Godali w Budowlance

Data publikacji: 28 marca 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

W piątek 22 marca br. w Zespole Szkól Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach, w ramach obchodzonego co roku w Budowlance Dnia Ziemi Śląskiej odbyła się I edycja konkursu gwary śląskiej – „Ślonsko godka to pikno godka”. Jego organizacją zajęły się wicedyrektor ZSBA Ewa Czudaj oraz nauczycielki: Elżbieta Pańta i Aneta Szymaniec. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy przy okazji „godania” prezentowali również swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

W piątek 22 marca br. w Zespole Szkól Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach, w ramach obchodzonego co roku w Budowlance Dnia Ziemi Śląskiej odbyła się I edycja konkursu gwary śląskiej – „Ślonsko godka to pikno godka”. Jego organizacją zajęły się wicedyrektor ZSBA Ewa Czudaj oraz nauczycielki: Elżbieta Pańta i Aneta Szymaniec. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych, którzy przy okazji „godania” prezentowali również swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Rywalizacji przyświecały takie cele jak: budzenie tożsamości regionalnej, duma z naszej śląskiej tradycji, popularyzacja pięknej gwary śląskiej.

W konkursie wzięło udział 25 uczestników. Zaprezentowało się 5 szkół gimnazjalnych:

 • Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedarach
 • Zespół Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku
 • Gimnazjum w Brynku
 • Publiczne Gimnazjum nr 4 w Tarnowskich Górach
 • Gimnazjum Publiczne nr 5 w Tarnowskich Górach

Jury oceniało wykonawców, biorąc pod uwagę słownictwo gwarowe, grę aktorską, strój i rekwizyty oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wyniki były następujące:

 • I miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Miedarach
 • II miejsce zajęli wychowankowie Gimnazjum Publicznego nr 5 w Tarnowskich Górach.
 • III miejsce przypadło uczniowi z Zespołu Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów, a każdemu z uczestników wręczono dyplom uczestnictwa w konkursie i słodki upominek. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz publiczność miała okazję zagłosować na najfajniejsze śląskie słowo. Wielu osobom podobały się takie śląskie wyrazy jak: galoty, knefel, frela (gryfno), pszać, borsztajn, słodka wiadomość jest jednak taka, że wygrały: maszkyty.

W tym miejscu dyrekcja ZSBA w Tarnowskich Górach oraz organizatorzy konkursu pragną serdecznie podziękować wszystkim za pomoc, w szczególności sponsorom, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie:

Fundatorami nagród byli:

 • Roman Gatys – autor publikacji na temat śląskiej porcelany, znawca i popularyzator kultury śląskiej
 • Biuro Techniki Kotłowej Sp. z o.o., Tarnowskie Góry,
 • Spółdzielnia Uczniowska „Fuga” działająca w ZSBA
Zadzwoń teraz