1000 kilometrów partnerskiej przyjaźni

Data publikacji: 11 maja 2013

Aż tysiąc kilometrów w chłodzie i upale, w słońcu i ulewnym deszczu! Taką trasę na rowerach przemierzyli uczestnicy polsko – niemieckiego rajdu „Stolice zbliżają”. Na mecie, zlokalizowanej na tarnogórskim Rynku, dzielnych kolarzy witali mieszkańcy miasta, dziennikarze i przedstawiciele władz Powiatu Tarnogórskiego i Powiatu Erlangen-Höchstadt, na czele ze starostami: Lucyną Ekkert i Eberhardem Irlingerem.

Polsko niemiecki – rajd rowerowy zorganizowano już po raz drugi. Pierwszym razem odbył się w 2010 roku. Ideą przedsięwzięcia jest to, by kolarze i spotkani na trasie ludzie zapoznali się z historią polsko-niemiecką i zauważyli złożoność współistnienia tych dwóch krajów w Europie.

Trasa tegorocznego Rajdu Rowerowego, wiodła z Berlina przez Słubice, Pniewy, Gniezno, Kowal, Kampinos, Warszawę, Opoczno, Częstochowę do Tarnowskich Gór. Została dobrana tak, aby pokazać ważne dla historii Polski i Niemiec miejscowości. Po każdym etapie odbywały się spotkania z politykami, młodzieżą oraz mieszkańcami. Tak propagowano ideę współpracy i wspólnego działania dwóch powiatów partnerskich.

W rajdzie uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Tarnogórskiego: Marian Szukalski – członek Zarządu Powiatu, Adam Chmiel – radny Rady Powiatu i Edgar Bronicki – pracownik Wydziału Budownictwa i Architektury. Wśród siedmiu przedstawicieli Powiatu Erlangen-Höchstadt znalazł się m.in. wicestarosta Manfred Bachmayer i Georg Strzodka – prezes Towarzystwa Przyjaciół Powiatów Erlangen-Höchstadt – Tarnowskie Góry.