurs „W RYTMIE FLAMENCO”. Konkurs miał zasięg regionalny, a zorganizował go, pod patronatem Tarnogórskiego Starostwa Powiatowego, Zespół Szkół Artystyczno – Projektowych. Adresatami tego artystycznego konkursu byli uczniowie wszystkich typów szkół; uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy mogli zgłaszać swoje prace w trzech kategoriach: projekt stroju damskiego, projekt nadruku na koszulkę i model odzieży. Prace zgłoszone do konkursu mogą zadziwić swoją paletą barw, zaskakujących pomysłów, wrażliwością artystyczną i perfekcyjnym wykonaniem zwłaszcza w kategorii model odzieży.

Wśród nagrodzonych są uczniowie z Bytomia, Koszęcina, Nakła Śląskiego, Wieszowy, Kalet, Radzionkowa i oczywiście z Tarnowskich Gór – ich pełną listę znaleźć można na dole informacji. Paweł Zaręba, dyrektor Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych, po odczytaniu werdyktu jury konkursowego gratulował wszystkim jego uczestnikom kreatywności, ciekawych pomysłów i pasji tworzenia. Konkurs pokazywał, że młodzież ma wiele zainteresowań artystycznych i umiejętności wykorzystania ich do tworzenia przedmiotów codziennej użyteczności, dających poczucie piękna i komfortu. Bez wątpienia prawdziwym arcydziełem rzemiosła artystycznego były prace zgłoszone do konkursu w kategorii model odzieży damskiej. Kreacje zaprezentowane w gali konkursowej nie tylko wpisywały się klimaty flamenco – one po prostu były takie w stylu i formie. Prezentowane modele złożyły się na urokliwą minikolekcję, którą prezentowano w muzycznych rytmach inspirowanych muzyką hiszpańską. Przedstawiono stroje prowokowane kulturą i sztuką Hiszpanii – w zróżnicowanej tonacji kolorystycznej, od tajemniczej czerni po pełną gamę czerwieni i prowokujący pomarańcz. Falbany i falbanki, abanico – charakterystyczny wachlarz, ciekawa stylizacja fryzur i makijażu dopełniały całości propozycji projektantek kreacji w stylu flamenco. Trzeba podkreślić, że projekty odzieży damskiej, zaprezentowane w czasie wernisażu, powstawały w pracowniach Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych – projektowania ubioru- mgr inż. Barbary Oleksy, mgr inż. Doroty Rurainskiej i mgr Dolores Wilk – Pederskiej.

W czasie gali konkursu „W rytmie flamenco”, wernisażu wystawy prac nagrodzonych i wyróżnionych, wręczono także nagrody i dyplomy laureatom konkursu „WYCHODZĄCY Z FOTOGRAFII”. Konkurs ten organizowany także przez Zespół Szkół Artystyczno – Projektowych adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych naszego powiatu. Walory prac zgłoszonych do tego konkursu przedstawił gościom wernisażu przewodniczący jury konkursu „Wychodzący z fotografii”, nauczyciel przedmiotów zawodowych w technikum cyfrowych procesów graficznych – mgr Krzysztof Pająk.

Rewia w stylu flamenco, wystawa prac plastycznych i graficznych zostały wysoko ocenione przez gości tego ważnego dla uczniów wydarzenia. Radna Sejmiku Województwa Śląskiego – Barbara Dziuk – gratulowała wszystkim uczestnikom, a szczególnie uczennicom, które przygotowały szkolną rewię modeli odzieży damskiej. Prezes Tarnogórskiego Stowarzyszenia – Uniwersytet Trzeciego Wieku – Magdalena Latacz- wyraziła uznanie dla pracy nauczycieli opiekunów uczniów, biorących udział w konkursach i życzyła, by za rok odnieśli jeszcze większe sukcesy.

Wystawę pokonkursową będzie można oglądać do połowy kwietnia. 8 i 9 kwietnia organizowane są dni otwarte szkoły – warto wstąpić na chwilkę i zobaczyć szkolne galerie, które mogą zadziwić artystyczną kreatywnością i pięknem prac uczniów liceum plastycznego, technikum technologii odzieży i technikum cyfrowych procesów graficznych – szkół, które funkcjonują w Zespole Szkół Artystyczno – Projektowych.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wernisażu wystawy „W rytmie flamenco” na stronie ZSA-P – www.zasp.art.pl

Stanisława Szymczyk

LAUREACI KONKURSU „W RYTMIE FLAMENCO”

KATEGORIA: PROJEKT STROJU DAMSKIEGO

Grupa wiekowa – UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH i GIMNAZJALNYCH
WYRÓŻNIENIE :
– Patrycja Mika – Zespół Szkół im. Kai Mireckiej w Nakle Śl.

Sandra Świętek – Zespół Szkół w Kaletach

Magdalena Piernikarczyk – Zespół Szkół w Wieszowie

Beata Rzeźniczek – ZSA-P

Grupa wiekowa – UCZNIOWIE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH