Co dalej z pałacem?

Data publikacji: 15 kwietnia 2013

O planach zagospodarowania pałacu w Miedarach rozmawiali 12 kwietnia: wicewojewoda Andrzej Pilot, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Bożena Stępień, starosta Lucyna Ekkert i dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Miedarach Adam Grabowski. Spotkanie odbyło się w Domu Pomocy Społecznej w Miedarach, dzięki czemu goście mogli zwiedzić obiekt i bliżej przyjrzeć się problemom trapiącym placówkę.

Zabytkowy pałac w Miedarach pozostaje niezagospodarowany od momentu, gdy pensjonariusze na stałe przenieśli się do tzw. budynku nowego i pawilonu A. Liczbę mieszkańców DPS zmniejszono wówczas do 54 osób. Budynek nowy przeszedł kapitalny remont, a pawilon A gruntownie odświeżono. Zrezygnowano z pralni oraz kuchni, obecnie są to usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne. Wszystkie te zmiany konieczne były, aby DPS otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności, co sprawiło, że placówka spełnia już wymagane standardy, określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej i nie zagraża jej likwidacja. – Jesteśmy obecnie jednym z nielicznych województw, w którym osiągnięto w całości standardy we wszystkich domach pomocy społecznej – zaznaczyła podczas spotkania dyrektor Bożena Stępień.

Marzeniem dyrektora DPS-u jest obecnie rozszerzenie działalności, tak by w DPS-ie mogło zamieszkać jeszcze 9 osób. – Istnieją dwa wyjścia, pierwsze to dobudowanie osobnego pawilonu, który pomieściłby kotłownię, gabinet fizjoterapii, archiwum, gabinety psychologa i pracownika kulturalno – oświatowego a także dodatkowe pokoje dla pensjonariuszy. Drugi pomysł to remont pałacu i utworzenie drugiego profilu działalności dla osób przewlekle somatycznie chorych na około 25 – 30 osób, bowiem obecnie najwięcej osób oczekuje na umieszczenie w tego typu placówkach – mówi dyrektor Adam Grabowski.
Pałac można by wydzierżawić z przeznaczeniem na działalność rehabilitacyjno – opiekuńczo – medyczną. Mogłoby to być partnerstwo publiczno – prywatne, w ramach którego powiat przekazuje budynek a podmiot prywatny przeprowadza remont na prowadzenie swojej działalności – wyjaśnia starosta Lucyna Ekkert. – To bardzo atrakcyjne miejsce dla potencjalnego inwestora, zabytkowy pałac oraz liczący 16 hektarów park a dodatkowo znakomite skomunikowanie z aglomeracją to ogromne atuty – wylicza wicewojewoda Andrzej Pilot.

W ramach spotkania mówiono także o konieczności stworzenia nowej kotłowni dla DPS-u, stara jest już bowiem mało ekonomiczna. Na nowy piec potrzeba około 40 tys. zł. Wydatek ten jednak według szacunkowych obliczeń zwróci się maksymalnie po 2 latach. Przewiduje się, że część kosztów tej inwestycji mogłaby zostać sfinansowana ze środków ministerialnych. -Wymiana pieca przyniosłaby duże oszczędności dla placówki – podkreśla dyrektor.