Dziś wręczenie nagród

Data publikacji: 7 maja 2013
Herb Powiatu Tarnogórskiego

Dziś w Centrum Kultury Śląskiej odbędzie się uroczysta sesja związana z wręczeniem nagrody „Orła i Róży”. W tym roku nagrody otrzymają: za krzewienie kultury i folkloru regionu, kształtowanie postaw obywatelskich oraz przywiązanie do tradycji – Zespół Pieśni Tańca „Mały Śląsk”, z kolei za działania na rzecz propagowania i wspierania rozwoju sportu – Towarzystwo Sportowe „Gwarek”.


Dziś w Centrum Kultury Śląskiej odbędzie się uroczysta sesja związana z wręczeniem nagrody „Orła i Róży”. W tym roku nagrody otrzymają: za krzewienie kultury i folkloru regionu, kształtowanie postaw obywatelskich oraz przywiązanie do tradycji – Zespół Pieśni Tańca „Mały Śląsk”, z kolei za działania na rzecz propagowania i wspierania rozwoju sportu – Towarzystwo Sportowe „Gwarek”.

Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” to jedna z największych grup folklorystycznych w naszym powiecie, a tym samym jedna z jego wizytówek kulturalnych. Zespół propaguje piękno polskiego folkloru i sławi śląskie tradycje, wzbogacając jednocześnie lokalne życie kulturalne. Działający przy radzionkowskim Centrum Kultury „Karolinka” zespół od lat nieprzerwanie wychowuje kolejne pokolenia młodych artystów, kształtując w nich postawy obywatelskie takie jak lokalny patriotyzm oraz przywiązanie do tradycji. W kwietniu tego roku Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” świętował jubileusz 40-lecia działalności artystycznej. Znaczącym wydarzeniem w historii zespołu było w 1991 roku uzyskanie patronatu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Obecnie choreografami zespołu są: Ewelina Taul, Joanna Malik, Grzegorz Kłaczek, a także były tancerz i solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – Kazimierz Ratajczak. Zespół liczy około 200 artystów tańczących w sześciu grupach wiekowych. Zespół z sukcesami koncertował w kraju i za granicą. Tylko w ostatnich pięciu latach zespół gościł w Bułgarii, Chorwacji, Niemczech, we Francji i Włoszech. Wielkim wydarzeniem był wyjazd „Małego Śląska” w 2009 roku do Stanów Zjednoczonych, gdzie występy zespołu cieszyły się uznaniem i zainteresowaniem mieszkańców, w tym miejscowej Polonii. Artyści koncertowali także m.in. w Serbii, Turcji, Finlandii, Belgii, na Krymie i na Węgrzech; wszędzie promując kulturę naszego regionu. Poza funkcją reprezentacyjną zespół prowadzi również zajęcia dla dzieci i młodzieży, które umuzykalniają i uwrażliwiają uczestników na sztukę, a także uczą poszanowania tradycji i śląskiej kultury oraz wychowują w poczuciu tożsamości kulturowej. W sierpniu tego roku zespół koncertował będzie w Meksyku. Wnioskodawcą przyznania nagrody „Orła i Róży” Zespołowi Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” jest Młodzieżowy Klub Sportowy „Sokół” z Radzionkowa.

Celem Towarzystwa Sportowego „Gwarek” Tarnowskie Góry jest działanie na rzecz organizowania, propagowania i wspierania rozwoju sportu oraz tworzenie zawodnikom i społeczności lokalnej właściwych warunków do jego uprawiania. Towarzystwo prowadzi działalność statutową w takich obszarach jak: nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie; wypoczynek dzieci i młodzieży, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej; turystyka i krajoznawstwo, promocja i organizacja wolontariatu oraz przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. Swoje cele TS „Gwarek” realizuje poprzez organizację zawodów sportowych, treningów, kursów, szkoleń dla zawodników i członków władz klubu, obozów sportowych, wycieczek krajoznawczych i innych imprez. Klub jest członkiem Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Katowicach i w ramach przynależności do jego struktur bierze udział w rozgrywkach ligowych na terenie całego województwa śląskiego. Towarzystwo jest klubem o bogatych tradycjach sportowych, które na przestrzeni lat wychowało wielu wybitnych sportowców, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej piłki nożnej. Drużyny TS „Gwarek” osiągają liczne sukcesy w rozgrywkach mistrzowskich organizowanych przez Śląski Związek Piłki Nożnej w Katowicach. W sezonie piłkarskim 2011/2012 pod wodzą trenera Jarosława Brysia miał miejsce historyczny awans do IV ligi śląskiej. Również w sezonie 2011/2012 awans do klasy A wywalczyła drużyna seniorów. Od lat klub prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży realizując zadania publiczne z zakresu upowszechniania kultury fizycznej zlecane przez Powiat Tarnogórski oraz Gminę Tarnowskie Góry. Obecnie w klubie na stałe trenuje 174 zawodników. W 2013 roku klub podpisał umowę współpracy z Górnikiem Zabrze w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży. Pod wnioskiem o przyznanie nagrody „Orła i Róży” TS „Gwarek” podpisała się radna Sejmiku Województwa Śląskiego – Barbara Dziuk.
Wręczenie nagród odbędzie się 7 maja o godz. 14.00, w Centrum Kultury Śląskiej, mieszczącym się w pałacu w Nakle Śląskim.

Call Now ButtonZadzwoń teraz