„Plastyk” promuje nasz powiat w Hiszpanii

Data publikacji: 29 kwietnia 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Przedstawiciele Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych w ramach realizowanego wraz z artystycznymi szkołami z Włoch, Turcji i Hiszpanii projektu Comenius „My Home Town S.P.A.C.E – Przestrzeń mojego miasta rodzinnego” – wzięli udział w spotkaniu partnerskim. Spotkanie szkół partnerskich miało miejsce w Hiszpanii od 14.04 do 20.04. 2013 w szkole artystycznej Escuela de Arte Pedro Almodowar w Ciudad Real w regionie La Mancha.

Przedstawiciele Zespołu Szkół Artystyczno – Projektowych w ramach realizowanego wraz z artystycznymi szkołami z Włoch, Turcji i Hiszpanii projektu Comenius „My Home Town S.P.A.C.E – Przestrzeń mojego miasta rodzinnego” – wzięli udział w spotkaniu partnerskim. Spotkanie szkół partnerskich miało miejsce w Hiszpanii od 14.04 do 20.04. 2013 w szkole artystycznej Escuela de Arte Pedro Almodowar w Ciudad Real w regionie La Mancha. Projekt „My Home Town S.P.A.C.E”, realizowany przez ZSA-P koncentruje się w obszarach tworzących akronim: S – search (poszukiwanie), P – passion (pasja), A – ambition (ambicja), C- creativity (kreatywność), E – Europe (Europa).Tarnogórski Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych reprezentowały uczennice z klas trzecich liceum plastycznego i technikum cyfrowych procesów graficznych: Helena Janik, Julia Kolano , Partycja Miara, Daria Pyrchała i Nikola Szymańska oraz zespół nauczycieli: Paweł Zaręba – dyrektor ZSA- P, Danuta Herman-anglistka, szkolny koordynator projektu Comenius, Dorota Rurainska- nauczycielka przedmiotów zawodowych w technikum technologii odzieży oraz Stanisław Tarasek, uczący podstaw fotografii. Przedstawiciele wszystkich placówek prezentowali prace uczniów skoncentrowane wokół obszaru projektu „poszukiwanie”. Zespół Szkół Artystyczno- Projektowych zaprezentował prace graficzne uczniów technikum cyfrowych procesów graficznych inspirowane elementami topografii Tarnowskich Gór, zdjęcia ciekawych miejsc w naszym mieście oraz rysunki uczniów liceum plastycznego. Tarnogórskie uczennice wystąpiły także w pokazie mody, w czasie którego zaprezentowały uszytą przez uczennice ZSA-P mini kolekcję inspirowaną folklorem Hiszpanii. Pokaz spotkał się z ogromnym aplauzem uczniów i nauczycieli z krajów partnerskich, a relację z pokazu można było oglądać w lokalnej telewizji. Gospodarze ze szkoły w Hiszpanii byli pod wielkim wrażeniem umiejętności artystycznych i językowych tarnogórskich uczennic, podziwiając prezentacje, filmy, zdjęcia i prace graficzne. Uczestnicy spotkania mieli także okazję poznać bliżej funkcjonowanie placówki artystycznej w hiszpańskim systemie edukacji, biorąc udział w zajęciach artystycznych i warsztatach z fotografii. Zwiedzając szkołę o ponad 100-letniej historii, obserwowano zajęcia artystyczne nauczane w hiszpańskiej szkole: rysunek i malarstwo, rzeźbę, fotografię czy projektowanie wnętrz.
Oprócz zajęć w szkole, hiszpańscy gospodarze zorganizowali dla uczestników spotkania wycieczkę śladami Don Kiszota , kultowej postaci z powieści Cervantes’a. Spotkanie było niepowtarzalną okazją dla uczestniczących w nim uczniów z krajów partnerskich na poznanie codziennego życia, zwyczajów i tradycji kulinarnych mieszkańców słonecznej Hiszpanii. Tarnogórzanie mieszkali u rodzin, które okazały niezwykłą gościnność i serdeczność, pozwalając uczniom poczuć się jak w domu. Następne spotkanie uczestników projektu Comenius odbędzie się we wrześniu 2013 r. w Zespole Szkół Artystyczno – Projektowych.

Danuta Herman, szkolny koordynator projektu Comenius, Stanisława Szymczyk

Call Now ButtonZadzwoń teraz